Biała gardenia

literatura piękna
83-7079-982-5
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
wojna śmierć wyspa tęsknota wybaczanie

Fajne czytadło. Trochę infantylne, trochę przekombinowane lecz całkiem dobrze się czytało. Taka lektura na leniwy czas.

Opowieść jest wzruszająca, czyta się dobrze, ale i tak spodziewałam się czegoś innego.Jest w niej dużo opisów nic nie znaczących szczegółów, fikcji łączonej z dużym prawdopodobieństwem zdarzeń i dziejów bohaterów. Czytałam wcześniej trzy książki tej autorki i przede wszystkim tomy są opasłe i momentami strasznie nużące.

Perypetie biednej Ani, dobrze urodzonej, którą wszyscy się opiekują i dzięki tej opiece nie skończyła marnie.
Naiwność, lenistwo umysłowe i po prostu głupota bohaterki są zatrważające. Oprócz tego "ja, mnie, moje, o mnie", reszta świata mało ważna.
Tragiczne przeżycia nie przekładają się na empatię w stosunku do otoczenia, a częste słabości i omdlenia dobrze odżywionej,...

Bardzo dobra powieść o losach matki i córki rozdzielonych po rewolucji bolszewickiej. Wciągnęła mnie bardzo

Zabrałam się za czytanie książki, zachęcona dość wysoką oceną na LC, i ledwo dobrnęłam do końca. Życiowe perypetie młodej Rosjanki, urodzonej w Chinach przed II wojną światową, to miszmasz wątpliwych zdarzeń, z których bohaterka wychodzi obronną ręką. Fabuła przypomina operę mydlaną. Lubię powieść obyczajową, a tej mówię-nie.

"Biała gardenia" to wzruszająca opowieść o losach Ani Kozłowej, pochodzącej z arystokratycznej rodziny Rosjanki, urodzonej w Harbinie. Trzynastoletnia dziewczynka, wciągnięta w wir historycznych wydarzeń, zostaje rozdzielona z matką. Rozpoczyna długą i pełną niebezpieczeństw drogę. Najpierw los rzuca ją do Szanghaju. Wychowana przez przyjaciela rodziny, dorasta wśród...

1914

To pierwsza książka autorki, po którą sięgnęłam i na pewno nie ostatnia; historia bardzo wciągająca, dużo się dzieje. Poznajemy losy Ani Kozłowej, córki rosyjskiego generała, zmuszonego wyjechać z Rosji po rewolucji bolszewickiej. Historia zaczyna się pod koniec wojny Chińsko-Japońskiej. Ania, rozdzielona z matką musi przetrwać w świecie, który wcale jej nie...

Bardzo wciagajaca!

Na półkach: , , , ,

Książka opowiada smutną, ale piękną historię. Nie raz zdarzyło mi się zwyczajnie płakać przy tej lekturze, polecam mieć kilka chusteczek (dla osób szczególnie wrażliwych). Jedna z ulubionych, choć trafiła w moje ręce zwyczajnie przypadkiem.

Polecam.

Dyskusje