Wybrany

Urszula Sowińska Wydawnictwo: W Punkt literatura piękna
W Punkt
2017-01-17
2017-01-17

Książka z dużym potencjałem, ale niestety do około połowy swojej objętości. Fajny, wyrazisty bohater i fajnie pokazana matnia niespełnionych ambicji, marzeń, celów. I tak można było do końca. Niestety, ale autorka miała inny pomysł i wplotła wątek sensacyjny. Niepotrzebnie.

Książkę przeczytałam i polecam - podobały mi się dobrze zarysowane profile psychologiczne każdego z bohaterów, mroczny klimat podkreślający bezsensowność położenia głównego bohatera. Narracja i klimat kojarzył mi się ze "Zbrodnią i karą" Dostojewskiego. Z tą różnicą, że na końcu... nie zdradzę zakończenia ;) zakończenie warto przeczytać samemu :)

Książka – nawrócenie, przypomnienie, drogowskaz.
Dla bardziej opornych – cios w splot słoneczny. Dla upartych i zapieczonych w sobie – solidny kopniak w tyłek. A za co? Ku przypomnieniu, ku napomnieniu i ku rozwadze.
Profilaktycznie!
A tragedia zaczęła się niewinnie – od niezadowolenia. Od narzekania głównego bohatera na pieski los. Na podłe życie, które nie jemu się należało. Na mierną drogę życiową, po której nie on powinien kroczyć. Nie podobała mu się. Wręcz jej nienawidził. Za ciasna dla niego była rodzinna miejscowość, z której pochodził, „gdzie nikt już nie snuł żadnych planów na przyszłość, bo najzwyczajniej w świecie nie było z czego ich utkać”. Brzydkie było miasto, do którego przyjechał zająć wyższy stopień w hierarchii społecznej. Obrzydliwy supermarket i praca w nim, której „nie znosił od pierwszego wejrzenia; miejsca, ludzi, „obowiązków””. Niezasługujący na jego uwagę współpracownicy, od których odgradzał się murem arogancji, niechęci i wrogości. Obskurne mieszkanie zamienione na melinę przez jego pijącego współlokatora. Niegodna go dziewczyna, która śmiała ofiarować mu niechcianą miłość. Nawet matka dobrego serca nie była osobą spełniającą jego oczekiwania.
Pragnął więcej.
Miał ambicje. Chciał „znajdować się po drugiej stronie, pewny siebie, zadowolony, syty brakiem przyziemnych niepokojów i strachu o następny dzień”. Był przekonany, że miałby to dzięki pieniądzom, dlatego chciał należeć do elity, która dobrze zarabia, jeździ supersamochodami z superdziewczynami u boku. Był pewien, że to mu się należy, że jest do tego wybrany, a podłe życie traktuje go niesprawiedliwie i krzywdząco, skazując na nieznośną, ciężką rzeczywistość. Na życiowe bagno bez perspektyw. Chciał się z niego wydostać za wszelką cenę. W akcie desperacji posunął się do czynu łamiącego zasady moralne i prawo.
Sprowokował los, a może samego Boga.
To, co wydarzyło się potem, można nazwać bolesną lekcją życia, zemstą przez niego skrzywdzonych, a może wyrafinowaną w okrucieństwie nauczką przywracającą obiektywny punkt widzenia. Ogląd sytuacji z innej perspektywy. Analizę dotychczasowej postawy i światopoglądu. Refleksyjne spojrzenie wstecz w warunkach traumy, by ostatecznie ruszyć w życie jako zupełnie inny człowiek.
Wybrany przez Boga.
To niejedyna interpretacja tytułu. Znaczeń jest więcej, ale ich odkrywanie pozostawiam czytelnikom. Autorka inteligentnie i bez patosu podporządkowała ku temu fabułę. Idealnie odtworzyła obraz młodego, niezadowolonego, roszczeniowego człowieka, ukazując jego niechętne nastawienie do ludzi, otaczającej rzeczywistości i swojego w niej miejsca. Zaglądała do rozgorączkowanego umysłu i mrocznej duszy, wybebeszając na wierzch porażone negatywizmem myśli. Nie wzbudzał we mnie sympatii. Nie byłam w stanie nawet mu współczuć. Jego wręcz agresywne nastawienie bardziej porażało niż skłaniało do empatii. Nie chodziło tu jednak o moje negatywne czy pozytywne emocje. Moje odczucia były kwestią wtórną. Najważniejsze było adekwatne odtworzenie realiów rzeczywistości Staszka i jego stanu psychiczno-duchowego, by ostatecznie te emocje we mnie wzbudzić. Autorka użyła do tego również metafor i porównań, po których nawet zwykły bankomat wydawał się rakotwórczą naroślą miasta. Siła przekazu języka wpychała mnie bezlitośnie w „skórę” bohatera. W bagno myśli bez dna, z którego wydobyłam się z ogromną ulgą.
Ale i zaskoczeniem!
Ostatnie słowa Staszka tłumaczą tytuł powieści i są wyrazem odnalezionego sensu życia. Powieść skłania do refleksji, do przełożenia życia Staszka na własne, do zastanowienia się nad sensem własnego życia, własnymi oczekiwaniami i ambicjami.
To opowieść, która brutalnie i bez patosu odpowiada na najważniejsze pytania człowieka.

