Death Comes as the End
Nikulina11

Okrutna i pewna siebie konkubina egipskiego kapłana Imhotepa psuje rodzinne relacje, więc nikt jej nie żałuje, gdy spada ze skały... Ale potem następują kolejne zgony - brat kapłana tonie, a nestorka rodu zostaje otruta. Główne pytanie brzmi: jakie są motywy zbrodni?
Fortele i pomysły fabularne świadczą o nieprzeciętnym kunszcie pisarki, którą wyraźnie bawi wymyślanie intryg.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie 2015

źródło okładki: http://www.empik.com

chrispu | 2016-12-16

Opera mydlana po egipsku.
Tak mniej więcej przez 1/4 książki. Dużo paplaniny, wałkowania tego samego tematu, akcja nie rusza z miejsca. Niby ma to wprowadzić w klimat ale ja tego klimatu absolutnie nie czułem. A do tego zdawkowe opisy obiektów oraz otoczenia,niedokończone zdania w dialogach, które maskują braki wiedzy o Egipcie autorki. Kolejne ćwiartka książki to zawiązywanie się intrygi kryminalnej - nawet interesujące (można się zastanawiać kto będzie pierwszym trupem). Kolejna ćwiartka - ooo, tu robi się naprawdę ciekawie - kryminał jak się patrzy. Kończąca ćwiartka - nie ma tu już za dużo podejrzanych więc można spokojnie obstawić rozwiązanie zagadki. Ponieważ nie ma tu kogoś w rodzaju standardowego detektywa (Poirot lub Marple), więc rozwiązanie przekazuje nam autorka ustami jednego z bohaterów. I robi to w swoim standardowym, poirotowskim, stylu.
Książkę można bardzo szybko przeczytać przeskakując dużą ilość nic nie wnoszących dialogów. Ciekawy jest sposób narracji - oprócz...

yaola | 2016-10-27
Przeczytana: 26 października 2016

Tym razem opowieść kryminalna umieszczona jest w Starożytnym Egipcie 2000 lat pne w rodzinie kapłana ka Inhotepa.
Znowu Królowej Kryminału udało się wywieść mnie w pole.
Można mówić obojętnie co się chce o współczesnych Królowych Kryminału, ale dla mnie niezaprzeczalnie Królowa jest i będzie tylko jedna.
Nie ma takiej drugiej pisarki/rza, który w ten sposób konstruuje swoje intrygi, w taki wyjątkowy sposób odkrywa karty.
A ten klimat starożytności i te fantastycznie wprost nakreślone postaci, polecam

FannyBrawne | 2016-04-20

Bardzo zależało mi na przeczytaniu tej książki. Z autobiografii Agathy Christie wiem, że praca nad ,,Zakończeniem jest śmierć" sprawiła autorce wiele radości, ale i trudności, ponieważ nie znała dobrze realiów starożytnego Egiptu, a bardzo chciała je dokładnie odtworzyć. Cóż, moim zdaniem powinna być bardzo wdzięczna swojemu przyjacielowi, który namówił ją na napisanie tej powieści. Według mnie jest to jedna z najlepszych książek Królowej Kryminału.

Główną bohaterką jest Egipcjanka, Renisenb, która po śmierci męża wraz z małą córeczką wraca do domu ojca. Wydaje się, że znajdzie tam spokój, ale to tylko pozory. Wkrótce ojciec sprowadza do domu młodą konkubinę, Nefret, która jest nie tylko piękna, uwodzicielska i pewna siebie, ale też bezwzględna i okrutna. Za jej sprawą dochodzi do konfliktów w rodzinie. Po jakimś czasie kobieta ginie. Renisenb podejrzewa, że mogło to być morderstwo. Wkrótce giną kolejni członkowie rodziny...

Do pierwszego morderstwa dochodzi dopiero w połowie...

ZARAZA | 2013-09-28
Przeczytana: wrzesień 2013

"Zakończeniem jest śmierć" to powieść zupełnie inna niż pozostałe książki Agathy Christie, jakie czytałam. Bardzo podobał mi się zabieg umieszczenia akcji w starożytnym Egipcie. Watek kryminalny bardzo dobry, całość zmusza czytelnika do ciągłego myślenia. Autorka bardzo fajnie przedstawiła również zło czające się w człowieku, które tylko czeka na to, aby się ujawnić, dać upust złości i nienawiści. Polecam!

Fragaria | 2017-11-22
Przeczytana: listopad 2017

To moja pierwsza książka Agathy Christie. Poza tym od zawsze pasjonuję się starożytnym Egiptem. Wybór pierwszej pozycji napisanej przez autorkę, zwaną mistrzynią kryminały, był więc prosty. Po lekturze "Zakończeniem jest śmierć" mogę powiedzieć, że nie był to najlepszy wybór (nie był też taki zły).

