Gejdar

Książka jest przypisana do serii/cyklu "publiczne/prywatne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ha!art
978-83-61407-52-2
literatura faktu
Daniel

Profesora medycyny, ucznia liceum, pracownika telefonu zaufania i niedoszłego księdza łączą dwie rzeczy. Są gejami. Mieszkają w Polsce. Dominika Buczak i Mike Urbaniak rozmawiają z kilkunastoma mężczyznami próbując odnaleźć w ich losach paralele. Bohaterowie książki są różni. Mają odmienne poglądy społeczne i polityczne, inaczej zapatrują się na kwestie emancypacji, homofobii, formalizacji związków osób homoseksualnych czy adopcji dzieci. Niektórzy traktują kościół katolicki jako źródło homofobicznej opresji. Inni, głęboko wierzący, szukają w nim oparcia. Wielu sądzi, że nadal są skazani na życie w podziemiu. Część zauważa, że nadeszły czasy przełomu. Wszyscy czekają na normalność. W rozmowach powtarzają się opowieści o trudnym procesie odkrywania tożsamości, bolesnym coming oucie, próbach nawiązania głębokich relacji w heteronormatywnym świecie. Bohaterowie "Gejdaru" mają odwagę szczerze mówić o swoim życiu. Polska debata publiczna dotycząca homoseksualizmu i miejsca gejów w społeczeństwie pełna jest frazesów, pustych haseł, opinii często nie mających pokrycia w rzeczywistości. Warto w końcu zapytać samych gejów co myślą, czego chcą, jak żyją. To właśnie zrobili autorzy książki "Gejdar". Po prostu pytali.

Daniel | 2010-07-08
Przeczytana: 07 czerwca 2009

Można pewnego dnia, popołudniu, przy dobrej kawie w zwykłym barze przyjść i porozmawiać o gejach. I tak szesnaście razy. "Ta książka nie wyczerpuje tematu" - mówią autorzy we wstępie. Nie przeczytamy tutaj esejów filozoficznych, socjologicznych czy psychologicznych na temat homoseksualizmu. Za to poznamy szesnastu mężczyzn - w różnym wieku, o różnych poglądach, na różnych stanowiskach, z barwnym życiorysem. Każdy punkt widzenia jest inny, każda historia różni się - jedynie motyw homoseksualizmu jest wspólny. Poznamy historię nastolatka, artysty, lekarza, katolika, aktywisty, studenta... Celnie trafione pytania dynamizują wywiad i nakłaniają do coraz szczerszych (i często szokujących) odpowiedzi. Czytając książkę raz byłem zdegustowany, raz w kompletnym szoku, czasami niedowierzaniem, niejednokrotnie uśmiałem się - ale przede wszystkim każda "spowiedź" nakłaniała mnie do refleksji. Na szarego, niezorientowanego czytelnika chcącego sięgnąć po tę naprawdę niestandardową pozycję czeka...

Kaliber48 | 2015-03-30
Na półkach: LGBT, Przeczytane, Posiadam

Książkę przeczytałem dosyć dawno temu, gdy tylko pojawiła się w sprzedaży i pewnie nie napisałbym tej opinii gdyby nie pytanie jednego z moich znajomych na LC czy polecam mu tę książkę. Tak, polecam i to bardzo! "Gejdar" to książka-wywiad z prawie dwudziestką gejów, zarówno tych anonimowych jak i nielicznych, znanych z życia publicznego. Książka w bardzo rzetelny sposób i bez emocji, zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych niejako "od kuchni" pokazuje życie codzienne zwykłych gejów z ich problemami, ich radościami i smutkami, ich odwagą i lękami, a także obawami związanymi z przyszłością. Książkę szczególnie polecam młodym gejom, często zaniepokojonych a nawet przerażonych swoją orientacją, mających wątpliwości co do słuszności wyborów i często szukających w książkach wsparcia dla swoich decyzji. Lektura opiniowanej książki może być właśnie takim wsparciem, a dzięki pokazaniu jak zróżnicowane jest środowisko gejów pozwala "oswoić się" z normalnością jaką przecież jest...