Książka – nawrócenie, przypomnienie, drogowskaz.
Profilaktycznie!

2034

"Wybrany" to historia wprost z życia wzięta i dlatego też jest tak prawdziwa i realna. Jeśli rozejrzymy się wokół to spotkamy wielu takich Staszków jak bohater powieści Urszuli Sowińskiej.
"Wybrany" to historia młodego mężczyzny, który dąży do lepszego życia, za wszelką cenę....

Staszek jest młodym mężczyzną, który po studiach wyrwał się z małego miasteczka do dużego miasta. Miał głowę pełną planów, liczył na bardzo wiele, a dostał od życia po łapkach. Mieszka w wynajętej klitce z kolegą, który topi smutki w alkoholu i zamienia ich mieszkanko w chlew. Niestety, naszego bohatera nie stać na wynajęcie samodzielnego mieszkania, bo zamiast wymarzonej świetnie płatnej pracy, jak wielu absolwentów po studiach, trafił do pracy w dużym sklepie. Całymi dniami wykłada towar na półki i daje sobą pomiatać, pensja jest tak niska, że nie stać go praktycznie na nic. Nie integruje się z kolegami z pracy, bo liczy, że długo am nie zabawi. I tak mija dzień za dniem, miesiąc za miesiącem....
Wreszcie udaje się do swego kolegi Andrzeja, który prowadzi własny biznes i prosi go o pracę. Ten proponuje mu spółkę, ale oczekuje wkładu wysokości pięciu tysięcy złotych. Dla Staszka to majątek, suma nierealna do uzbierania. Jest jednak w totalnej desperacji i ... postanawia ukraść te pieniądze i zacząć normalnie żyć. Początkowo wyrzuty sumienia są duże, ale rozwiewa je wizja lepszego życia. Staszek przystępuje do realizacji swego planu i prawie mu się udaje. Na jego drodze staje jednak ktoś gorszy od niego i sytuacja diametralnie się zmienia. Jaki będzie finał tej historii? Czy Staszek zrealizuje swe marzenia?

"Wybrany" to bardzo specyficzna powieść, niby taka zwyczajna, a jednak dająca do myślenia i niesamowicie zaskakująca na finale. Autorka pokazuje nam, do czego zdolny jest człowiek w desperacji. Trudne sytuacje wyzwalają w ludziach różne reakcje, bardzo skrajne i sprawiają, że punkt odniesienia i wartościowania zmienia się. Dążenie do realizacji marzeń kosztem innym ludzi nie może skończyć się dobrze....
"Wybrany" to książka, która skłania czytelnika do refleksji i zastanowienia, co w życiu jest naprawdę ważne.

Bohater to ambitny chłopak po studiach, pełen marzeń i oczekiwań. Po przyjeździe do dużego miasta okazuje się, że nie jest łatwo znaleść wymarzoną pracę. Rozczarowany snuje plany na przyszłość i tak przez niemal 200 stron książki 😓 Druga część wypada już lepiej .Niestety napięcia w książce nie znalazłam, jestem rozczarowana.

