Porno

Tłumaczenie: Jarosław Rybski
Cykl: Mark Renton (tom 3)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Porno

Inne wydania

Dziesięć lat później po wydarzeniach przedstawianych w Trainspotting, Sick Boy czyli Simon "Chory" Williamson wraca do Edynburga po długim pobycie w Londynie. Kiedy załamuje się jego kariera kombinatora, alfonsa, męża, ojca i biznesmena, Simon postanawia wykorzystać szansę daną od losu i jeszcze raz zagrać z nim w kości. Jednak by urzeczywistnić marzenie wyreżyserowania i produkcji filmu pornograficznego, Chory musi sprzymierzyć się ze swoim dawnym kolegą, Markiem Rentonem. Bon vivant "Słodki" Terry Lawson, były handlarz napojami chłodzącymi, angielska studentka Nikki Fuller-Smith, bezrobotna piękność Melanie, student Rab i zakompleksiony Curtis tworzą menażerię, która z całym przekonaniem angażuje się w ten projekt.

Nic nie jest proste w świecie Porno. Simon i Mark wkrótce się o tym przekonają. Zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawią się coraz bardziej odjechany Frank Begbie i uwikłany w narkotyki Kartofel. Muszą także wyjaśnić sobie kilka spraw z przeszłości, ponieważ ich największym problemem jest uporanie się ze swoją przyjaźnią, pełną sprzecznych uczuć i okrutnego wyrachowania.

źródło opisu: http://www.etiuda.net/

źródło okładki: http://www.etiuda.net/

Wkp | 2017-02-18

PORNO NA TORACH

It seems no one can help me now
I'm in too deep
There's no way out
This time I have really led myself astray

Runaway train never going back
Wrong way on a one way track
Seems like I should be getting somewhere
Somehow I'm neither here nor there
Soul Asylum

„Trainspotting” to dzieło kultowe. Mowa tu zarówno o wydanej w 1993 roku autobiograficznej powieść Irvine’a Welsha, jak również jej filmowej adaptacji, która pojawiła się trzy lata później. Powstanie ciągu dalszego było więc kwestią czasu. Sam autor do swoich bohaterów powracał zresztą dwukrotnie, a plotki o drugim filmie krążyły od lat. Teraz wreszcie nadszedł ten moment. Renton i spółka znów trafiają na kinowe ekrany, a wydawnictwo Burda postanowiło przypomnieć nam z tej okazji powieść, która po części stanowi kanwę ich nowych przygód. I dobrze się stało, bo „T2”, czy jak chce tego wcześniejszy tytuł pod jakim wydano książkę, „Porno”, to solidny kawał mocnej, odpychającej i podszytej czarnym humorem...

Karolina | 2013-04-26
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Leith revisited!

Od czasu kiedy Mark wypiął się na wszystkich, zwinął kasę i zwiał minęło 10 lat i o dziwo wszyscy jeszcze żyją! Mamy Marka w Amsterdamie, Simona w Londynie, Spuda, Alison, Second Prize'a i Begbiego w Leith. Jest nawet Diane, o której kompletnie zapomniałam. Do zacnego grona (które w komplecie ostatecznie spotyka się w Leith) dołącza Nikki. Jak i cała reszta nie jest do końca normalna, biorą pod uwagę ogólnie przyjęte standardy. Jednak jej narkotykiem jest seks. Po prostu to lubi. W tak pięknych okolicznościach przyrody powstaje pomysł nakręcenia filmu dla dorosłych. Ale takie przedsięwzięcie wiąże się z nakładami finansowymi, które jakoś trzeba pozyskać. Chłopcy (ups, raczej już panowie w słusznym wieku 30 paru lat) znają tylko jeden sposób - przekręt. To nie tak, że się nie zmienili na przestrzeni lat, ale pewne zachowania są zbyt głęboko zakorzenione by móc się ich wyzbyć, szczególnie jeżeli towarzystwo sprzyja powrotom do starych metod. Simon nadal jest...

