Cygańska madonna

Seria: Magnolie
Wydawnictwo: Świat Książki
Gypsy Madonna
Tycjan, Francja, romans

Czterdziestoletni Mischa dowiaduje się, że jego ukochana matka przed śmiercią podarowała nowojorskiemu muzeum bezcenny obraz Tycjana. Skąd go miała? Dlaczego nic o tym nie wiedział? Tajemnica każe mu cofnąć się w przeszłość aż do okupowanej Francji, gdzie matka w sekrecie poślubiła jego ojca, niemieckiego oficera, a potem pojawił się w ich życiu pewien przystojny Amerykanin...

źródło opisu: Świat Książki, 2007

źródło okładki: Reminiscencja - zdjęcie wyłącznie dla lubimyczytac.pl

książek: 1901
Gosia | 2014-03-20
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

"Cygańska madonna" to pierwsza książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać. To poruszająca historia małego chłopca i jego przeżyć z powodu społecznego odtrącenia z powodu nazistowskiego pochodzenia. A także nostalgiczna podróż wgłąb siebie dorosłego już, zgorzkniałego mężczyzny do kraju dzieciństwa, tropem rodzinnych tajemnic, w poszukiwaniu miłości.
Mischa Fontaine, po smutnym dzieciństwie spędzonym we francuskim miasteczku przenosi się z matką do Ameryki. Tam po kilku szczęśliwych latach, ponownie doznaje porzucenia.
Kiedy umiera jego matka, mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią podarowała ona jednemu z muzeów w Nowym Yorku cenny obraz Tycjana - tytułową "Cygańską madonnę". Mischa, któremu wydawało się, że matka nie miała przed nim tajemnic, postanawia poznać historię pochodzenia obrazu. Powoli poznaje przeszłość matki podczas pobytu we Francji.
To piękna opowieść o ciężkich czasach powojennych, pełna miłości, tęsknoty, rodzinnych tajemnic i wreszcie próby...

Grażyna | 2015-11-11
Przeczytana: listopad 2015

To już kolejna z książek tej autorki ,jaką przeczytałam.Wzruszyła mnie i poruszyła.Dodatkowy plus dla mnie to przedstawianie historii w pierwszej osobie.Tu przedstawia ją Misch.Autorka potrafi tak zbudować "akcję",która ma wszystko aby poczuć się mimowolnym świadkiem....obserwować wszystko z boku....Ale jednocześnie przeżywać emocje. Tu także miłość,przyjaźń...jest ponad różnymi podziałami.I to co uwielbiam - tajemnicza przeszłość,która czyni powieść bardzo wciągającą bo któż z nas nie lubi tajemnic......

wiejskifilozof | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Czy może być gorszego dla 7-latka niż społeczny ostracyzm ? Mały Misha mieszkaniec Bordeaux czuje to codziennie.Chłopczyk nie może mówić,i nie może bronić ani siebie, ani swej marki.Jest rok 1948 i jego mamie za kontakty z niemieckim oficerem ogoloną głowę.Cóż takie czasy, lud Francji pamiętam okupację.Mały Misha pewnego dnia poznaję prawdziwego anioła,ma on na imię Coyotte jest Amerykaninem i śpiewa piękne nastrojowe kowbojskie piosenki.Całe miasteczko go lubi, a zwłaszcza mama chłopca, która odzyskuję radość życia.prócz tego poznajemy innych mieszkańców puszystą Yvette kucharkę,państwa Duval,księdza Abel-Louis.Kiedy Amerykanin postanawia zabrać ich do New Jersey,poznajemy losy Mishy w USA.Jego przyjaźń z parą przesympatycznych Chilijczyków.Dorastanie, konflikt z prawem,odwiedziny w Chile roku 1985.Chociaż dziwi, mnie to dlaczego pani Santa ani słowa nie napisała o dyktaturze Pinocheta.Podczas lektury, powoli odkrywałem tajemnicę Coyotta.Poznajemy liczne romanse Mishy.Książka...

Gabriela Ozon | 2010-08-25
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

"Cygańska madonna" to pierwsza książka tej autorki, którą miałam okazję przeczytać. Czy mną wstrząsnęła? Nie, choć opowieść jest naprawdę ładna. Może nie jest niebanalna, ale Santa Montefiore ma styl nie do podrobienia. Jej książki są wyjątkowe poprzez... Hm, wiecie, nie wiem dlaczego. Wiem tylko, że im więcej powieści tej autorki czytam, tym bardziej jestem oczarowana opisami, dialogami, historiami. Santa Monteriore to taka perełka, która trafia się raz na milion. I warto to docenić.

asia_32 | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Fascynująca opowieść z II wojną światową w tle.Historia o tym jak łatwo kogoś odrzucić,jak ulec manipulacjom innym.Historia również o pewnej tajemnicy czyli tytułowej Cygańskiej madonnie.Książki Santy Montefiore wciągają czytelnika na wiele godzin.Polecam!

Edi_Edi | 2014-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2014

Ksiązki Santy Montefiore mają niezaprzeczalny urok. Potrafią urzekać tajemnicą i życiem innych. Ta też mnie zaczarowała, na całą noc :)

Mischa Fontaine, po traumatycznym dzieciństwie spędzonym we francuskim miasteczku przenosi się z matką co stanów, gdzie po kilku latach szczęścia, ponownie czuje się porzucony. Czterdziestoletni zgorzkniały zgryźliwy mężczyzna, po śmierci matki w końcu stawia czoło rodzinnej przesżłości. Ilość tajemnic, która go otaczała jest imponująca. Nie będzie chyba zaskoczeniem happy end :)

asiasso | 2012-02-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 lutego 2012

Rewelacja! Dawno, dawno nie natknęłam się na tak piękną książkę. Cudowna historia miłości, tęsknoty, rodzinnej tajemnicy i potrzeby odnalezienia siebie, kosztem przewrócenia swojego świata do góry nogami. Piękna! Polecam! :)

Milena | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Na początku nie mogłam się wciągnąć w historię przedstawioną w książce. Czytałam parę stron i odkładałam. Jednak cieszę się, że się nie poddałam i przebrnęłam przez nużący mnie początek i dobrnęłam mniej więcej do połowy aby popłynąć totalnie. Na początku jakoś tak wszystko mi się nie "składało", jednak autorka tak pięknie poprowadziła mnie przez kolejne rozdziały, że wszystkie wątki i wydarzenia zamknęły się w piękną całość. Książka opowiada o życiu małego chłopca i jego matki. Po śmierci matki, czterdziestoletni już Mischa postanawia zmierzyć się z demonami z dzieciństwa i spróbować odnaleźć szczęście.

lila | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Hmmm... niby ciekawa opowieść: wojna, okupowana Francja, Żydzi, tajemniczy zamek, zakazana miłość, skrzywdzone dziecko, ale mimo tego wszystkiego wiało nudą. Za dużo powtórzeń. Czytanie bardzo się dłużyło. Dałam radę przeczytać do końca, ale bez większych emocji.
Ta powieść w stosunku do "Spotkamy się pod drzewem ombu" wypada bardzo blado :(

Joanna | 2011-06-26
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Piękna opowieść o ciężkich czasach powojennych, tęsknocie, i odnalezionej miłości a wszystko to z tajemnicą w tle.Czyta się bardzo przyjemnie podobnie jak wszystkie książki tej autorki, ja po prostu ją uwielbiam za styl, język i piękne opowieści, którymi potrafi mnie zaczarować.