W pierwszej części główny bohater jest postacią antypatyczną.
Uwięziony pomiędzy własnymi, niespełnionymi ambicjami a szarą rzeczywistością zwykłego życia.
Smutek, żal i bieda popychają go do radykalnego rozwiązania.
Staszek jest z pewnością postacią tragiczną.Człowiek po studiach który nie potrafi pogodzić się z niesprawiedliwością własnego losu.
W drugiej części pojawiają się kolejni bohaterowie: Mirek - ochroniarz, zamnknięty w świecie fantazji filmów i książek kryminalnych oraz Witek - student medycyny którego cechuje lekki sadyzm .Obie postacie wręcz karykaturalne, pogrążone codziennością.
Pomiędzy smutkiem, niesmakiem a momentami śmiechu czytelnik odczuwa skrajne emocje.
Powieść ukazuje człowieka jako stworzenie często bezsilne.
Gorąco polecam książkę miłośnikom "Złe" Michała J.Chmielewskiego.
Obie są napisane w podobnym mrocznym tonie z elementami czarnego chumoru.

W pierwszej części główny bohater jest postacią antypatyczną.
Smutek, żal i bieda popychają go do radykalnego rozwiązania.
W drugiej części...

Po uprzednim przeczytaniu ksiazek o cudownym zyciu mlodych ludzi, pieknej i szczesliwej milosci oraz zarabianiu pieniedzy w wymarzonym miejscu pracy i co najwazniejsze posiadaniu wysnionego domku lub mieszkania, ktore zostalo zakupione lub zapisane w spadku wpadla mi w rece ksiazka 'Wybrany',wzielam udzial w book tour- dzieki uprzejmosci My fairy book world.
Zaczelo sie niesamowicie, brutalny opis rzeczywistosci z punktu widzenia glownego bohatera Staszka. Biedny Staszek od razu wzbudzil moja sympatie, bo kazdy z nas moze pracowac w miejscu, ktorego nie znosi. Bardzo mi sie podoba to, ze pisarka pokazala polska rzeczywistosc, nie kazdy dostaje to co chce i nawet jak probuje to nie zawsze ma to o czym marzyl, a z drugiej strony moze zle szuka, moze to co najwazniejsze jest gdzies blizej, gdzies obok?
Po zapoznaniu sie z glownym bohaterem i jego planami na najblizsze tygodnie zycia, oczekiwalam krwi i jakiegos trupa, krew byla, ale trupa niestety juz nie bylo.
Czytalam tez opinie, ze lepiej gdyby to bylo opowiadanie i cala fabula za mocno byla rozciagnieta w czasie. Dla mnie wrecz przeciwnie, chcialabym wiecej poczytac o Staszku i jego poczynaniach, bo to bohater na miare dobrego przestepcy, choc i skrupuly mial, ale mogl je stracic - jak to mowia 'apetyt rosnie w miare jedzenia'. Ten jego apetyt mogla pobudzic pisarka troszke bardziej.
Zakonczenie podobalo mi sie bardzo, blskotliwe i trzymajace w napieciu, teatralne odegranie rol i koniec przedstawienia, mozna tez nazwac to szybka resocjalizacja, wymierzona reka drugiego czlowieka, co do konca wlasciwie nie jest. Pozostaje tylko pytanie czy Staszek docenil matke, wolnosc i zycie?

P.S.Przepraszam, ze nie uzywam polskich znakow, ale ja po prostu ich nie mam w moim komputerze, albo moze i mam, a nie wiem jak to zmienic i naprawic.

Zaczelo sie...

Temat książki bardzo dobry ale lepiej by się sprawdził w formie opowiadania. Jak dla mnie zbyt długie opisy. Uważam że styl pisania autorki bardziej by pasował do powieści obyczajowych.

