La réparation
Ag2S

Oparta na prawdziwej rodzinnej historii powieść o Zagładzie, miłości i prawdziwej woli życia. Na początku się pomyliłam. Myślałam sobie: To zbyt łatwe, nosisz złote sandałki z miękkiej skóry, ciągle wplątujesz się w jakieś historie miłosne, lubisz kąpiele w Morzu Śródziemnym – czy taka dziewczyna jak ty mogłaby pisać o Shoah? Salomea, kuzynka mojej matki, jej wujowie i ciotki, kuzyni i...

Na początku się pomyliłam.
Myślałam sobie: To zbyt łatwe, nosisz złote sandałki z miękkiej skóry, ciągle wplątujesz się w jakieś historie miłosne, lubisz kąpiele w Morzu Śródziemnym – czy taka dziewczyna jak ty mogłaby pisać o Shoah? Salomea, kuzynka mojej matki, jej wujowie i ciotki, kuzyni i dziadkowie żyli przed wojną na Ukrainie. Byli częścią społeczności, po której nic nie zostało.

"Odzyskane życie" to oparta na prawdziwej historii rodzinnej powieść o poszukiwaniu i odzyskiwaniu. Bohaterka, podążając tropem kilkuletniej dziewczynki, po której nie zostało więcej niż imię i stara fotografia, przetrząsa pamięć swoich bliskich - odnajduje w niej tajemnicę, o której od sześćdziesięciu lat rodzina milczy. Co się naprawdę wydarzyło w getcie w Kownie? Jaki los spotkał małą Salomeę Bernstein? "Odzyskane życie" to książka o Zagładzie, ale również opowieść o niegasnącej woli życia i miłości, która ocala.

Dojmująca potrzeba podążania śladem rodzinnych wspomnień - Colombe Schneck dobrze to zna. Jej książka chwyta za serce już od pierwszego zdania.
"Paris Match"

W "Odzyskanym życiu" Schneck szczerze, z dystansem i dużym talentem snuje opowieść o walce z cieniem, wiszącym od czasów wojny nad rodziną jej matki.
France Inter

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Odzyskane_zycie-p-31980-1-30-.html

Gosia | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 maja 2015

Zawsze mam dylemat przy wystawianiu oceny dla książek opisujących prawdziwe przeżycia. Nie pierwszy raz też zdarza mi się ocenić je dość nisko, bo w moim odczuciu są one słabe pod względem literackim.
A oceniamy tu przecież książki, a nie licytujemy się czyja historia była bardziej tragiczna, bo każda tragedia to tragedia, a poziomu krzywd z czasu II wojny światowej nie da się niczym zmierzyć. Jest to ogrom nie do udźwignięcia.
Colombe Schneck francuska dziennikarka o żydowskich korzeniach w swojej książce stara się przywrócić pamięć małej Salomei i innych członków swojej rodziny zabitych w getcie, obozach pracy i zagłady. Wyrusza na spotkanie z tymi, którzy przeżyli i ich rodzinami, aby zbadać przeszłość swojej rodziny. Jest to dość trudne, bo wielu już nie żyje i bardzo niewiele informacji pozostało. Historia okazuje się tragiczna, bolesna, pełna poświęceń, ale też nieustannej afirmacji życia. Oby nigdy nie przyszło nam żyć w takich czasach i doświadczyć takiej nienawiści. Kilka...

izabela81 | 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 10 lipca 2014

Jest to oparta na prawdziwej rodzinnej historii powieść o Zagładzie, miłości, prawdziwej woli życia i nadziei. Ale również o wojnie, nienawiści do Żydów, o traktowaniu w gettcie. Bohaterka chce się jak najwięcej dowiedzieć o losie pięcioletniej dziewczynki Salomei Bernstein, po której pozostała jedynie stara fotografia i imię. Jest to kuzynka matki autorki, która zginęła w 1943 roku. Aby odkryć sekrety przodków Schneck odbywa wiele podróży do swych krewnych żyjących w Stanach Zjednoczonych, Izraelu i Litwę. Autorka pokazała również historię Żydów z trochę innej perspektywy. Udało się jej opisać losy rodziny rzetelnie, zgodnie z prawdą, dokładnie i bez oceny, bez zbędnego wzbudzania litości i współczucia. Książkę dopełniają fotografie małej Salomei.

aleksnadra | 2013-07-12
Przeczytana: 20 czerwca 2013

"Odzyskane życie" to próba zrozumienia trudnych wręcz niemożliwych wyborów ludzi skazanych na Zagładę.

