Katarzyna Wielka. Gra o władzę

Okładka książki Katarzyna Wielka. Gra o władzę
Ewa Stachniak Wydawnictwo: Znak Literanova Cykl: Katarzyna (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik

Gra o tron

Link do recenzji

1097 48 165

1922 ocen

Historia zdobycia władzy przez Katarzynę Wielką widziana oczami służącej. Powieść czytało mi się całkiem lekko, jednak pod koniec trochę mi się dłużyła. Brakowało mi opisów przemyśleń Katarzyny, powodów jej postępowania. Podobał mi się pomysł przedstawienia narracji z perspektywy „szarej” osoby z dworu.

Bardzo intrygująca pozycja, która przenosi czytelnika do świata życia dworskiego Cesarstwa Rosyjskiego jeszcze zanim Katarzyna Wielka objęła władzę. Walka 3 inteligentnych i wpływowych kobiet stanowi główny nurt w powieści. Intrygi, szpiegowanie, umiejętne zdobywanie sympatii i lawirowanie pomiędzy wrogami, to wszystko można znaleźć.

Wbrew tytułowi to nie jest powieść o Katarzynie Wielkiej, ale o GRZE O WŁADZĘ (jak w podtytule) 3 silnych ciekawych kobiet.
O cesarzowej Imperium Rosyjskiego - Elżbiecie Romanowej, apodyktycznej i bezwzględnej władczyni. Kobiecie, której dwór i cały kraj tańczył tak, jak im zagrała. O działaniach, które podejmowała, by władzy nie stracić.
O młodziutkiej dziewczynie Zofii, która z woli Elżbiety przybyła poślubić późniejszego cesarza Piotra III, a w przyszłości stała się samodzielną cesarzową Katarzyną Wielką. To opowieść o jej walce o akceptację i władzę na zaskorupiałym dworze.
I wreszcie o młodej Polce, Barbarze (Warieńce, Warwarze), przygarniętej przez Elżbietę sierocie, zrazu jej pokojówki z powierzonym zadaniem, by pod pozorem fałszywej przyjaźni szpiegować Zofię - Katarzynę.

Historia opowiadana jest z pozycji Warieńki, która wkradła się w łaski swej pani, młodej i starej. Zręcznie lawirując między nimi stała się podwójnym szpiegiem i zdobyła na dworze niemałą władzę, została zaufaną damą dworu i zauszniczką carycy Katarzyny. Razem z nią podglądamy niczym przez dziurkę od klucza życie na rosyjskim dworze i tajemnice jego mieszkańców. Wędrujemy po pałacu, urządzonych z przepychem komnatach, zaglądamy do kuchni, szwalni, poznajemy sekretne przejścia, garderobę, stroje, łóżkowe podboje, a przede wszystkim żyjących w toksycznym środowisku ludzi. Dworzan, starą szlachtę, arystokrację, armię szpiegów i zauszników oraz cesarskich faworytów, w tym Stanisława Augusta Poniatowskiego i najkosztowniejszego z kochanków Potiomkina.

Książkę czyta się łatwo i przyjemnie ( no, może z wyjątkiem stu ciągnących się stron w środkowej części), a fakt, że wszystkie zdarzenia przedstawiane są z pozycji Warwary, a nie cesarzowej, czyni powieść niebanalną. Tyle, że czytelnik nie wie co myślała Katarzyna, tylko co o jej myślach sądziła jej służka. Ale któż to może wiedzieć co faktycznie siedziało w głowie cesarzowej ponad dwa wieki temu?
Nie wiem zbyt wiele o tamtych czasach w Rosji i ile w powieści prawdy, a ile fikcji, ale przyjmuję opisywane w niej fakty za prawdziwe i jestem bardzo usatysfakcjona lekturą. Choć nie lubię historii, powieść mnie oczarowała. Realia epoki, postaci, intryga, język, narracja i narratorka. Katarzyna Wielka to Wielka Cesarzowa. Zagrała o władzę i wygrała. Warwara też.

O młodziutkiej dziewczynie Zofii,...

Przeciętna lektura, sposób prowadzenia narracji powoduje że Katarzyna przez większość powieści stanowi postać drugo-, jeśli nie trzecioplanową. Po tytule "Katarzyna Wielka. Gra o władzę" spodziewałam się czegoś zdecydowanie innego i lepszego.

