Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ewa Stachniak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Katarzyna (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
The Winter Palace
biografia Katarzyna Wielka historia Rosja władza

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Gra o tron

51 Link do recenzji

Dobra książka, ale nie powalajaca. Fabula taka sobie. Coś mi brakowało w niej.

Carycy Katarzyny Wielkiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez większość uważana za bezwzględną monarchinię, zdeterminowaną i nieugiętą kobietę, matkę rosyjskiego narodu. Ale czy naprawdę taka była? Jak to się stało, że mało urodziwa, nic nie znacząca księżniczka nagle stała się symbolem niepokonanego narodu, ulubienicą dumnej Rosji?

Tytuł oraz opis z tyłu książki może...

Na półkach: , , , ,

To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Stachniak i o wiele bardziej satysfakcjonujące. Książkę pochłonęłam jednym tchem. Spodobało mi się, że w roli narratorki występuje Warwara, która niby jest osobą postronną a jednak bardzo zaangażowaną w przewijające się wydarzenia w Pałacu Zimowym.

Powieść niestety nie porwała mnie. Z trudem niemal dobrnęłam do końca. Tytuł nie bardzo pasuje mi do powieści. Szpiedzy, gry polityczne, ukryte ważenie słów może i ciekawe, ale niestety nie dla mnie.

Świetna książka. Intrygi, romans, polityka i nie tylko. Momentami wzruszająca. Szybko się czyta i wciąga czytelnika. Ukazana Katarzyna Wielka od początku do końca. Jak się nią stała, jaką była, jakie decyzję musiała podjąć.
Kupiona dla okładki, ale mimo to nie zawiodłam się na treści.

Sięgając po tę książkę spodziewałem się ciekawej i trzymającej w napięciu powieści o losach Katarzyny II. Niestety nie spełniła ona do końca moich oczekiwań. Wzbudzające zaciekawienie fragmenty przeplatają się z nudnymi i nie wnoszącymi do treści fragmentami. Mimo dokładnego opisu dworskich intryg i obyczajów na carskim dworze, miałem czasem wrażenie jakby od czasu do czasu...

Sięgnęłam po książkę pod wpływem dwóch seriali, tego z Helen Mirren oraz rosyjskiego. Jak nie poznać tak intrygującej kobiety, którą jest Caryca Katarzyna Wielka? Narracja prowadzona z perspektywy służącej wielkiej cesarzowej. Służącej? Szpiega? Najbliższej przyjaciółki czy powiernicy? Trudno ostatecznie powiedzieć... Powieść poruszająca. Ukazuje początki Katarzyny na...

"Jeśli ktoś udaje wystarczająco długo, udawanie staje się częścią jego natury."
Charyzmatyczna, władcza i okrutna kobieta na carskim tronie czy nieszczęśliwa samotna i zagubiona młodziutka dziewczyna, przywieziona na dwór carskiej Rosji, gdzie nikt nikomu nie ufa i wszyscy kłamią?
"Nie mów zbyt wiele. Wystrzegaj się tych, którzy zadają za dużo pytań. Śledź uważnie...

Cenię postać Katarzyny II. Była ambitna i waleczna kobieta. Ta książka to wciągająca, nieco niezależna biografia. Dobrze nakreślony obraz Rosji epoki

Ponieważ pozbywam się z domu nadmiaru książek, czytam poszczególne pozycje i przekazuję je dalej - znajomym bądź bibliotekom. Tak trafiłam i na "Katarzynę Wielką". Nie jest to typ literatury, który szczególnie lubię, więc zdziwiłam się, że trafiła do mojej bibliotezki. Fabularyzowana biografia, powieść historyczna ukazująca życie Katarzyny Wielkiej oczami kobiety, która...

Dyskusje

2 327