Staszek to młody chłopak z dyplomem w kieszeni, który przenosi się do wielkiego miasta, by zacząć lepsze życie, niż wiodą ludzie mieszkający w jego małej rodzinnej miejscowości. Chłopak całkowicie odcina się od rodziny i okłamuje matkę, że ma dobrą intelektualną pracę, na którą w pełni zasługuje. Udaje, że spełnia się zawodowo, zarabia dobre pieniądze i pnie się po szczeblach kariery. Rzeczywistość przedstawia się natomiast zupełnie inaczej. Załamany Staszek podejmuje pracę w supermarkecie, by za marne wynagrodzenie pokryć połowę czynszu malutkiej kawalerki, którą wynajmuje wspólnie z kolegą. Po zaspokojeniu podstawowych potrzeb i wydatków, nie stać go na nic więcej. Staszek szczerze nienawidzi swojej pracy i jednocześnie skrycie gardzi współpracownikami, obiecując sobie, że dla niego jest to tylko krótki, przelotny epizod by mógł znaleźć lepszą, dobrze płatną pracę i wybić się w wielkim świecie. Kiedy przez dłuższy czas, nic nie wskazuje na to, aby jego sytuacja miała się polepszyć, zdesperowany Staszek posuwa się do kroku ostatecznego, by zdobyć pieniądze, których potrzebuje.

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, nie miałam pojęcia czego mogę się po niej spodziewać, ani nawet jakiego gatunku literackiego jest ona przedstawicielką. Opis z okładki niewiele mi mówił, o autorce do tej pory też nie słyszałam, gdyż to dopiero jej debiut literacki. Mimo to zaintrygowała mnie i absolutnie nie żałuję, że spędziłam z nią czas. "Wybrany" jest historią dokładnie osadzoną w polskich realiach, gdzie młody człowiek, po ukończeniu dobrej uczelni, dobrego kierunku, posiadający dyplom ukończenia studiów wyższych, musi zadowolić się pracą w supermarkecie, gdzie wykłada towar na sklepowe regały, lub w jednej z restauracji typu fast-food, gdzie proponuje colę do hamburgera i frytek. To jest naprawdę smutne. Ilu mamy w naszym kraju takich Staszków, którzy wyjeżdżają do dużego miasta, szukać większych możliwości i szansy na przyszłość lepszą niż mieli rodzice? Ilu z nich zderza się boleśnie z rzeczywistością? Ilu z nich posiadając dyplom wyższej uczelni, chwyta się byle jakiej pracy by się utrzymać i musi żyć z marnej pensji, marnej najniższej krajowej. Mamy takich Staszków tysiące i wszyscy mają nadzieję, że jednak uda im się osiągnąć sukces i znaleźć dobrą pracę, za dobre pieniądze. A co z tymi, którym się nie udaje?

Pani Sowińska w swej powieści dokładnie odzwierciedliła polską rzeczywistość ludzi żyjących na przeciętnym poziomie. Jestem pod wielkim wrażeniem jej talentu. Jestem pod wrażeniem tego, w jaki sposób nakreśliła polską rzeczywistość oraz postać głównego bohatera. Postać Staszka wykreowana jest bardzo dokładnie i szczegółowo, a zwłaszcza jego wnętrze. Jego charakter, uczucia, poczucie frustracji, desperacji, bezsilności i pogardy do ludzi, którzy pogodzili się z tym, że nic szczególnego w życiu nie osiągnęli. Niejeden młody Polak mógłby się z nim utożsamić, lub znaleźć kilku takich w swoim otoczeniu, wśród znajomych ze szkoły czy pracy. Ja sama doskonale go rozumiem. Czytając przeżywałam frustrację razem z bohaterem, gdyż dzięki świetnie prowadzonej narracji trzecioosobowej nietrudno jest wczuć się w jego postać oraz udać się wgłąb jego psychiki. Autorka doskonale nakreśliła profil psychologiczny, oraz stopniową przemianę młodego bohatera, spowodowaną przez występujące kolejno wydarzenia. Ponadto lekki język i styl jakim się ona posługuje, sprawiają, że historię tę czyta się bardzo szybko i przyjemnie.

Mnie ta książka bardzo wciągnęła i miło spędziłam z nią czas. Przeczytałam bardzo szybko, z wielkim zainteresowaniem, bez reszty wciągnięta w świat, który został w niej przedstawiony. I choć tematyka jest ciężka, ponura, dość trudna i nieprzyjemna, to książkę pani Sowińskiej czyta się bardzo lekko. Finał bardzo mnie zaskoczył i poruszył, gdyż przerósł on moje oczekiwania! Jaki był krok ostateczny, do którego Staszka zmusiła ciężka sytuacja? I jak to się skończyło? Jaką walkę wewnętrzną toczył bohater sam ze sobą, przed wybiciem godziny zero? Tego dowiecie się zasiadając do lektury. Przygotujcie się na parę godzin huśtawki emocjonalnej, jaką wam ona zgotuje. Ta historia daje do myślenia. Zmusza do zastanowienia się nad swoim życiem, ustalenia swoich priorytetów i ...uczy jak zacząć się cieszyć z każdego danego nam dnia. Uczy nas tego główny bohater, któremu w pogoni za pieniędzmi i poprawą swojej sytuacji, życie wymyka się nagle z rąk.

