Pilch w sensie ścisłym. Pierwsza biografia

Wydawnictwo: Znak
L_Settembrini

Wydawać by się mogło, że Jerzy Pilch w swoich książkach powiedział o sobie wszystko. Nie jest to prawda. Nie jest też prawdą, że jego trzęsące się ręce to efekt alkoholowej choroby, albo – jak chcą inni – kara za grzechy. Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia...

Bestsellerowy pisarz skrył za zasłoną literackiej fikcji wiele tajemnic. Czasem czarujący i uroczy, czasem zimny i niedostępny. Ta kontrowersyjna, pierwsza biografia powstała z Pilchem i wbrew Pilchowi, obdziera go z fikcji, by pokazać całą prawdę.

Jerzy Pilch: – Ile dostałaś czasu? – Dwa lata. – Aha, czyli liczą na to, że przed wydaniem zdążę umrzeć.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Fredzio | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Żerowanie na niemożności obrony dobrego imienia przez chorego człowieka. Celebrycki szlif podnoszenia atrakcyjności fabuły poprzez kolejne "rewelacje" z jego życia. Tym jest ta książka. A gdzie jest w tym wszystkim pisarz? Jego warsztat, jego literatura? Nawet gdyby to wszystko było prawdą, co pani Kubisiowska napisała, autor "Spisu cudzołożnic" nie jest panią Dodą, która ze swojego życia zrobiła szoł. Pilch pisze o ciemnych stronach życia, włącza erotykę do treści swoich powieści, ale nie stanowi to jeszcze podstaw, by grzebać pisarzowi w jego własnej alkowie. Tyle.

maradiego | 2017-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2017

Zawsze mam ten dylemat. Zawsze kiedy czytam: Pilcha; o Pilchu, z Pilchem w tytule.... . Pisac opinię, czy wręcz przeciwnie? Być (z) Pilchem; czy nie być (za) Pilchem. W sensie: popierać, rozgłaszać, upowszechniać, nadawac rangę. Nieodżałowanej pamięci St.Barańczak popełnił kiedys tekst pod tytułem: ZJAWISKO PILCH. Ta ksiązka czyli PILCH W SENSIE.... po latach, potwierdza dwie prawdy absolutne i niekorygowalne: pierwsza to ta, że St. Barańczak poetą był znakomitym ergo, zdolnosci profetyczne posiadał, bo poeta kazdy posiada je, z definicji;
druga, że Pilch dawno już przestał byc pisarzem, felietonistą, eseistą. On jest tym wszystkim. To oczywiste.
Jest też o wiele bardziej. W Wiśle, w Krakówku, na Hożej. Wszędzie.
TO NIE JEST BIOGRAFIA. Ta ksiażka wychodzi poza ten zakres obowiazków.
Nie jest też ona, ksiązka znaczy się, literaturą faktu, aczkolwiek faktami jest napakowana jak gęś skwarkami(?) ( gdzies to juz czytałem, ale fajne jest).
Czym jest zatem PILCH W SENSIE...?
A.......

LeBute | 2016-11-01

Zamiast mojej recenzji, wpis Eweliny Pietrowiak (znakomitej reżyserki i przyjaciółki pisarza) opublikowany na Facebooku:

Katarzyno Kubisiowska, autorko biografii Jerzego Pilcha. Jakiś czas temu dezaktywowałam konto na fb, ale na chwilę tu wracam, bo stek kłamstw, które napisałaś w książce i które powtarzasz w mediach po prostu poraża. Jerzy olał Twoją książkę i nie chciał, żebym Ci odpowiadała, ale nie, nie może tak być, że Ty szkalujesz człowieka, a on pozostaje zupełnie bezbronny.
1. Pilch zwolnił Cię, bo jesteś słaba. Początki podobno były niezłe, ale potem było coraz gorzej. Prawdopodobnie sam sobie jest sobie winien, bo przyzwyczaił Cię podczas Waszych wywiadów, że za Ciebie pracuje. Jak sam mówi: gdy trener każe zejść zawodnikowi z boiska, to nie odbywa z nim narady, nie tłumaczy. Zawodnik wie, że grał źle, Ty tego nie wiesz. Od pewnego momentu przyjeżdżałaś na spotkania nieprzygotowana, nieporadna. Od przyjaciół z Krakowa słyszał, że nie rozumieją, dlaczego zgodził się na...

Andrzej | 2017-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Pilch obrażając się na autorkę, nie autoryzując książki, zrywając w trakcie pisania współpracę pokazał, że nie jest ani ironistą ani nie jest zdystansowany do rzeczywistości. A na pewno nie do siebie.

A przecież Kubisiowska nie upokorzyła Pilcha. Owszem, napisała dużo rzeczy gorzkich, natomiast napisała to z maksymalnym taktem lojalnością i życzliwością. Po prostu chciała być suwerenną autorką biografii a nie laurki.
Pilch zamiast bez pozy zaakceptować niektóre epizody, obraża się i właściwie unieważnia tym samym swój pomysł na siebie. Jaki tam z niego ironista i dystansowiec? Ale nie tylko o samą Kubisiowską chodzi. Człowiek, który dostaje napadów furii i wali na łamach gazet w swoich krytyków jak w bęben nie może być zdystansowany i nie może być ironistą. Odpowiedź na recenzje Horubaly była furiacka, infantylna i niedojrzała. Jest ona dla mnie jeszcze bardziej żenująca, niż podrywanie egzaltowanch okularnic podczas targów książki czy alkoholowe maratony z metą w Tworkach... ...