Monika | 2010-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2010

Pierwsza rzecz, którą muszę napisać po przeczytaniu książki to: brawa dla tłumacza, pana Jarosława Rybskiego. Zazwyczaj, gdy czytam literaturę zagraniczną bardzo żałuję, że nie przeczytałam tego w oryginale, zazwyczaj wynika to z braku znajomości języka lub dostępu do wydania w języku autora. Po przeczytaniu tego tomiszcza wiem, że gdybym tylko spróbowała odczytać coś w szkockim dialekcie/slangu zrezygnowałabym po pierwszych paru zdaniach i straciłabym wiele. Tłumacz tak doskonale oddał bogactwo języka, że nie ma mowy o tym żeby można to było zrobić lepiej. Jak sam pisze w "od tłumacza" jest tam przekrój przez dialekt wschodni, szkocki slang środkowy, edynburski, a sam Welsh stosował jeszcze w oryginale zapis fonetyczny. Tłumacz odwalił tak piękną robotę, tak cudowną, że niektóre zdania czytałam po parę razy (nie ujmując nic panu Welshowi w którego głowie najpierw te zdania się pojawiły;) ). Miód na moje skołatane serce.

Niestety nie dane mi było, jeszcze, przeczytać Ślepych...

eR_ | 2017-02-23
Na półkach: Współpraca, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2017

Szkocki pisarz, który osiadł w Chicago i od czasu do czasu wydaje jakąś książkę, mającą znamiona tego, że będzie kultowa. Tak było z Trainspotting i filmem na podstawie, który obrósł we wszelkiego rodzaju legendy, bo że jest kultowy dla większości kinomanów, nie trzeba nawet nadmieniać. Danny Boyle, na podstawie drugiej części, nakręcił film, praktycznie z tymi samymi bohaterami, co poprzednio. Co tym razem nasze ćpuny wymyśliły?

Sic Boyowi znowu w życiu nie wyszło. Ani rola, męża, ojca, kombinatora, czy nawet biznesmena. W gruncie rzeczy pozostał tym samym ćwokiem-ćpunem co zawsze. Po powrocie na rodzinne śmieci postanawia-oczywiście wziąć się za kolejny lukratywny interes. Tym razem ba to być zupełnie innych od pozostałych film porno. Do realizacji tego ambitnego celu zwołuje całą swoją paczkę, którą poznaliśmy z wcześniejszych przygód tej zgrai. Dawni przyjaciele, przez ten czas próbowali się zmienić, oczywiście na lepsze. Jednak dowiadując się o projekcie swojego dawnego...

Noemi | 2015-01-16
Na półkach: 2015, Przeczytane

Wszędzie da się przeczytać opinie, że książka jest szalenie zabawna. Owszem, momentami bywa, ale chwileczkę, to nie takie proste - wbrew pozorom nie jest to głupiutka książka o degeneratach, a na poły śmieszna i przygnębiająca opowieść o dylematach, jakie mogą przydarzyć się w życiu. I wcale nie mam na myśli kręcenia filmu porno.
Najbardziej chyba chwyta za serce wątek Kartofla i o dziwo, okazuje się, że bohaterów da się polubić. Zakończenie świetne, czytelnicy chyba zadowoleni z takiego obrotu spraw... Tylko czy będzie kolejna część, skoro w grę wchodzi odwet? Welsh przedstawia świat, w jakim nie chcielibyśmy się znaleźć, a jednak szkoda go opuszczać.
I zapomniałabym - książka dużo zyskała dzięki tłumaczowi, przekład Rybskiego naprawdę przyjemnie się czytało. Pierwszy tom, niestety, przynajmniej w wersji pocket, został skopany przez Polaka - i dopiero teraz widać, jak bardzo. A może by tak wznowić i zaprosić do współpracy J. R.?

Jacek | 2012-01-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka dobra, nawet bardzo dobra. Kawał porządnej roboty, po którego przeczytaniu, podobnie jak w przypadku "Trainspotting", pozostał pewien niedosyt. Tak jakby chciało się krzyczeć: "Jeszcze, jeszcze, jeszcze. Dajcie mi kolejną część, chcę znów usłyszeć Chorego, Marka, Diane, Begbiega, nowo poznaną Nikki, a nawet Spuda. Chcę znów poczytać o żulach, bójkach, popijawach, dragach, kurwach, sexie i aferach. Chcę znów odwiedzić Leith"
Wszystko rewelacyjne. Zmiany jakie zaszły w bohaterach, oszustwa i kłamstwa Simona, powtórzony wyczyn Rentona, zachowanie Franco (które zresztą znamy z "Trainspotting").
Po prostu bosko. Kolejna książka Welsha przechodzi do moich ulubionych.
Polecam jak najbardziej, warto przeczytać.

