Utracona Bretania

Okładka książki Utracona Bretania
Aleksandra Janusz Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Kroniki Rozdartego Świata (tom 2) fantasy, science fiction
576 str. 9 godz. 36 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Kroniki Rozdartego Świata (tom 2)
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2016-09-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-09-21
Liczba stron:
576
Czas czytania
9 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310130792
Tagi:
gildia magia czarodzieje fantasy
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Inne nieba Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,7
Inne nieba Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2019 Ewa Białołęcka, Paweł Ciećwierz, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Aleksandra Janusz, Marta Kładź-Kocot, Magdalena Kucenty, Marta Magdalena Lasik, Katarzyna Rogińska, Anna Sikorska, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Ocena 6,7
Fenix Antologi... Ewa Białołęcka, Paw...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
221 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
243
226

Na półkach: , ,

Jakimś cudem tom drugi jest jeszcze lepszy od pierwszego, który już wysoko postawił poprzeczkę. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek 2016 i jedna z najlepszych pozycji polskiej fantastyki, jaką czytałam. Niby to nietrudne, bo ogólny poziom polskiej fantastyki to dno, ale kto powiedział, że łatwo odbić się od dna? Janusz mogła napisać w połowie gorszą powieść i dalej by się wyróżniała, więc brawa dla niej, że nie spoczęła na laurach.

I muszę się pochwalić, że mam książkę z autografem. Copernicon to jednak nie była całkowita strata czasu i nerwów :D

Drugi tom to konsekwentny rozwój postaci i wartka akcja. Podoba mi się to, jak harmonijnie wątki splatają się ze sobą, dostajemy kilka większych lub mniejszych plot twistów, nie wszyscy martwi zostają martwi i nie wszyscy żywi zostają żywi. Bardzo podoba mi się rozwinięcie wątku wunderkinda, czyli Lily, liczę na to, że zostanie pogłębiony w trzecim tomie. Miałam dreszcze czytając o polityce Bretanii, bo to TAKIE POLSKIE :D W sensie, taka polska mentalność i jej konsekwencje, totalny zastój cywilizacyjny, piękne. To całe jaśniepaństwo, ciemnota religijna, wyzysk… Ironiczny komentarz do fetyszów polskiej fantastyki, aż chce się rzucić w twarz Komudzie, tym bardziej, że to pokaźny tom i może złamie mu nos.

Poza tym Janusz ma talent do pisania scen akcji. Wszystko ujęła bardzo plastycznie, ale też spójnie, nie ma problemu z wyobrażeniem sobie, co się dzieje, kto co robi, nawet kiedy narracja jest zsubiektywizowana przez Vincenta. Uwielbiam to, jak przetworzyła klisze gatunkowe, jak atak z użyciem kandelabra czy żyrandola. Plus opisy pustkostworów są naprawdę przerażające i aż miło czytać, kiedy im łoją tyłki. Jestem jednak dziwnie pewna, że Pustka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i główny antagonista drugiego tomu wcale nie jest największym problemem bohaterów.

I z chęcią poczytałabym więcej o Theresie, bo tam dopiero kryje się niezła historia.

Są też pewne wady, czysto techniczne – przeskakiwanie pomiędzy narracją trzecio- i pierwszoosobową w zależności od tego, czy Vincent jest w okolicy czy go nie ma. Można było tego uniknąć, bo w ten sposób rodzi się pytanie, skoro Vincent jest narratorem, to kto nam opowiada o tym, co wyrabiają Meg i Bella? Albo później, przeskoki czasowe, które nie są retrospekcją. To techniczne drobiazgi, ale trochę zawadzają. Teoretycznie nie wpływają na odbiór treści i trzeba być upierdliwą, żeby pytać, kto jest narratorem, ale jestem upierdliwa.

Jakimś cudem tom drugi jest jeszcze lepszy od pierwszego, który już wysoko postawił poprzeczkę. Zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek 2016 i jedna z najlepszych pozycji polskiej fantastyki, jaką czytałam. Niby to nietrudne, bo ogólny poziom polskiej fantastyki to dno, ale kto powiedział, że łatwo odbić się od dna? Janusz mogła napisać w połowie gorszą powieść i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    281
  • Chcę przeczytać
    147
  • Posiadam
    53
  • Audiobooki
    9
  • Ulubione
    9
  • Audiobook
    9
  • Fantastyka
    9
  • 2021
    6
  • Teraz czytam
    6
  • Fantasy
    6

Cytaty

Więcej
Aleksandra Janusz Utracona Bretania Zobacz więcej
Aleksandra Janusz Utracona Bretania Zobacz więcej
Aleksandra Janusz Utracona Bretania Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także