Katarzyna Wielka. Gra o władzę

- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Cykl:
- Katarzyna (tom 1)
- Tytuł oryginału:
- The Winter Palace
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Data wydania:
- 2012-08-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-08-22
- Data 1. wydania:
- 2012-10-21
- Liczba stron:
- 512
- Czas czytania
- 8 godz. 32 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324017294
- Tłumacz:
- Ewa Rajewska
- Tagi:
- biografia Katarzyna Wielka historia Rosja władza
Portret jednej z najbardziej bezwzględnych kobiet w historii
Młodziutka, na pozór niewinna księżniczka Katarzyna przybywa na życzenie carycy Elżbiety do Pałacu Zimowego. Zostaje przedstawiona jako kandydatka na żonę Piotra - następcy rosyjskiego tronu. Wybór ten zdecydowanie nie wszystkim przypada do gustu.
Aby przetrwać, musi przyswoić sobie reguły pałacowej gry i pamiętać o jednym: wszyscy oszukują.
Katarzyna Wielka to napisana z ogromnym rozmachem powieść, która pozwala zajrzeć, niczym przez dziurkę od klucza, do komnat i alków Pałacu Zimowego, by odkryć historię przemiany i dochodzenia do władzy jednej z najśmielszych/ najbardziej bezwzględnych kobiet w historii.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Gra o tron
Katarzyna Wielka – to imię wraz z przydomkiem każdemu z nas coś mówi. Wiemy, że dzwoni, nie wiemy tylko, w którym kościele. Oczywiście, jasne jest że Katarzyna Wielka była carycą rosyjską. Ale kiedy panowała i z czego zasłynęła – to już pamięta z pewnością niewiele osób nie będących historykami bądź pasjonatami tej dziedziny. Sięgając po książkę Ewy Stachniak, polskiej autorki mieszkającej i tworzącej w Kanadzie, liczyłam, na to, że przybliży mi ona postać tej sławnej władczyni. Satysfakcja z lektury jest, i owszem, ale niekoniecznie taka, jakiej się spodziewałam. Książka opowiada bowiem nie o samych rządach Katarzyny, lecz jej dojściu do władzy.
Niemniej, droga jaką musiała przejść, by zostać najpotężniejszą carycą w rosyjskiej historii, nie była prosta i zasłużyła na to, by ją opisać. Przyszła władczyni była córką pruskich książąt, urodzoną w Szczecinie, i naprawdę na imię miała Zofia. Na dwór rosyjski przybyła w wieku czternastu lat jako kandydatka na żonę księcia Piotra III. Do tej roli wybrała ją rządząca wówczas caryca Elżbieta, córka słynnego Piotra Wielkiego. Książka Ewy Stachniak w dużej mierze poświęcona jest właśnie Elżbiecie, którą portretuje jako apodyktyczną i bezwzględną. Narratorką książki jest natomiast Warwara Nikołajewa, pochodząca z Polski córka introligatora. Na skutek splotu różnych wydarzeń, po śmierci rodziców trafia ona na dwór carski na stanowisko szwaczki. Bystra i potrafiąca słuchać dziewczyna zostaje jednak szybko zauszniczką Elżbiety, a mówiąc wprost – jej szpiegiem. Warieńka jest bohaterką tej książki w równym stopniu co Katarzyna. To ona oprowadza nas po korytarzach Pałacu Zimowego, wprowadzając w kulisy życia na dworze. Opowiada też o tym jak sama była na nim traktowana. Po przybyciu na dwór Katarzyny caryca rozkazała jej zdobyć sympatię księżniczki, by mieć cały czas napływ bieżących informacji na temat tego, co robi, myśli i z kim się kontaktuje. Z książki wyłania nam się obraz Warieńki jako ofiary pałacowych intryg. Jak sama o sobie mówi, była „sierotą wierzącą w moc cesarskiego miłosierdzia”. Manipulowana z różnych stron, za swój obowiązek uważała donosić Elżbiecie, która przygarnęła ją pod swój dach, o wszystkim co dzieje się na dworze, szybko jednak przekonała się, że caryca jest okrutna i egoistyczna. Niestety, zaprzyjaźniła się z księżniczką Zofią bardziej niż powinna i z czasem została szpiegiem na dwóch frontach, co bardzo skomplikowało jej życie. Jej smutna historia wyraźnie wybija się na pierwszy plan powieści i mnie osobiście, bardziej poruszyła niż losy przyszłej władczyni.