Każdego roku tysiące młodych ludzi opuszcza mury swoich uczelni z przekonaniem, że był to zaledwie pierwszy krok w drodze na sam szczyt. Dyplom ma stać się dla nich przepustką do najbardziej lukratywnych stanowisk. Niestety rzeczywistość często wygląda zupełnie inaczej. Mało którą firmę interesują ambitni absolwenci, a z czegoś żyć trzeba... Co ma zrobić młody człowiek, który całe życie wierzył, że wysiłek, jaki wkłada w naukę, zapewni mu godny byt? O problemie, z którym boryka się tak wiele osób, boleśnie przypomina Urszula Sowińska w powieści "Wybrany".

Młody pracownik supermarketu jest kompletnie rozczarowany otaczającą go rzeczywistością. Choć ukończył dobrą uczelnie, jego widoki na lepsze stanowisko nie prezentują się zbyt dobrze. Mężczyzna nie chce jednak pogodzić się z porażką i powrócić do niewielkiego miasteczka, z którego pochodzi. W akcie desperacji decyduje się na czyn, który będzie dla niego miał koszmarne konsekwencje. Czy te doświadczenie czegokolwiek go nauczy?

Powieść "Wybrany" niepokojąco dobrze wpisuje się w polskie realia. Autorka umiejętnie opisuje rozterki i frustracje młodych ludzi bez perspektyw i możliwości wybicia się. Ci, którzy wywalczyli choćby minimalnie lepszą pozycję, zrobią wszystko, by pozostałym nie było lepiej. Rozczarowani młodzi ludzie powoli godzą się ze swoim losem. Choć sfrustrowani, codziennie podążają do znienawidzonej pracy, bez możliwości rozwoj. Tylko czasem zadają sobie pytanie, kiedy wyrzekli się swoich marzeń i aspiracji. Główny bohater powieści jeszcze wierzy, że jego los może się odmienić. Czuje się lepszy od swoich kolegów, żyje w przekonaniu, że to właśnie on zasługuje na więcej. Koniec końcem decyduje się na ryzykowny krok, który ma odmienić całe jego dalsze życie. I rzeczywiście tak się staje, choć sprawy przybierają zupełnie nieoczekiwany obrót.

O ile początkowo wszystko wydaje się bardzo przewidywalne, o tyle później ciężko ogarnąć to, co dzieje się na pierwszym planie. Senna opowieść o prozie życia zmienia się w opowieść, która przyspiesza bieg serca. Trudno przewidzieć, jak ta przygoda może się zakończyć dla głównego bohatera. Mnie finał książki zupełnie zaskoczył, ani przez moment nie spodziewałam się podobnego rozwiązania. Osobiście dodałabym jeszcze parę słów na temat tajemniczej koperty, jaka pojawia się w powieści. Ten motyw moim zdaniem został zbyt wcześnie porzucony i pozostawia po sobie poczucie niedosytu. Myślę, że przydałby się jeszcze jeden rozdział, parę słów, które dałyby odpowiedź na pytanie, czy Staszek faktycznie czegoś się nauczył i coś zmienił. Pewne braki w losach głównego bohatera rekompensują postacie drugoplanowe i wymowne przemiany w ich zachowaniach, w obliczu bardzo specyficznej sytuacji...

"Wybrany" to historia, która bardzo dobrze opisuje dylematy wielu młodych ludzi w Polsce. Co prawda nie znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytanie, jak żyć, by być prawdziwie szczęśliwym jednak trudno będzie przejść obojętnie wobec przestrogi, by chora ambicja nie doprowadziła nas do sytuacji, w której wyrzekniemy się własnych wartości. Ku przestrodze. Zachęcam.

• 2017
  • PRZECZYTANE 2017