Zapamiętaj mnie

2016-01-01
2016-01-01
literatura polska społeczno-obyczajowa

-------------------------------------------------------------------------------
Zbyt wiele zła przypada na jednego dobrego człowieka.

Jak łatwo wpaść w pułapkę, jaką szykuje dla nas codzienność. Każdego dnia podejmować walkę z systemem, w którym najważniejszym elementem jest wspinanie się do góry po szczeblach kariery. To ile osiągniemy, jak wysoko zajdziemy, staje się miarą szczęścia. Tylko czy jest ono prawdziwe? Czy nasze życie pozwala nam na radość, miłość lub odpoczynek? Może już za późno, by wysiąść z pociągu, który bez ustanku gna ku końcowi?

Will Roberts to jeden z wielu młodych ludzi zachłyśniętych możliwościami świata, machiny, jaką są korporacje. Jak każdy z nich przedkłada dobra materialne nad wartości, jakimi kierował się, zanim wchłonęła go machina ograbiająca z marzeń każdego. Jedynym elementem w jego życiu, który przypomina mu o dawnych ideałach jest siostra Evelyn. Jednak czy jest ona w stanie ukazać Willowi, jak marne życie ma teraz, jak niedaleko jest szczęście? Wystarczy wysiąść z pędzącego pociągu, zwolnić. No właśnie jednak czy to jest tak proste? Czy Willowi starczy sił i czasu, by odnaleźć zagubione szczęście?

Była szczera... Jak małe dziecko roznoszące balony. Każdy balon wypełniała radością, który wszyscy zabierali do swych domów. Tam zapewne pękał - przygnieciony ciężarem codzienności.

Seweryn Hapka zabiera nas w podróż w głąb nas samych. Przez historię Willa nakreśla pęd, jaki wymusza na nas dzisiejszy świat. Ukazuje, jak łatwo wsiąść w maszynę postępu i zatracić siebie, zgubić prostotę uczuć. Historia Willa pokazuje, że warto szukać momentu, w którym uda się przełamać marazm dnia codziennego. Dla głównego bohatera ważna była praca, dookoła potrafił dojrzeć tylko zło i narzekania. Tęsknił za siostrą, za poprzednim sobą jednak ciężko mu było wrócić do relacji sprzed wydarzeń, które zaprowadziły go na szczyt.

Powieść ta, choć ma tylko 160 stron niesie w sobie sporo emocji. Czujemy wewnętrzne rozterki bohatera, szukamy siebie w jego obrazie. Staramy się znaleźć wytłumaczenie dla jego działań. Ta książka ma skłaniać do refleksji i ukazywać błędy, jakie czyhają na każdego z nas.

Autor w ciekawy sposób prowadzi narracje, dzieląc powieść na opowieść Willa i jego zwroty do "Przyjaciela". Fabuła pędzi do przodu, nieraz przystając, by zaznaczyć ważny element. Lekkość i ciekawy, barwny język, jakim posługuje się autor, dają piękny obraz poszukiwania szczęścia, drogi, jaką musi przebyć każdy zagubiony, każdy pochłonięty życiem człowiek. Bohaterowie są bardzo plastyczni, każdy z nich zaznacza się w opowieści, nikt nie jest zbędny, każdy ma swoje zadanie.

Całość skłania do refleksji, zostawia niepewność i strach. Każdy z nas boi się, że przegapi moment, w którym jego życie powinno się zmienić, stać się lepsze. Wszyscy zastanawiamy się nad sensem i konsekwencjami pewnych decyzji lub ich braku. Marzymy o byciu sobą sprzed lat, jednak nadal tkwimy w tym samym miejscu. Historia, jaką dostajemy spod pióra pana Hapki, pozwala nam wykonać krok do przodu, odnaleźć inną perspektywę i to wykorzystać w poszukiwaniu szczęścia.

Każdy, kto ją przeczyta, może mieć inne przemyślenia, jednak historia jest warta uwagi, chwili zatrzymania się w dzisiejszym pędzie życia i refleksji.

-------------------------------------------------------------------------------
Zbyt wiele zła przypada na jednego dobrego człowieka.

"Zapamiętaj mnie" to książka licząca około 160 stron. Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam ją w jeden wieczór. O czym jest? Co nam ukazuje? Poznajemy w niej historię Willa - człowieka, dla którego praca w korporacji, pieniądze i kariera są najważniejsze. Will zapomina o szczęściu, marzeniach, rodzinie. Czasami tylko tęskni za siostrą. Jednak nie potrafi już odbudować tej dawnej relacji. Czy nasz bohater może się jeszcze zmienić? No cóż życie bywa przewrotne... Pewne zdarzenie, bolesne dla niego w końcu uświadamia mu sens życia, pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o życiu Willa, sięgnijcie po książkę. Poczytajcie, podumajcie, bo ta książka na pewno skłoni Was do refleksji, do przemyśleń, z których wyciągniecie wnioski.
Polecam!

Książka "Zapamietaj mnie" dotarła do mnie w ramach Book Touru organizowanego na FB.

"Ksiązką zabiera nas we wzruszającą podróż, jaką musi przebyć Will Roberts, by poznać na pozór banalną rzecz - smak szczęścia.

Will, zachłyśnięty wizją wielkiego świata, zaprzedaje swoje wartości w imię ulotnych, materialnych wygód. W pędzie codzienności nie dostrzegł nawet momentu, kiedy stał się trybikiem korporacji, ograbionym z marzeń. Jedyną osobą, która łączy go z dawnymi ideami, jest siostra Evelyn. Czy Willowi uda się odnaleźć właściwą drogę i czy wystarczy mu na to czasu?"