„Gra o władzę” spodoba się miłośnikom powieści historycznych Philippy Gregory, czy fanom serialu „Dynastia Tudorów”. Nie jest to biografia, która zyska szacunek historyków, lecz raczej wariacja na temat postaci Katarzyny, poparta odpowiednimi faktami z jej życia. Nie ma tu wielkiej historii, przynajmniej nie na pierwszym planie, jest za to znakomicie zobrazowane życie na carskim dworze oraz reguły i konwenanse nim rządzące. Mając za sobą falę popularności historycznych seriali czy książek nie będziemy zaskoczeni faktem, że życie uczuciowe władców było bardzo bogate i że na dworze co i rusz zawiązywane były nowe sojusze. Żeby przetrwać, trzeba było wiedzieć, jakim ludziom lepiej się nie narażać i z kim pozostawać w dobrych stosunkach. Dotyczyło to zarówno zwykłych dwórek, jak i samej przyszłej carycy. Książka przybliża też wiele sensacyjnych, a wręcz pikantnych faktów – jak choćby ten, że Piotr III z powodu pewnej, nazwijmy to, „ułomności” długo nie był w stanie skonsumować związku z Katarzyną. Dzięki nastawieniu nie na faktografię, a opis relacji międzyludzkich, książka wciąga i okazuje się być prawdziwym czytadłem, nie pozwalającym się czytelnikowi oderwać. Na szczęście nie jest napisana byle jakim językiem, jak często bywa w przypadku takich powieści. Zarówno język, jak i wydanie książki, są bardzo staranne.
Takie powieści jak ta są na rynku bardzo potrzebne. Jakkolwiek nie jest to proza wybitna, „Gra o władzę” popularyzuje historię i z pewnością skłoni wielu czytelników do zgłębienia wiedzy na temat Katarzyny Wielkiej i czasów, w których żyła. Pamiętajmy jednak, by nie traktować jej jako literatury faktu – książka porusza tylko wybrane wątki i nie może stanowić wyłącznego źródła informacji na temat tego rozdziału historii. Ewa Stachniak pisze już kolejną jej część, w której przedstawi dalsze losy potężnej carycy. Miejmy nadzieję, że będzie to pozycja równie udana, jeśli nie lepsza.
Malwina Sławińska
Oceny
Książka na półkach
- 2 464
- 2 359
- 846
- 91
- 83
- 80
- 57
- 36
- 34
- 22
OPINIE i DYSKUSJE
Czytana dość dawno (podczas covidu),ale pamiętam, że strasznie się na tę pozycję napaliłem, a ledwo co ją skończyłem. Myślałem, że będzie to coś na miarę trylogii o Marii Antoninie a tu taki klops. Po drugą część nie sięgnąłem i już raczej tego nie zrobię.
Czytana dość dawno (podczas covidu),ale pamiętam, że strasznie się na tę pozycję napaliłem, a ledwo co ją skończyłem. Myślałem, że będzie to coś na miarę trylogii o Marii Antoninie a tu taki klops. Po drugą część nie sięgnąłem i już raczej tego nie zrobię.
Pokaż mimo toDo przeczytania tej książki zachęcił mnie chyba marketing: ładne wydanie, ciekawa okładka, ciekawe streszczenie, historycznie ciekawa postać do przedstawienia i Pani w bibliotece która zachęciła do wypożyczenia choć sama nie czytała, ale zapewniła że wiele osób pożyczało więc chyba dobra.
Niestety w mojej opinii książka nudnawa, za długa (ponad 500 stron) - myślę że pisząc to samo na 250 stronach efekt byłby podobny. Co do samej treści: zdecydowanie zbyt mało kontekstu historycznego, książka napisana powierzchownie, słaba charakterystyka postaci, w tym głównej, tytułowej bohaterki powieści, słabe zakończenie, najważniejsze wydarzenia pojawiają się jakby nagle i nagle znikają przykryte kolejnym małoznaczącym i nic nie wnoszącym podrozdziałem.
W mojej opinii średnia pozycja.
Do przeczytania tej książki zachęcił mnie chyba marketing: ładne wydanie, ciekawa okładka, ciekawe streszczenie, historycznie ciekawa postać do przedstawienia i Pani w bibliotece która zachęciła do wypożyczenia choć sama nie czytała, ale zapewniła że wiele osób pożyczało więc chyba dobra.
więcej Pokaż mimo toNiestety w mojej opinii książka nudnawa, za długa (ponad 500 stron) - myślę że...