Na półkach: , , , ,

To moje drugie spotkanie z twórczością Pani Stachniak i o wiele bardziej satysfakcjonujące. Książkę pochłonęłam jednym tchem. Spodobało mi się, że w roli narratorki występuje Warwara, która niby jest osobą postronną a jednak bardzo zaangażowaną w przewijające się wydarzenia w Pałacu Zimowym.

Powieść niestety nie porwała mnie. Z trudem niemal dobrnęłam do końca. Tytuł nie bardzo pasuje mi do powieści. Szpiedzy, gry polityczne, ukryte ważenie słów może i ciekawe, ale niestety nie dla mnie.

Carycy Katarzyny Wielkiej nie trzeba nikomu przedstawiać. Przez większość uważana za bezwzględną monarchinię, zdeterminowaną i nieugiętą kobietę, matkę rosyjskiego narodu. Ale czy naprawdę taka była? Jak to się stało, że mało urodziwa, nic nie znacząca księżniczka nagle stała się symbolem niepokonanego narodu, ulubienicą dumnej Rosji?

Tytuł oraz opis z tyłu książki może wprowadzić w błąd. Katarzyna nie jest taką „typową” główną bohaterką. Na jej życie w carskim dworze patrzymy oczami Barbary - zauszniczki, szpiega oraz informatorki cesarzowej Elżbiety. Celem młodej służącej jest pozyskiwanie wszelkich informacji, plotek czy pogłosek, o których mogłaby powiedzieć swojej pani. W pałacu każdy kłamie, oszukuje i spiskuje, a cel Barbary jest prosty: obserwować i zapamiętywać.

Kiedy więc młodziutka (zaledwie czternastoletnia) Zofia przybywa na carski dwór to szesnastoletnia Barbara ma mieć ją na oku. Jej zadaniem jest zbliżenie się do nieśmiałej, ubogiej księżniczki i pozyskanie jej zaufania. Wkrótce okazuje się, że Zofia nie jest taka bezradna i zagubiona jak wydawało się na początku. Stara się odnaleźć w nowej sytuacji i zaistnieć w oczach Elżbiety oraz przyszłego męża, Piotra. Jej zachowanie ujmuje Barbarę, która stara się jednocześnie ją uczyć i chronić.

Zofia wie, że wszyscy czekają na jej błąd, maleńkie potknięcie, które mogłoby przekreślić jej przyszłość na rosyjskim dworze. Staje się ostrożna, posłuszna każdym poleceniom Elżbiety oraz Piotra – przyszłego cara. Wie, że nie może okazywać słabości, uczuć ani lęków, a jej każdy krok jest obserwowany przez licznych szpiegów. Uczy się rosyjskiego, zmienia wyznanie, imię i stara się być wzorową żoną. Jednocześnie wie, że ma szansę zostać głową państwa i do tego dąży…

Mimo dużej objętości książkę czyta się szybko. Podobała mi się postać Barbary i jej obserwacje carskiego dworu. Widzimy wielkich władców jako zwykłe osoby, borykające się z chorobami, uzależnieniami, namiętnościami i odrzuceniem. Dzięki temu bohaterowie nie są wyidealizowani (zresztą na pewno tacy nie byli). Końcówka mi się bardzo podobała – trochę smutna, ale bardzo prawdziwa.

Tytuł oraz opis z tyłu książki może...

Dobra książka, ale nie powalajaca. Fabula taka sobie. Coś mi brakowało w niej.

Dobra książka, ale nie powalajaca. Fabula taka sobie. Coś mi brakowało w niej.

Książka przenosi nas do Rosji, w lata 1743-1764. Trafiamy do Pałacu Zimowego (i nie tylko), carycy Elżbiety, bohaterów tamtych lat.
Jesteśmy świadkami wkroczenia na scenę polityczną Katarzyny Wielkiej i jej drogi na sam szczyt.
Zostajemy wciągnięci w dworskie życie i w bieg historii.
Dla mnie, jako kobiety, książka wciągająca i ciekawa. Ponadto, znajdziemy tu polskie akcenty...
Na pewno sięgnę po drugą część.

Zostajemy wciągnięci w dworskie życie i w bieg historii.

Historia Katarzyny Wielkiej oczami jej wiernej służki

Historia Katarzyny Wielkiej oczami jej wiernej służki