zbrodnia i... t. 1-2

Okładka książki zbrodnia i... t. 1-2 Jerzy Nasierowski
Okładka książki zbrodnia i... t. 1-2
Jerzy Nasierowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Wydawnictwo Ha!art
2006-01-01
2006-01-01

Nie wiem co bardziej obleśne - autor czy jego książka. Szkoda nawet komentować ten szajs.

Napisał tę książkę, by dać świadectwo swojemu życiu i ocalić je od zapomnienia. Aby ją napisać i wydać przeszedł istną drogę przez piekło. Patrząc na imponującą liczbę DWÓCH komentarzy na LC chyba nie do końca mu się udało. Może najpierw garść faktów. Chyba faktów, bo w życiu Jerzego Nasierowskiego niewiele było rzeczy pewnych.

Pochodzący z bogatej rodziny intelektualista. Aktor, gej, bandyta. Chyba nie morderca, choć za morderstwo został skazany na 25 lat więzienia. W więzieniu zaczął pisać, odsiedział 11 lat. Zwolniony za wstawiennictwem zachwyconego jego twórczością, a mającego co nieco do powiedzenia w kręgach władz PRL-u, pisarza Romana Bratnego, tego od 'Pokolenia Kolumbów'.

Trudno Nasierowskiego polubić. Arogant, egoista, snob. Bycie złodziejem chyba sprawiało mu przyjemność, sam porównuje to to 'zabawy w Indian'. Kombinował też na inne sposoby, a pieniądze przeznaczał na życie w luksusie. Ale nie o lubieniu jego jest ta książka. Poza tym został skazany, bo sam na siebie doniósł, gdy dowiedział się, że o to morderstwo oskarżono niewinnych ludzi. No i trudno nie szanować go za to, że przetrwał 11 lat więzienia. Inteligent, artysta, bogacz i 'pedał' wśród prawdziwych chamów i bandziorów. Zakładając oczywiście, że mu wierzymy. Ja uwierzyłem. Chyba mam podstawy.

Najlepsze w książce są opisy więziennego życia i opowieści więźniów. Są bardzo ostre i bardzo wulgarne. Uprzedzam wrażliwców. Opisy gwałtów zbiorowych i znęcania się nad innymi są naprawdę mocne. Niby wiemy o brutalnych przestępcach i więziennych cwelach. Ale inną rzeczą jest wiedzieć, a inną słuchać o tym z perspektywy osoby, która tam była. Właśnie autentyzm tych opowieści jest jednym z powodów, dla których Nasierowskiego wierzę. Coś takiego trudno zmyślić.

Druga fajna cecha to apolityczność Nasierowskiego. Głęboki PRL, Solidarność, Stan Wojenny. Egoista Nasierowski nie staje po żadnej ze stron. Cieszył się, gdy po jego stronie staje komunista Bratny, a z drugiej strony ostro atakuje fikcje i zakłamanie PRL-owskiego sądownictwa. Niby każdy więzień mówi, że jest niewinny, ale autor porządnie odtwarza szczegóły własnej sprawy, jakby sam dla siebie tą sprawę analizował. Są szczegóły śledztwa, fragmenty z protokołów, z akt, jest czasowy przebieg wydarzeń. Jest przyznanie się do własnych win przy jednoczesnym podkreśleniu niewinności w sprawie morderstwa.

Dość oględnie przedstawia Nasierowski szczegóły gejowskiego życia w więzieniu i poza nim. Więc jeśli kogoś książka zaciekawiła pikantnością homoseksualnego romansu to będzie zawiedziony :) Więcej dowiedzieć się można o specyfice więziennego seksu. 'Nie ma dla więźnia nic bardziej zboczonego, co równoprawna miłość dwóch mężczyzn'- mówi nie bez żalu Nasierowski. Zasady relacji między cwelem, a gitczłowiekiem są znacznie bardziej restrykcyjne niż te z wolności! To też jest duża zaleta książki. Pamiętacie film 'Symetria'? 'Zbrodnia i...' jest tematycznie podobna, ale znacznie mniej delikatna.

Może na koniec zniszczę komuś dzieciństwo. Pamiętacie smerfa Ważniaka z popularnej bajki? Ważniak jest gejem :) 'Robaczek' z książki Nasierowskiego to Mieczysław Gajda, głos Ważniaka ze 'Smerfów', wieloletni kochanek Nasierowskiego, który potem się od niego odwrócił i go okradł, wg autora oczywiście.

7/10. Cenne i ciekawe świadectwo pewnego człowieka i pewnego świata. Warto znać.

Wersję audio czyta autor, a ja ponownie przekonuje się do tego rodzaju czytania. Są błędy w intonacji, są literówki i słabości. W zamian dostajemy niepodrabialny nastrój szczerości.

Pochodzący z bogatej rodziny intelektualista....

Szarpana relacja z wieziennej odysei pedała Nasierowskiego, zaskakująco świeża, pełna emocji i celnych obserwacji.

Mam mieszane uczucia. Chętnie poczytałabym coś bardziej intymnego tego pana.

(Posiadam tę książkę na sprzedaż, lub wymianę.)

Mam mieszane uczucia. Chętnie poczytałabym coś bardziej intymnego tego pana.

(Posiadam tę książkę na sprzedaż, lub wymianę.)

• LGBT
  • Polskie