Gejdar

Wydawnictwo Ha!art
2008-11-01
2008-11-01
978-83-61407-52-2
homoseksualim biseksualizm gej lesbijka seks gejdar polacy

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (28) / kwiecień 2020 Patrick Barkham, Juliusz Ćwieluch, Krystyna Dąbrowska, Tadeusz Dąbrowski, Magdalena Działoszyńska - Kossow, Rukhl Fishman, Karol Grygoruk, Małgorzata Halber, Magda Hueckel, Zuzanna Kowalczyk, Łukasz Lamża, Aoko Matsuda, Jan Mazurek, Agata Romaniuk, Marta Rybicka, Marianna Sztyma, Marek Szymaniak, Mike Urbaniak, Aleksandra Warecka, Jarosław Westmark, Marcin Wicha, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Patrick Barkham, Ju...

Chirurg, reżyser teatralny, aktor, który wyszedł z więzienia, uczeń, emeryt… – wszyscy oni są równorzędnymi bohaterami „Gejdaru“ – zbioru 16 interesujących wywiadów autorstwa Dominiki Buczak i Mike’a Urbaniaka. Wszyscy są homoseksualistami. Jaki obraz współczesnych polskich gejów się z tej publikacji wyłania? Te same rzeczy mężczyźni widzą różnie – jeden czci „miękkie ruchy“, które są dla niego kwintesencją homoseksualności, dla innego są „przegięciem“ i „udawaniem“, „ciotowaniem“. Różne mają podejście do związków, do seksu, do wierności, do religii, do posiadania dzieci itd. Poznajemy historie miłosne, dramatyczne losy kochanków, zdradzanych i zdradzających, dowiadujemy się tego, co lubią robić w czasie wolnym, na imprezie, w łóżku. Obserwujemy zmagania z własną seksualnością, brakiem akceptacji ze strony najbliższych… i dalszych, zupełnie nieznajomych. Całość nie ma jednak wymiaru skargi, prośby o zrozumienie. To zapis rzeczowych rozmów o konkretnych problemach. Niektóre historie są zabawne, inne wzruszające lub dramatyczne, jak na przykład ta o mężczyźnie, którego pierwsze doświadczenia seksualne sprawiły, że stał się nosicielem HIV. Jest również zadziwiająca opowieść faceta, który w wywiadzie gardzi właściwie każdym przejawem homoseksualności, a już kilka miesięcy po nim z dumą nazywa siebie gejem, jest szczęśliwy i zakochany.

Pozycja obowiązkowa. Także dla niepogodzonych rodziców.

P.S. Na deser praca Wilhelma Sasnala na okładce!

(Bartosz Reszczak, nr 16)

Rozczarowałem się tą książką, kiedy ją czytałem. Zapowiadana jako odważna niczym mnie tak naprawdę nie zaskoczyła, miałem wrażenie, że autorzy wywiadów nie mają pomyslu na rozmowy z kolejnymi "wywiadowanymi". (Nie, nie spodziewałem się sensacyjnych kawałków ani pornografii, po prostu ciekawej zrobionych wywiadów). Niemniej jest to pozycja jakoś tam ważna i teraz może nawet ważniejsza niż kiedy wyszła, bo może teraz to, co mnie wtedy rozczarowało - zwyczajność tych życiorysów i rozmów - mogłoby stać się ważnym głosem na temat miejsca gejów i osób LGBT w społeczeństwie. Może powinna to być lektura obowiązkowa, zwłaszcza na prowincji.

Książkę przeczytałem dosyć dawno temu, gdy tylko pojawiła się w sprzedaży i pewnie nie napisałbym tej opinii gdyby nie pytanie jednego z moich znajomych na LC czy polecam mu tę książkę. Tak, polecam i to bardzo! "Gejdar" to książka-wywiad z prawie dwudziestką gejów, zarówno tych anonimowych jak i nielicznych, znanych z życia publicznego. Książka w bardzo rzetelny sposób i bez emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych niejako "od kuchni" pokazuje życie codzienne zwykłych gejów z ich problemami, ich radościami i smutkami, ich odwagą i lękami, a także obawami związanymi z przyszłością. Książkę szczególnie polecam młodym gejom, często zaniepokojonych a nawet przerażonych swoją orientacją, mających wątpliwości co do słuszności wyborów i często szukających w książkach wsparcia dla swoich decyzji. Lektura opiniowanej książki może być właśnie takim wsparciem, a dzięki pokazaniu jak zróżnicowane jest środowisko gejów pozwala "oswoić się" z normalnością jaką przecież jest homoseksualizm - a, że należy się do mniejszości (seksualnej),to co? Jest to przejaw pewnej oryginalności a przez to nawet powód do dumy! (Już czuję te pełne miłości bliźniego komentarze inaczej myślących, ale co tam!). A wracając do wywiadów, książka może być interesująca także dla osób o heteroseksualnej orientacji seksualnej, ponieważ pokazuje kawałek życia osób, których łączy orientacja a różni niemal wszystko. Jak w życiu (heteroseksualnych, też!)
Bardzo polecam tę książkę

Dawno książka nie wywołała u mnie tak złych emocji.Totalny zawód. Wręcz złość i wkurzenie. Dlatego też opinia emocjonalna i osobista.