Historie ludzi ocalonych i wymordowanych podczas Holokaustu są do siebie bardzo podobne poprzez ogrom bólu, cierpienia, rozpaczy, żałoby ale i nadziei, miłości i ogromnej woli życia. Jednocześnie diametralnie się od siebie różnią i każda z nich jest niepowtarzalna, godna uwagi oraz chwili zadumy.

Jedną z takich historii ma do opowiedzenia Colombe Schneck, wnuczka, córka, siostrzenica Ocalonych z Zagłady. W rodzinie autorki nie mówiło się o czasach II wojny światowej i Holokauście. Nie chciano dzielić się traumatycznymi wydarzeniami i obarczać kolejnego pokolenia cierpieniem tamtych lat. Dopiero stara fotografia i niewinna prośba do ciężarnej Colombe: "Jeśli to będzie dziewczynka, czy mogłabyś dać jej na drugie imię Salomea? Tak miała na imię twoja kuzynka. Nic więcej po niej nie zostało." budzi lawinę pytań o trudną rodzinną przeszłość. Kobieta przepytuje, przetrząsa pamięć...

Isadora | 2013-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2013

"Jeśli to będzie dziewczynka, czy mogłabyś jej dać na imię Salomea? Tak miała na imię moja kuzynka. Nic więcej po niej nie zostało."

Historie rodzinne to bodaj najcenniejsze niematerialne pamiątki jakie posiadamy. Przekazywane z pokolenia na pokolenie sprawiają, że ich bohaterowie - połączeni z nami więzami krwi - wciąż żyją w naszej pamięci, a często ich cząstka odradza się w charakterystycznych gestach, szczegółach wyglądu, cechach osobowości czy imionach nadawanym najmłodszym członkom rodziny. Historie rodzinne zmniejszają dystans i zacieśniają więź międzypokoleniową; sprawiają, że zaczynamy zastanawiać się nad tym, jak wyglądało niegdyś życie naszych przodków i krewnych, jakich wyborów musieli dokonywać i jakie miały one wpływ na ich losy. Skrywają przeszłość naznaczoną codziennymi smutkami i radościami, przeszłość całkiem zwyczajną, ale także tą spowitą nimbem tajemnicy, będącą tematem tabu, zbyt bolesną i tragiczną, by o niej opowiadać, by się nią dzielić nawet z...

diunam | 2013-11-23
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

„Na ruinach przeszłości, odbudujesz swój świat.”

Życie składa się z tak wielu drobiazgów. To one nadają mu sens. Myśli, gesty, słowa, pocztówka z wakacji, zagubiona zabawka, rodzinne spotkania, uśmiech mamy. Tak rodzi się tożsamość człowieka. Solidny fundament? Wystarczy jeden rozkaz i mężczyzna w czarnym płaszczu, który niedbałym skinieniem ręki decyduje o życiu i śmierci. I tak odchodzą pokolenia: niemowlęta, starsze dzieci, matki, babcie. Idą na śmierć. Zostają tylko zdolni do niewolniczej pracy. Cierpienie zapisane w genach staje się dziedzictwem następnych pokoleń.

Czy Żydzi, nawet ci urodzeni po zakończeniu wojny, nadal noszą jej piętno? Czy tak jak główna bohaterka i narratorka „Odzyskanego życia”, drżą z obawy o swoje dzieci, a każdemu ich krokowi towarzyszy irracjonalny lęk głęboko zakodowany w podświadomości?

Wszystko rozpoczyna się od starego, przypadkowo odnalezionego zdjęcia. Kim jest uwieczniona na nim mała, pucołowata dziewczynka? Dlaczego nikt z rodziny nigdy o...

Daria750 | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Wielkie zaskoczenie!
Nie czytałam wcześniej o tej książce żadnych recenzji czy opinii... Wpadła mi w ręce przypadkiem. Jednak nie pozostała obojętna. Zwróciła moją uwagę na sprawy o których wcześniej nie myślałam.
Przecież każdy z nas słyszał o holokauście. Jest on wpisany w historie świata, II wojny światowej.

Czemu tak mało mów się o tych, którzy przeżyli? O tym co tak naprawdę działo się w ich umysłach po stracie najbliższych? Po tym jak często musieli dokonywać wyborów: życie moje czy życie ukochanej osoby?
Oni musieli walczyć o każdy dzień. Żyć? Dla kogo? Przecież ich najbliżsi odeszli. Nie ma ich.
Często tracili wiarę. Bóg? Jak mógł pozwolić na tyle cierpienia?
Jedni radzili sobie z tym. Znajdowali nowy powód do życia,do miłości, przebaczali Bogu.
Inni nie potrafili... Wyrzekali się czułości, wiary, nadziei i miłości. Przecież nie zasłużyli. Zginęło tyle ich braci i sióstr...