Rafi | 2016-11-14

Niedoróbki językowe i warsztatowe w najbardziej zjadliwej biografii jaką czytałem. Wystarczy poczytać wywiady z autorem, by się czegoś o nim dowiedzieć + oczywiście jego twórczość. I to będzie PILCH. Książka zupełnie niepotrzebna. Strata czasu.

Monika Matusiewicz | 2016-12-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Uczucia po przeczytaniu książki, delikatnie mówiąc, mieszane. O ile możliwość przebywania z Pilchem w świecie Pilcha daje przyjemność niewymowną i narkotyzuje jak jego proza - miałam jednak wrażenie, że ktoś wchodzi za głęboko, gubi fakty, miesza chronologię, dopisuje ciąg dalszy.

Pilch 10, Kubisiowska 1.

Carlinde | 2016-12-31

Gdyby Jerzy Pilch wydał instrukcję obsługi odkurzacza - przeczytałabym. Przyznaję się wprost do szczerego uwielbienia dla jego twórczości. Z tego powodu wydawało mi się, że biografia jednego z ulubionych pisarzy jest pozycją obowiązkową.
Od pierwszych stron uderzyło mnie to, jak bardzo pani Kubisiowska próbuje podkreślać własną rolę w powstaniu tego tekstu. Postaci nie wypowiadają się w eter, ich historie są pretekstem do opowieści o chrzcie syna autorki, pokoju zajmowanego przez nią w Wiśle czy też jej prywatnych opinii na temat byłych "aktualnych narzeczonych". Być może jestem zbyt przyzwyczajona do biografii, w których osoba jej autora nie jest zaznaczona; wydarzenia są opisywane bezstronnie, bez własnego emocjonalnego zaangażowania w twórczość czy prywatność przedstawianej postaci. Kubisiowska na siłę wpycha się na karty swojej książki - choć zupełnie nie ma do tego powodów.
Drugą kwestią jest język. Etap korekty chyba pominięto, być może redakcja pomogłaby w kwestii zdań,...

marika reads | 2016-11-28
Przeczytana: 2016 rok

Sama nie wiem jak mam ocenić tę biografię. Bardzo intryguje mnie postać Jerzego Pilcha, ale autorka zepsuła wszystko swoim bardzo słabym językiem i nierzetelnością. Miałam wrażenie, że książka składa się z niepasujących do siebie fragmentów. Najmilej czytało mi się cytowane teksty Pilcha. Reszta to czysta grafomania.. Jasne, dowiedziałam się kilku Pilchowych smaczków, ale które z nich są prawdziwe? Jest pełna merytorycznych błędów, słaby język, koszmarna stylistyka, a przecież o Pilchu trzeba pisać językiem na jak najwyższym poziomie - nawet jeśli miałaby to być biografia negatywna. Książki kontrowersyjne dobrze się sprzedają, ale książki pisane na kolanie już niekoniecznie. Można wyczuć, że autorka pisała tę biografię z ogromnym żalem i wyrzutem - nie jest tajemnicą, że na początku pisała ją z Pilchem, a kończyła wbrew Pilchowi... Nie żałuję, że przeczytałam, ale jakoś specjalnie jej Wam nie polecam.

Abdita | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Moja opinia na: http://abdita.booklikes.com/post/1495503/katarzyna-kubisiowska-pilch-w-sensie-scislym

Narcyz | 2017-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2017

Wchodzę na lubimyczytać, czytam opinie o tej książce i jestem w ciężkim szoku. Tyle wylanych pomyj. Zarzuty są takie, że ta książka niby szkaluje Pilcha. Nie wiem kto czego oczekiwał, ale biografia to nie hagiografia, i nie trzeba być wielkim znawcą żeby wiedzieć, że Pilch nie prowadził specjalnie higienicznego trybu życia. Czynienie zarzutu z tego, że to opisano jest niedorzecznością. Nie wiem też skąd u komentujących taka bezrefleksyjna wiara w to, że Pietrowiak ma w tym całym sporze rację? Nie dziwię się, że Pilchowi mógł się efekt finalny nie spodobać, bo obnaża wiele jego słabości, ale ręki nie dałbym sobie uciąć, że tam są jakieś kłamstwa. Wydaję mi się, że gdyby Pilch był z tej książki zadowolony to dopiero byłoby podejrzane. Znany jest z dowolnego kreowania swojego wizerunku. A biografia ma być o osobie taka jaka jest, a nie taka jaką chce się pokazać.
Dla mnie książka jest całkiem dobra. Wiele poświęca rodzinie Pilcha i czasom wiślanym. O kobietach powiedziałbym jest...

Powstał „Film o Pilchu”

Film dokumentalny to kolejna, po biografii i wywiadzie-rzece, próba opowiedzenia historii życia i twórczości Jerzego Pilcha. Oficjalna premiera produkcji zatytułowanej „Film o Pilchu” będzie mieć miejsce 18 kwietnia w Krakowie w Kinie pod Baranami. Obejrzyjcie zwiastun filmu.

Nowy numer „Książek. Magazynu do czytania”

Od wtorku 13 września możemy szukać w kioskach nowego wydania kwartalnika „Książki. Magazyn do czytania”. W tym numerze znajdziemy przede wszystkim zapowiedzi jesiennych premier i ich recenzje. O jakich tytułach przeczytamy w magazynie?