Nie mam pojęcia dla kogo jest to lektura.
Dla gejów/pedałów? Waptie, bo każdy z nas zna mnostwo osób z podobnymi życiorysami, przeżyciami i bagażem doświadczeń. Sami też je mamy.
To może dla "normalnych ludzi" żeby poznali lepiej gejów, ich problemy i trudności życia codziennego?
Także wątpie. Bo jedyne czego taki czytelnik dowiedzieć się może o osobach homoseksualnych, to to iz sa oni seksnholikami, mającymi uczucia innych dosłownie w DUPIE. Zdrady, seks, kombinowanie, okłamywanie, patologia.

Jakbym był hetero i przeczytał tę książkę sam bym poszedł na marsz antygejowski.

Nie mam pojęcia dla kogo jest to lektura.
To może dla "normalnych ludzi" żeby poznali lepiej gejów, ich...

Dlaczego w mojej opinii książka bardzo dobra?
A no dlatego, że wydawało mi się, iż już nic więcej wiedzieć nie potrzebuję, bo znam temat, a tymczasem zaskoczyłam się własną powierzchownością. W książce są historie ludzkie, których kompletnie nie znałam, co więcej, życie gejowskie znałam jednak dość powierzchownie.

Dlaczego w mojej opinii książka bardzo dobra?

Niestety ukazane zostały tylko osoby, które miały w swoim życiu dosyć obfite życie erotyczne, co przerysowuje nieco obraz homoseksualistów. Poza tym dowiedziałem się sporo informacji ze środowiska gejowskiego, z którym wolałbym się nie utożsamiać i sądzę, że daleko mi do zachowań podobnych dla tej społeczności. Po przeczytaniu tej pozycji uświadomiłem sobie, że jestem dosyć oryginalnym gejem.

Zbiór wywiadów z szesnastoma gejami. Różni ich wiele: wiek, zawód, status społeczny, podejście do życia. Łączy - orientacja seksualna. Opowiadają o sobie: swoich problemach, nadziejach, sukcesach, lękach, przekonaniach. O tym, jak to jest być homoseksualistą w Polsce.

Forma wywiadu jest łatwo przyswajalna, dodatkowo sprawia, że bohaterowie wydają nam się w jakiś sposób bliżsi. A dzięki temu, że bez pudrowania mówią o przywarach gejowskiego środowiska, nie unikając w wielu miejscach jego krytyki, nie ma się wrażenia, iż jest to "beszczelna propaganda".

Myślę, że to bardzo potrzebna książka, którą powinno przeczytać jak najwięcej osób.
Geje, szczególnie młodzi - żeby mogli zobaczyć, że nie są w swoich przeżyciach osamotnieni, że wielu chłopaków przed nimi przechodziło przez odkrywanie swojej seksualności, pierwsze miłości czy coming out i jakoś to przeżyli, świat się nie zawalił.
Rodziny i przyjaciele - żeby mogli lepiej zrozumieć homoseksualnych bliskich.
Antagoniści gejów - żeby pojęli, że za stygmatem pedała kryje się człowiek taki sam, jak oni.
Wszyscy inni - żeby odkryć, że ci, których wrzuca się do worka z napisem "geje" to tak naprawdę bardzo zróżnicowana społeczność.

Świetny zbiór wywiadów z gejami, którzy reprezentują, zdaje się, pełen przekrój homo-świata. Niektórzy tak niezwykli, że aż trudno uwierzyć w to, że rzeczywiście istnieją. Mamy tutaj gejów żonatych, gejów imprezowych, gejów - księżniczki, monogamicznych, działaczy, niedoszłych księży, starych i młodych. Obserwujemy ich wybory życiowe, dostrzegamy ich małość bądź wielkość, nieraz jest się z czego zdrowo pośmiać. Zebrane w jednej książce tak różne życiorysy prowadzą między sobą dialog w głowie czytelnika, z którego rodzi się niemałe zamieszanie, szczególnie, jeśli czytelnik jest młodym gejem i te wszystkie trudne decyzje ma przed sobą. Lektura tej książki pomaga mądrze wybierać spośród wielu dróg realizacji swojej uczuciowości i seksualności, polecam!

Gorąco polecam LGBT i nie tylko

Gorąco polecam LGBT i nie tylko

Książkę przeczytałam przed wieloma laty ale pamiętam że to była pierwsza książka LGBT która trafiła w moje ręce. Wtedy jeszcze sam do końca się nie akceptowałem i nawet sobie nie zdawałem sprawy że temat LGBT istnieje w literaturze.

• LGBT
  • LGBTQ