Tymomateusz | 2010-11-23
Na półkach: LGBT, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2010

Świetny zbiór wywiadów z gejami, którzy reprezentują, zdaje się, pełen przekrój homo-świata. Niektórzy tak niezwykli, że aż trudno uwierzyć w to, że rzeczywiście istnieją. Mamy tutaj gejów żonatych, gejów imprezowych, gejów - księżniczki, monogamicznych, działaczy, niedoszłych księży, starych i młodych. Obserwujemy ich wybory życiowe, dostrzegamy ich małość bądź wielkość, nieraz jest się z czego zdrowo pośmiać. Zebrane w jednej książce tak różne życiorysy prowadzą między sobą dialog w głowie czytelnika, z którego rodzi się niemałe zamieszanie, szczególnie, jeśli czytelnik jest młodym gejem i te wszystkie trudne decyzje ma przed sobą. Lektura tej książki pomaga mądrze wybierać spośród wielu dróg realizacji swojej uczuciowości i seksualności, polecam!

Dlaczego w mojej opinii książka bardzo dobra?
A no dlatego, że wydawało mi się, iż już nic więcej wiedzieć nie potrzebuję, bo znam temat, a tymczasem zaskoczyłam się własną powierzchownością. W książce są historie ludzkie, których kompletnie nie znałam, co więcej, życie gejowskie znałam jednak dość powierzchownie.

Heathcliff1984 | 2014-08-04
Przeczytana: sierpień 2014

Dawno książka nie wywołała u mnie tak złych emocji.Totalny zawód. Wręcz złość i wkurzenie. Dlatego też opinia emocjonalna i osobista.

Nie mam pojęcia dla kogo jest to lektura.
Dla gejów/pedałów? Waptie, bo każdy z nas zna mnostwo osób z podobnymi życiorysami, przeżyciami i bagażem doświadczeń. Sami też je mamy.
To może dla "normalnych ludzi" żeby poznali lepiej gejów, ich problemy i trudności życia codziennego?
Także wątpie. Bo jedyne czego taki czytelnik dowiedzieć się może o osobach homoseksualnych, to to iz sa oni seksnholikami, mającymi uczucia innych dosłownie w DUPIE. Zdrady, seks, kombinowanie, okłamywanie, patologia.

Jakbym był hetero i przeczytał tę książkę sam bym poszedł na marsz antygejowski.

Algoforos | 2013-07-01
Na półkach: Przeczytane, LGBT
Przeczytana: 26 czerwca 2013

Zbiór wywiadów z szesnastoma gejami. Różni ich wiele: wiek, zawód, status społeczny, podejście do życia. Łączy - orientacja seksualna. Opowiadają o sobie: swoich problemach, nadziejach, sukcesach, lękach, przekonaniach. O tym, jak to jest być homoseksualistą w Polsce.

Forma wywiadu jest łatwo przyswajalna, dodatkowo sprawia, że bohaterowie wydają nam się w jakiś sposób bliżsi. A dzięki temu, że bez pudrowania mówią o przywarach gejowskiego środowiska, nie unikając w wielu miejscach jego krytyki, nie ma się wrażenia, iż jest to "beszczelna propaganda".

Myślę, że to bardzo potrzebna książka, którą powinno przeczytać jak najwięcej osób.
Geje, szczególnie młodzi - żeby mogli zobaczyć, że nie są w swoich przeżyciach osamotnieni, że wielu chłopaków przed nimi przechodziło przez odkrywanie swojej seksualności, pierwsze miłości czy coming out i jakoś to przeżyli, świat się nie zawalił.
Rodziny i przyjaciele - żeby mogli lepiej zrozumieć homoseksualnych bliskich.
Antagoniści gejów - żeby...

hhohho | 2013-07-01
Przeczytana: czerwiec 2013

Niestety ukazane zostały tylko osoby, które miały w swoim życiu dosyć obfite życie erotyczne, co przerysowuje nieco obraz homoseksualistów. Poza tym dowiedziałem się sporo informacji ze środowiska gejowskiego, z którym wolałbym się nie utożsamiać i sądzę, że daleko mi do zachowań podobnych dla tej społeczności. Po przeczytaniu tej pozycji uświadomiłem sobie, że jestem dosyć oryginalnym gejem.

mol_ksiazkowy | 2011-04-19
Przeczytana: luty 2011

Gorąco polecam LGBT i nie tylko

Mariusz Cyrulewski | 2016-06-27
Patryk | 2016-03-03