W "Zakończeniem jest śmierć" przenosimy się do starożytnego Egiptu pierwszego okresu przejściowego, ok. roku 2000 p.n.e. Główną bohaterką jest młoda i piękna wdowa- Renisenb. Wraca ona do rodzinnego domu po śmierci męża. Z pozoru wszystko jest takie jak przedtem. Czar przeszłości pryska, gdy przybywa konkubina jej ojca, Nofret. W rodzinie Imhotepa wybuchają kłótnie i nieporozumienia. Jednak pewnego dnia ktoś z rodziny zostaje znaleziony martwy i najgorsze jest to, że śmierci nie ma końca. Kto zabija? Odpowiedź w książce!

MałaPisareczka | 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

W końcu trafiła mi się naprawdę wyjątkowa książka, o której tytule usłyszałam typowo przez przypadek. No bo, że Egipt to wiadomo (chociażby Śmierć na Nilu się kłania), ale - hola! hola! - kto to słyszał, by Christie osadzała czas akcji... około 2000 lat p.n.e.? Wierzcie bądź nie, ale to nie jedyna niespodzianka jaka czeka czytelnika podczas lektury Zakończeniem jest śmierć.

Renisenb to młoda, niewinna i bardzo dobra kobieta - młoda wdowa, która po śmierci męża zmuszona jest powrócić do domu swego ojca - samego kapłana ka (odprawiającego uroczystości pogrzebowe) Imphotepa. Jako że atmosfera w domu pozostała niezmienna, a wszystkich członków rodziny traktuje z miłością, nie jest jej smutny ten powrót. Do czasu, gdy pewnego dnia jej ojciec powraca do domu z młodą, piękną konkubiną, Nofret. Jej piękna buźka całkowicie kontrastuje z jej poczynaniami pełnymi nienawiści. W momencie, gdy cała rodzina sprzymierza się przeciw niej, a pan domu postanawia ich wydziedziczyć, śmierć wisi w...

--pisarka-- | 2014-09-04
Przeczytana: 04 września 2014

Ta książka jest zupełnie niepodobna do innych kryminałów Christie, ale tak samo jak inne jest ciekawa, zaskakująca i intrygująca. "Różność" tej powieści polega przede wszystkim na tym, że akcja toczy się w starożytnym Egipcie i nie ma w niej typowego, znanego ze wcześniejszych książek, detektywa, zagadkę rozwiązuje więc osoba, z którą spotykamy się po raz pierwszy. Poza wątkiem kryminalnym występuje też wątek przypominający trochę romans - opowiada o tym, jak główna bohaterka "dochodzi do siebie" po śmierci męża, wraca do dawnego życia, rodziny, przyjaciół, a po upływie roku przyjaźń przeradza się w coś więcej...

Renax | 2013-05-26
Przeczytana: 25 maja 2013

Jako kryminał książka wywiązała się świetnie z zadania. Ciekawa intryga i nagromadzenie antagonistycznie nastawionych postaci. Moje zastrzeżenie budziło mało starożytna psychologia postaci. Ale to dlatego, że za bardzo wielbię 'Faraona' Prusa. Przy niej każda historia blednie.
Konkretnie, moje wątpliwości budzi rola kobiet w starożytności. Mam wątpliwości, ale za mało pewności. W każdym razie, podstęp i intrygi na pewno są zgodne z istota kobiecości w każdych czasach.
Ale to kryminał, a nie powieść historyczna, więc oceniam ją bardzo dobrze.

Besia | 2014-05-18
Przeczytana: 17 maja 2014

To moje pierwsze spotkanie z kryminałami Agaty Christie i muszę przyznać, że całkiem udane.
Ciekawa intryga, a co najważniejsze niestandardowe zakończenie. Napisane bardzo ładnym, klarownym stylem. Autorka pokusiła się też o zarysowanie osobowości postaci i zawarła ciekawe spostrzeżenia natury filozoficznej.
Co prawda nie miałam dreszczyku ekscytacji, jak przy niektórych książkach, ale czytało mi się bardzo przyjemnie i z dużym zaciekawieniem.
Dobra lektura na spokojne popołudnie.

Kurebayashi | 2013-09-09

Ciekawy pomysł na kryminał... podeszłam do tej książki bardzo sceptycznie, ale zostałam pozytywnie zaskoczona :)) świetna historia, zagadka i oczywiście nie odgadłam zakończenia.