Ciekawie napisana, wspaniała książka.
Ciekawie napisana, wspaniała książka.
Pokaż mimo toGdy zaczęłam czytać tę książkę, miałam ochotę ją odłożyć, ponieważ dość mi się dłużyło, jednak z czasem akcja nabiera rozpędu. Fajnie zbudowana fabuła. Może trochę specyficzna lektura, ale finalnie dobrze się ją czyta. Polecam nie tylko fanom literatury historycznej
Gdy zaczęłam czytać tę książkę, miałam ochotę ją odłożyć, ponieważ dość mi się dłużyło, jednak z czasem akcja nabiera rozpędu. Fajnie zbudowana fabuła. Może trochę specyficzna lektura, ale finalnie dobrze się ją czyta. Polecam nie tylko fanom literatury historycznej
Pokaż mimo toWciągająca lektura, nabierająca z każdym rozdziałem rozpędu fabuła, świetny język, no i ta klimatyczność... Tak, Rosja to nie tylko kraj, to sposób myślenia, bycia, odczuwania; to naród, który praktycznie nigdy nie zaznał prawdziwej wolności... Niewiele wiedziałam o carycy Elżbiecie, trochę więcej o Katarzynie. Z ciekawością sięgam po drugi tom.
Wciągająca lektura, nabierająca z każdym rozdziałem rozpędu fabuła, świetny język, no i ta klimatyczność... Tak, Rosja to nie tylko kraj, to sposób myślenia, bycia, odczuwania; to naród, który praktycznie nigdy nie zaznał prawdziwej wolności... Niewiele wiedziałam o carycy Elżbiecie, trochę więcej o Katarzynie. Z ciekawością sięgam po drugi tom.
Pokaż mimo toHistoria niewinnej pruskiej księżniczki, która staje się znaną na cały świat ,,Katarzyną Wielką", opisywana z perspektywy jej nadwornej służki i szpiega.
Fabuła (3/5): Cóż, w trakcie czytania tej pozycji bywały lepsze i gorsze chwile, choć zdecydowanie tych gorszych było nieco więcej. Książka w mojej opinii była nieco przegadana, gdyby skrócić ją o jakieś 100-150 stron, wyszłoby to dużo lepiej. Końcówka bije na głowę- zwrot akcji na samym końcu zmył nieco cień pozostawiony na tej pozycji. Jednak wszystkiego naprawić się nie da. Jednym, ciekawym wydarzeniem nie zetrzemy opinii o raczej przeciętnej całości. Ja znając historię Katarzyny Wielkiej, nie zaznałam żadnych zaskoczeń w fabule. Miałam wrażenie że autorka niemal opisuje nam słowo w słowo to, co działo się w rosyjskim serialu opowiadającym o tej władczyni. Nawet kreacja bohaterów była identyczna. Zastanawiające. Jedynym urozmaiceniem była historia Barbary i jej córki Darii, ale przyznam szczerze, ta momentami była dość upierdliwym zapychaczem.
Bohaterowie (3,5/5): Różnorodni, dobrze przedstawieni, w pewnym sensie zaskakujący, choć wizerunek Stanisława Poniatowskiego i jego relacji z Katarzyną był mocno ocieplony. Z tego co wiem caryca wcale nie pajała do niego aż tak wielkim uczuciem, jak było to przedstawione w książce, podczas gdy jej prawdziwą wielką miłość autorka sprowadziła do dość podstawowej relacji opartej na seksualności. Przykre, że pani Stachniak nie mogła na chwilę odstawić swych patriotycznych podrywów by przedstawić historię bardziej rzetelnie.
Emocje i subiektywne odczucia (3/5): Książka w większości mnie nudziła. Bywały momenty wzbudzające uczucia, jednak czasami zdawało się że to co nieważne autorka rozwleka niesłychanie na kilkudziesięciu stronnicach, a najciekawsze i najbardziej emocjonalne chwile spaja w kilku akapitach. Końcówka była bardzo dobra i mocno mnie zaskoczyła, za co ogromny plus. Były momenty w których coś ruszyło moje zziębnięte, znudzone serce, lecz nie było ich zbyt wiele. Sądzę, że jeśli ktoś nie interesował się historią Katarzyny tak jak ja, dużo więcej ciekawostek i emocji wyciągnie z tej pozycji.
