Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Ewa Stachniak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Katarzyna (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
The Winter Palace
biografia Katarzyna Wielka historia Rosja władza

Oficjalne recenzje i

Gra o tron

Link do recenzji

Wbrew tytułowi to nie jest powieść o Katarzynie Wielkiej, ale o GRZE O WŁADZĘ (jak w podtytule) 3 silnych ciekawych kobiet.
O cesarzowej Imperium Rosyjskiego - Elżbiecie Romanowej, apodyktycznej i bezwzględnej władczyni. Kobiecie, której dwór i cały kraj tańczył tak, jak im zagrała. O działaniach, które podejmowała, by władzy nie stracić.
O młodziutkiej dziewczynie Zofii,...

Książka przenosi nas do Rosji, w lata 1743-1764. Trafiamy do Pałacu Zimowego (i nie tylko), carycy Elżbiety, bohaterów tamtych lat.
Jesteśmy świadkami wkroczenia na scenę polityczną Katarzyny Wielkiej i jej drogi na sam szczyt.
Zostajemy wciągnięci w dworskie życie i w bieg historii.
Dla mnie, jako kobiety, książka wciągająca i ciekawa. Ponadto, znajdziemy tu polskie...

Przeciętna lektura, sposób prowadzenia narracji powoduje że Katarzyna przez większość powieści stanowi postać drugo-, jeśli nie trzecioplanową. Po tytule "Katarzyna Wielka. Gra o władzę" spodziewałam się czegoś zdecydowanie innego i lepszego.

Dobra książka, ale nie powalajaca. Fabula taka sobie. Coś mi brakowało w niej.

Carycy Katarzyny Wielkiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez większość uważana za bezwzględną monarchinię, zdeterminowaną i nieugiętą kobietę, matkę rosyjskiego narodu. Ale czy naprawdę taka była? Jak to się stało, że mało urodziwa, nic nie znacząca księżniczka nagle stała się symbolem niepokonanego narodu, ulubienicą dumnej Rosji?

Tytuł oraz opis z tyłu książki może...

Na półkach: , , , ,

To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Stachniak i o wiele bardziej satysfakcjonujące. Książkę pochłonęłam jednym tchem. Spodobało mi się, że w roli narratorki występuje Warwara, która niby jest osobą postronną a jednak bardzo zaangażowaną w przewijające się wydarzenia w Pałacu Zimowym.

Powieść niestety nie porwała mnie. Z trudem niemal dobrnęłam do końca. Tytuł nie bardzo pasuje mi do powieści. Szpiedzy, gry polityczne, ukryte ważenie słów może i ciekawe, ale niestety nie dla mnie.

Świetna książka. Intrygi, romans, polityka i nie tylko. Momentami wzruszająca. Szybko się czyta i wciąga czytelnika. Ukazana Katarzyna Wielka od początku do końca. Jak się nią stała, jaką była, jakie decyzję musiała podjąć.
Kupiona dla okładki, ale mimo to nie zawiodłam się na treści.

Sięgając po tę książkę spodziewałem się ciekawej i trzymającej w napięciu powieści o losach Katarzyny II. Niestety nie spełniła ona do końca moich oczekiwań. Wzbudzające zaciekawienie fragmenty przeplatają się z nudnymi i nie wnoszącymi do treści fragmentami. Mimo dokładnego opisu dworskich intryg i obyczajów na carskim dworze, miałem czasem wrażenie jakby od czasu do czasu...

Sięgnęłam po książkę pod wpływem dwóch seriali, tego z Helen Mirren oraz rosyjskiego. Jak nie poznać tak intrygującej kobiety, którą jest Caryca Katarzyna Wielka? Narracja prowadzona z perspektywy służącej wielkiej cesarzowej. Służącej? Szpiega? Najbliższej przyjaciółki czy powiernicy? Trudno ostatecznie powiedzieć... Powieść poruszająca. Ukazuje początki Katarzyny na...

2 380
    2 322