MacHor | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Znakomita książka. Lepiej napisana niż Trainspotting. Nie ma tutaj irytującego chaosu narracyjnego. Są za to świetnie zarysowane postaci. Egoista Chory, odmieniony Renton, staczający się na samo dno uzależnień, pędzący ku autodestrukcji Spud, inteligentna lecz niezdecydowana co w życiu robić Nikki i wreszcie postać, której rozdziały czytałem z wypiekami na twarzy choć to psychol i socjopata, w którego mózgu są już tylko ledwo dostrzegalne cząstki człowieczeństwa Beagbie. Książka jest pełna przemocy, niezwykle brutalna choć przekleństw jakieś 90 % mniej niż w poprzedniej części. Troche boję sie o ekranizację, gdyż mnóstwo scen sexu zwłaszcza tych hardcorowych może na dużym ekranie nie przejść. Polecam każdemu!

Anna | 2012-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2012

Aby zrozumieć przekaz "Porno", należy wcześniej przeczytać "Trainspotting", gdzie mamy do czynienia z codziennym życiem brytyjskich nastolatków. Nie przypomina jednak ono wizji Wysp, jaką znamy z kolorowych filmów - czyste mieszkania, dobrze ucząca się młodzież czy porządek na ulicach. Spotykamy się tu z wszechobecnymi bójkami, ćpaniem, kradzieżami oraz seksem z kim popadnie. Zdumiewające są relacje pomiędzy dawnymi znajomymi czy raczej "znajomymi".
Pomysł na książkę bardzo dobry, niemniej jednak uderza niesamowita ilość wulgaryzmów w spojrzeniu na świat osób, po których się tego nie spodziewa. Co za dużo, to niezdrowo.

Rossellinique | 2011-09-22
Przeczytana: wrzesień 2011

Książka i intrygująca i wciągająca, ale przede wszystkim oryginalna.
Przyznam też, że potrzeba odwagi by sięgnąć po tego typu książkę. Przed tą przeczytałam Trainspotting, co nieco ułatwiło mi odbiór Porno, no ale właśnie po Trainspotting.. sięgało kilka moich koleżanek, a tylko nieliczne ją doczytały, podejrzewam, że to samo byłoby z tą.
Ciekawa książka, która opisuje prawdziwe życie, brutalne, pełne przemocy, kłamstw dziwnych układów, i ukazująca, to co wiemy, że są ludzie którzy ponad przyjaźń i koleżeństwo bardziej cenią pieniądze, oraz dziwną i pogmatwaną, ale jednak miłóść
Polecam.

Pablo | 2017-01-28

Ciekawa lecz nie porywajaca. Dobrze bylo znow bawic sie z bohaterami Trainspotting. Dobrze jest czytac o starym smierdzielu, pozwole sobie tak zinterpretowac pseudonim stolicy Szkocji - Auld Reekie. Plusem, przynajmniej dla mnie, jest to iz akcja dzieje sie we wspomnianym wyzej Edynburgu (juz tak nie smierdzi, chyba ze w okolicy Fountainbridge i Caledonian Brewery). Akcja osadzona glownie w Leith (ciekawe jak zareagowal by Begbie na Deli Polonia czy tez inne liczne Polskie delikatesy powstale w okolicy po Roku 2004?). Oczekiwania wzgledem Porno byly wysokie ze wzgeldu na to, ze jest to kontynuacja kultowej ksiazki, autorstwa zacnego, obscenicznie wulgarnego Irvine Welsh'a. Aczkolwiek, jedna z tych ksiazek, ktore gdyby nie powstaly nic zlego by sie nie stalo. PS Na T2 w kinie czekam z niecierpliwoascia (w Filmhouse na Lothian Road - kino wspomniane w ksiazce :). Tak jak w zwiazku z ksiazka (Porno), oczekiwania sa dosc spore. Plus za jezyk, barwny, na swoj sposob jedyny w swoim...