Porno

Okładka książki Porno Irvine Welsh
Okładka książki Porno
Irvine Welsh Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Mark Renton (tom 2) literatura piękna
Mark Renton (tom 2)
Porno
Vis-á-Vis/Etiuda
2006-03-08
2006-03-08
Jarosław Rybski
powieść angielska XX w. narkotyki

Dobra książka obyczajowa. Mogę być mało obiektywny, gdyż lubię styl Welsha. Jest pełen wulgaryzmów i potocznego języka. Każda postać będąca narratorem ma swój własny styl językowy.

W tej części łatwiej niż w poprzedniej zlokalizować kto mówi. Spud jest najbardziej prymitywny, Renton jest bardziej układny, Begbie jest najbardziej wulgarny, a Sick Boy, w zależności czy trzeźwy, czy najarany, krąży od pięknej i poprawnej mowy, do bełkotu. Pod tym względem jest atrakcyjnie.

Denerwuje momentami pewna niekonsekwencja tłumacza. Jesteśmy przyzwyczajeni do angielskich ksywek bohaterów. Jednak w większości wypadków Sick Boy staje się Chorym, Renton Czynszem, Seeker Szukaczem itp. Gdyby zawsze były polskie to może bym jakoś to ścierpiał. Ale raz jest tak, a raz tak.

Fabuła w porównaniu do pierwszej części jest bardziej linearna. Tam mieliśmy do czynienia z chaotycznymi epizodami, tutaj jest to jakaś konsekwentna historia.

Co do całości - nie zachwyciła mnie, ani nie porwała. Ale jest bardziej dojrzała. Ma słabe momenty, ale jest też dużo mocnych. Dlatego ocena taka, a nie inna.

Trudno tę książkę potraktować poważnie – w każdym zdaniu po kilka najbardziej prymitywnych i wulgarnych przekleństw, przestało mnie interesować kto jest kim, bo każdy podobnie przeklina. A wszystko jest brudne, tandetne, ociekające seksem. Mimo, że od połowy robi się trochę ciekawiej i widać, że tłumacz wykonał swoją pracę znakomicie, to za mało, by cieszyć się z czytania.

Lubię bezczelną twórczość Welsh'a jednak w tym przypadku bardziej spodobał mi się film, który swoją drogą znacznie różni się od książkowego "Porno". Lektura jest zdecydowanie nierówna, chwilami ciężko się czytało, a chwilami nie dało się od niej oderwać. Ostatecznie oceniam tą książkę jako dobrą, ale bardziej z sentymentu do tej serii...

Zdecydowanie najsłabsza z całej serii, myślę, że duża wina leży też w tłumaczeniu. Momentami jest toporne, mylące postaci znane z poprzedniej części lub gubiące się w dwuznaczności języka angielskiego.

Pierwsza część mi się podobała bardziej. W T2 parę scen świadczy że Welsh to chory świr ew.celowo sieje trzodę, nie jestem świętoszkiem ale postacie są tak wykreowane że analiza jakichś tam cech charakteru odstręcza. Doczytałem bo ciekawiła mnie fabuła i choć mi się nie podobało to oczywiście po przeczytaniu zamówiłem prequela.

Ciekawa , intrygująca, ale momentami bardzo zamotana ze względu na ilość bohaterów.

Wciąga i nie puszcza. Chore, perwersyjne, pokręcone... i poruszające. Zwłaszcza rozdziały pisane z perspektywy Begbiego mogą się przyśnić, i raczej nie będą to miłe sny. Ekranizajca mocno mnie zawiodła, właściwie rezygnując z kluczowego w powieści wątku podboju branży porno - ale to przecież nie wina Welsha. Mocna rzecz, warta przeczytania.

Na początku szło mi średnio, ale potem mnie wciągnęło. Druga część na poziomie pierwszej, więc jest dobrze.

Tłumacz zasługuje na pomnik w Edynburgu.

Tłumacz zasługuje na pomnik w Edynburgu.

Oceniam dość wysoko, przede wszystkim że względu na jakość tłumaczenia. Językowo jest to naprawdę koronkowa robota. Tłumacz powinien dostać nagrodę. Udało mu się stworzyć klimat Szkocji (W której nigdy nie byłam,ale tak sobie właśnie wyobrażałam). Każda postać ma tu swój styl mówienia,osobisty dialekt. Stworzenie tego w książce to naprawdę niełatwa sprawa. Jestem tym zachwycona.
A historia....no jak to Trainspotting. Popaprana na wszystkie możliwe sposoby:)

• Cykl

Irvine Welsh Porno Zobacz więcej