Książkę polecam wszystkim, którzy chcą pod innym kątem spojrzeć na tragedię Żydów, poznać...

chiyome | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

ile może zmienić jedna fotografia? dla Bohaterki jest początkiem podróży do przeszłości, korzeni swojej Rodziny. startem do poznania bolesnej historii. czy Żydówka ma prawo nie wiedzieć o holokauście? czy powinna widzieć jak dorastali jej Rodzice? może się odciąć od historii? czy jej obowiązkiem jest ta wędrówka?

Linda | 2016-06-01

fragment miej recenzji:http://love-coffee-and-books.blogspot.com/2016/05/33odzyskane-zycie-colombe-schnech.html

Zdarzenia II wojny światowej to wielka i niewybaczalna skaza na dziejach ludzkości, zagłada milionów istnień jest o tyle przerażająca, że każde z nich miało swoją historię, swoje życie, które brutalnie zostało odebrane.Nie potrafię wyobrazić sobie takiej nienawiści, która pochłonęła i zniszczyła tak wiele, złamała i zbrukała, a tych którzy przeżyli i następne pokolenia, naznaczyła swym piętnem.To naprawdę straszne, kiedy próbujemy sobie to wszystko ogarnąć rozumem, uświadomić sobie to cierpienie, szaleństwo, głód i śmierć, które spotkało jej ofiary.
Colombe Schneck stara się zgłębić koleje losów małej dziewczynki, Salomei, o tym, co spotkało ją oraz inne osoby z jej rodziny, jaką cenę przyszło zapłacić tym, którzy przeżyli.Opowieść składa się z różnych przekazów, ze wspomnień, rozmów.Nie ocenia, nie osądza. Autorka sama jest matką, próbuje zrozumieć i pojąć wybory,...

Ewa_Chani_Skalec | 2014-07-23

"Jeśli to będzie dziewczynka, czy mogłabyś dać jej na drugie imię Salomea? Tak miała na imię twoja kuzynka. Nic więcej po niej nie zostało." Jedna prośba, która zresztą została zapomniana, bo urodził się chłopiec. Jedno zdjęcie, które znalezione przypadkiem, wywróciło całe życie Autorki. Kim była Salomea Bernstein i dlaczego nikt w rodzinie nigdy o niej nie wspominał?
Wzruszająca, a przede wszystkim do głębi poruszająca historia o poszukiwaniu prawdy i poznaniu rodzinnej tajemnicy. Sekretu, który mógłby niejednego doprowadzić do załamania. Czy będziesz w czasie lektury płakać niczym bóbr? Nie wiem. Ja nie płakałam. Dlaczego? Ponieważ łzy w tym przypadku nie miały sensu, a wszystko było tak szokujące, tak prawdziwe, tak okrutne i piękne jednocześnie, tak bardzo zmuszające do zrewidowania wszystkiego, co dotychczas sądziłam... że łzy wydawały się niemal nie na miejscu. W jednym tylko momencie zdarzyło się, że gdzieś w kącikach oczu zrobiło mi się wilgotno...
Wojna zakończyła się już...

Betka | 2013-09-26
Przeczytana: 23 września 2013

Colombe Schneck francuska dziennikarka i pisarka w swojej książce podąża śladami swojej rodzinnej przeszłości. Pragnie poznać przeszłość jej żydowskich korzeni a w szczególności kuzynki jej matki Salomei Bernstein. Co przyniesie jej ta podróż w przeszłość? Z każdą stroną poznajemy rodzinną historię jakże zagmatwaną, tragiczną, pełną poświęceń, wyrzeczeń ale ich niespodziewanego uczucia. Ustatkowane, spokojne życie rodzinne zostało zburzone przez prześladowania, pobyt w getcie, obozy aż wreszcie tułaczkę po zrujnowanej Europie aby w końcu odnaleźć w różnych zakątkach świata swoje szczęście. Dziennikarka bardzo dokładnie i nie bojąc się dociekania prawdy opisuje rodzinne losy podczas Holokaustu. Poznajemy czytając tą książkę jak wielkie było poświęcenie matek i dzieci dla ratowania kogoś bliskiego. Musze szczerze przyznać iż w pewnym momencie byłam zła na jedną z postaci przedstawionych w tej relacji. Z każdą kolejną historią moje emocje opadały poznając dalsze losy i przyszło...