Klimat (4/5): Zdecydowanie dało się odczuć atmosferę rosyjskiego pałacu, intryg i specyficznego dla rosjan umiłowania do przesądów. Mogło być odrobinę lepiej ale generalnie można powiedzieć, że w tej kwestii wszystko ,,gra".
Język (3/5): Nie zachwycił mnie ale nie był zły. Dość przeciętny, mniej krytyczne oko stwierdzi- dobry. Autorka podejmowała próby głębszych i nieco bardziej artystycznych opisów, ale raczej wychodziło jej to średnio. Dialogi bez większych zastrzeżeń.
Ogólnie: 6/10
Polecam tą książkę jeśli ktoś jest zainteresowany dziejami carskiej Rosji, a w szczególności Carycy Katarzyny. Można zrozumieć jak ,,wyjątkowy" był w ówczesnych czasach dwór rosyjski, bo nadmiarem szpiegostwa i intryg, przewrotów i rebelii wywyższał się ponad inne narody. Na pewno warto liznąć tego tematu bo jest on dość szczególny i przy pierwszym kontakcie interesujący. Jeśli jednak znacie już losy tej słynnej carycy, to raczej nic was tu do siebie nie przekona. Można poczytać, ale jak to mówią ,,staniki nie latają". ;)
Historia niewinnej pruskiej księżniczki, która staje się znaną na cały świat ,,Katarzyną Wielką", opisywana z perspektywy jej nadwornej służki i szpiega.
więcej Pokaż mimo toFabuła (3/5): Cóż, w trakcie czytania tej pozycji bywały lepsze i gorsze chwile, choć zdecydowanie tych gorszych było nieco więcej. Książka w mojej opinii była nieco przegadana, gdyby skrócić ją o jakieś 100-150 stron,...
Katarzyna Wielka, która zapisała się nie tylko w historii Rosji, ale też w historii powszechnej. Inteligentna, przebiegła, bezwzględna, konsekwentnie realizująca swoje plany.
Tu zostaje pokazana jako jedna z trzech kobiet grających własne role. Jej dzieje poznajemy z perspektywy służącej - Warwary (Barbary).
Interesująca powieść pokazująca blaski i cienie władzy, intrygi, sojusze i bardziej prozaiczną codzienność.
Katarzyna Wielka, która zapisała się nie tylko w historii Rosji, ale też w historii powszechnej. Inteligentna, przebiegła, bezwzględna, konsekwentnie realizująca swoje plany.
więcej Pokaż mimo toTu zostaje pokazana jako jedna z trzech kobiet grających własne role. Jej dzieje poznajemy z perspektywy służącej - Warwary (Barbary).
Interesująca powieść pokazująca blaski i cienie władzy, intrygi,...
Historia zdobycia władzy przez Katarzynę Wielką widziana oczami służącej. Powieść czytało mi się całkiem lekko, jednak pod koniec trochę mi się dłużyła. Brakowało mi opisów przemyśleń Katarzyny, powodów jej postępowania. Podobał mi się pomysł przedstawienia narracji z perspektywy „szarej” osoby z dworu.
Historia zdobycia władzy przez Katarzynę Wielką widziana oczami służącej. Powieść czytało mi się całkiem lekko, jednak pod koniec trochę mi się dłużyła. Brakowało mi opisów przemyśleń Katarzyny, powodów jej postępowania. Podobał mi się pomysł przedstawienia narracji z perspektywy „szarej” osoby z dworu.
Pokaż mimo toHistoria Katarzyny Wielkiej oczami jej wiernej służki
Historia Katarzyny Wielkiej oczami jej wiernej służki
Pokaż mimo toBardzo intrygująca pozycja, która przenosi czytelnika do świata życia dworskiego Cesarstwa Rosyjskiego jeszcze zanim Katarzyna Wielka objęła władzę. Walka 3 inteligentnych i wpływowych kobiet stanowi główny nurt w powieści. Intrygi, szpiegowanie, umiejętne zdobywanie sympatii i lawirowanie pomiędzy wrogami, to wszystko można znaleźć.
Bardzo intrygująca pozycja, która przenosi czytelnika do świata życia dworskiego Cesarstwa Rosyjskiego jeszcze zanim Katarzyna Wielka objęła władzę. Walka 3 inteligentnych i wpływowych kobiet stanowi główny nurt w powieści. Intrygi, szpiegowanie, umiejętne zdobywanie sympatii i lawirowanie pomiędzy wrogami, to wszystko można znaleźć.
Pokaż mimo to