Zapowiedź brzmi zachęcająco, nieprawdaż?

Książka zawiera w sobie sporą dawkę pesymizmu. Dużo w niej żalu i smutku. Opowiada o samotności we współczesnym świecie, gdzie większość z ludzi pędzi za bogactwem, karierą i wygodnym życiem zapominając o tym, że obok nas są inni ludzie. Ludzie mniej lub bardziej dla nas bliscy i to oni dają nam poczucie szczęścia.

Książka jest dość krótka, bo zawiera około 160 stron, ale lektura jej zajęła mi sporo czasu. Mimo, że historia jest ciekawa to styl pisarza nie jest moim ulubionym i czytało mi się ją dosyć trudno.

Cóż wiecej mogę napisać niż to ze przypomina mi troszkę Fight Club. Robimy cos czego nie lubimy z ludźmi których nie zawsze lubimy. Czasami tylko jakąś tragedia cos niesamowicie bolesnego musi sie wydarzyć abyśmy chcieli cos zmienić w swoim życiu. Widzimy w tej książce takze cos częściej występujące zjawisko mianowicie co sobie ludzie powiedzą o nas? Typowa pokazowka ktora służy tylko temu aby raczej zaspokoić jakieś swoje nie spełnione marzenia z dzieciństwa przenosząc to na swoje dzieci.

Książka trafiła do mnie z Book Tour po UK przyznam ze początek mnie troszkę zmęczył zadufany w sobie gostek ze wsi któremu się wydaje ze szczytem szczęścia jest ładny dom w stolicy i luksusowe auto i nagle nie wiadomo kiedy zwrot akcji z nudnej zrobiło się emocjonalnie i smutno po przeczytaniu te książki naprawdę zaczęłam się zastanawiać nad wieloma rzeczami książka skłania do głębokich przemyśleń .Jeżeli chodzi o moja osobę to całokształt mnie się podobał i z mila chęcią wróciłabym do niej ...

Książka wciągająca od samego początku. Może dlatego, że kiedyś poznałam świat korpo poślizgałam się na jego kruchym lodzie nie wiem sama. Książka intryguje, zaskakuje czasami zaskakuje i śmieszy. Sama okładka jak się później okazuje ma swoje odzwierciedlenie w treści. Historia przedstawiona na kartkach jest taka namacalna prawdziwa jakby działa się gdzieś obok. Koniec wzruszający, wyjaśniający wiele pytań pojawiających się na wcześniejszych etapach czytania. Jak najbardziej polecam czyta się ją jednym tchem , ciężko ją odłożyć nie ukańczając. Napewno jeszcze do niej wrócę za jakiś czas i przypomnę sobie w pamięci pewne piękne cytaty z jej środka. Daję maksymalną ocenę :)

Do końca ciągle niewiem kto jest "Przyjacielem" głównego bohatera.
Bardzo dużo tu smutku, żąlu, goryczy. Dopiero śmierć bliskiej osoby odmienia sposób widzenia świata przez innych i wprowadza nieco kolorów do szarego życia.
Myślę że zwyczajnie zmęczona jestem tego typem lektury.
Powieść ukazuje z pewnością przemianę człowieka ale już gdy mamy nadzieję na szczęśliwe zakończenie kończy się troche inaczej.
Przedstawia człowieka zagubionego, otartego z jakich kolwiek wyższych uczuć. Nie wszyscy tacy jesteśmy.Jak dla mnie za dużo w niej pesymizmu.

Do końca ciągle niewiem kto jest "Przyjacielem" głównego bohatera.
Myślę że zwyczajnie zmęczona jestem tego typem lektury.

Szczerze nie wiem co napisać..... .. Tematyka slow life jest od jakiegoś czasu dosyć modna i "poczytna" więc widzę tu próbę wstrzelenia się .. Czy daje do myślenia jak sugerują niektórzy.... Hmm ...Według mnie w tej pozycji nie ma za bardzo co dawać do myślenia, ponieważ opisuje historię większości ludzi goniących Bóg wie za czym i w obliczu tragedii następuję nagłe oprzytomnienie.... Banalne... I sądzę, że Ci wszyscy, którzy niby chwilę pomyślą... i tak za moment wrócą do swojej gonitwy..... Więc przekaz średni... Książka na jeden wieczór... nie porwała mnie....

Dawno nie wpadla w moje rece taka nudna i infantylna ksiazka. Wszystko w tej krotkiej powiesci bylo dziwne.
Glowny bohater frustrat i karierowicz, zmeczony zyciem, albo i znudzony, nagle docenia rodzine i prawdziwa milosc.
Czytajac ksiazke mialam wrazenie, ze ten brat z siostra beda mieli brudny romans.
Mysle, ze kazdy przecietny gimnazjalista moze napisac lepsze opowiadanie o przemijaniu, milosci i rodzinie.
Zdecydowanie nie polecam, bo to byla strata czasu.
Bohaterowie, sytuacje nic nie ma sensu w tej powiesci, nic sie nie laczy, wszystko jakies chaotyczne, zadnego zwiazku przyczynowo-skutkowego.
Mysle, ze autor troche przesadzil, przerost formy nad trescia, mialo byc ambitnie, a wyszlo nudno i infantylnie.

Przepraszam, ze bez polskich znakow, nie posiadam takowych.

Mysle, ze kazdy przecietny gimnazjalista moze napisac lepsze...

Książka mnie nie zachwyciła.
Historia ciekawa i pouczająca, ale styl w jakim jest napisana totalnie do mnie nie przemawia.

Książka mnie nie zachwyciła.

• Przeczytane w r 2017
  • Egzemplarz recenzencki