Biały Kruk

Seria: Poza serią
Wydawnictwo: Czarne
literatura piękna

Miejsce w Białym Kruku jest wszędzie i nigdzie. Jest to książka o przyjaźni i przemijaniu. Dołożyć trochę sentymentalizmu, dodać happy end i jest amerykański wyciskacz łez. Mam takie poczucie, ze rzeczy sensowne w sztuce balansują na pograniczu kiczu. Utrzymać się na tej krawędzi to cała tajemnica.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

Jankes | 2019-02-10

Uwielbiam!

Meduza | 2017-09-04
Przeczytana: sierpień 2017

Od razu zaznaczam - to nie była książka dla mnie. O ile można dzielić książki na kategorie dla mężczyzn lub dla kobiet, ta książka pasowałaby na półkę męską... Nie cierpię takich klasyfikacji, ale uwierzcie mi (a jestem filologiem polskim, więc żadna lektura mi nie straszna), po przeczytaniu 100 stron poddałam się, postanowiłam nie męczyć się dalej i zostawić tę książkę do czytania innym... Ciężko się czyta opowieść o grupie mężczyzn 30+, którzy w cokolwiek w "dziwaczny" sposób próbują przewartościować swoje życie. A w tym życiu brak jest jednoznacznych drogowskazów, brak bliskich, brak miłości. Świat jest brutalny, wulgarny i wrogi.
Lubię u Stasiuka atmosferę, sposób, w jaki potrafi budować opowieść, mistrzowskie opisy, piękne metafory. Ale temat tej powieści i sami bohaterowie ciągną całość na dno i tak ciężko się z tym balastem spada, że wolałam go szybciutko porzucić, niż brnąć dalej wraz całą brygadą w bieszczadzkie głusze.

mrsjackie | 2017-08-09

Zbyt długo o wszystkim i o niczym, pomieszanie z poplątaniem, częste wrażenie powtórzenia.

AsiaG | 2017-07-16

Dość mieszane są moje uczucia po przeczytaniu tej książki...Pana Stasiuka poznałam czytając "Grochów", który bardzo przypadł mi do gustu. Niestety "Biały kruk" lekko mnie zmęczył. To trudna pozycja, którą musiałam rozłożyć "na raty" w czytaniu, a to zdarza mi się niezwykle rzadko. Autor porusza w niej wiele smutnych, życiowych strun, które mogą przygnębiać. Pytania o sens życia, spojrzenie na jego marność oraz beznadziejna walka o odrobinę szczęścia- wszystko to można znaleźć na niemal każdej stronie tej książki. To lektura wymagająca, wymagająca skupienia, myślenia i maksymalnej uwagi od czytelnika. Mimo jej ciężkości polecam, bo warto czasem się zatrzymać i zastanowić nad sobą i wszystkim co nas otacza.

Renax | 2017-05-26
Przeczytana: 25 maja 2017

Dziwiłam się ludziom, że nie zdzierżyli Stasiuka 'Wschodu', bo mi 'Wschód' się spodobał i wiedziałam o co autorowi chodzi. Wczoraj siadłam na krzesełku i zaczęłam czytać 'Białego kruka'. Dobrnęłam do 12 strony. Nawet kawy nie dopiłam. Nic, a nic nie wiem o co w książce chodzi. Na LubimyCzytąć piszą, że o męskiej przyjaźni. Naprawdę? Faceci są więc dziwni. Dwóch facetów lezie przez Bieszczady zimą (chyba oszaleli, bo iść po śniegu w pas?) i narzekają, ze się zgubili, że śniegu mają aż po uszy. Wreszcie dotarli do jakiejś chatki, gdzie kiedyś facet zaprzęgał żonę do czegoś czy kazał jej szczekać. Potem jakieś wspomnienia o alkoholach. Dalej nie wiem, ale jak tak wygląda męska przyjaźń, bo chyba zażądam od męża ucięcia takich relacji! Stasiuk w tej książce mnie niczego nie nauczył. Nic nie zrozumiałam, głębi nie dostrzegłam.
No i tyle.

Alen | 2017-01-16

Piękna książka, polecam szczególnie facetom.

Radosław Gabinek | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Chłopcy stają się mężczyznami, ale gdzieś tam w środku cały czas chłopcami pozostają. Wciąż poszukują siebie, ciągle za czymś gonią, nie potrafią usiedzieć na miejscu bo nosi ich po świecie, nęci odwieczna tajemnica życia. "Biały kruk" to taka męska książka opowiadająca o tym jak grupa kolegów z młodości, już po latach wspólnej znajomości dochodzi podczas jednego ze wspólnych spotkań do wniosku, że nie czują się dobrze w swoim dorosłym życiu. Pożera ich proza życia, monotonia, brak większego celu, sensu i przytłaczają poniesione porażki. Źle na nich leżą skory, które przywdziali na siebie, gdzieś tam ciągle coś ich uwiera. Nie myśląc więc wiele, podejmują wspólną wyprawę w nieznane, przed siebie, w poszukiwaniu...no właśnie czego? Jednym z nich wydaje się, że nie mają wyznaczonego celu tej wyprawy, inni chcą dokonać zmiany a nawet przewrotu kontestowanej rzeczywistości. Kierują nimi pobudki światopoglądowe, problemy natury egzystencjalnej. Wydaje się z pozoru, że mamy do...

zoso | 2016-07-17
Przeczytana: 16 lipca 2016

Męska proza,dla mężczyzn i o mężczyznach.Kobiet tu prawie nie ma,a jeśli są to tylko w epizodycznych rolach i przedstawione w niezbyt korzystnym świetle.Pięciu facetów,znających się od dzieciństwa,postanawia zrobić sobie przerwę w swoim dotychczasowym,szarym życiu i spędzić w swoim towarzystwie kilka dni.Do tego celu ma im posłużyć zimowa wyprawa opuszczonymi i bezludnymi szlakami górskimi.Prowokujące zachowanie jednego z nich powoduje ciąg zdarzeń,które obserwujemy na kartach książki,a które prowadzą do zaskakującego finału.Pod lupę autor bierze swoich bohaterów i pokazuje zachowania bliskich sobie ludzi,boć to przecież przyjaciele z podwórka,w ekstremalnych sytuacjach.Ale,jak to u Stasiuka,nie tylko wydarzenia zajmują ważną rolę w powieści.Wiele tutaj monologu wewnętrznego,wspominek z dzieciństwa i młodości.Nie zabrakło tutaj oczywiście również,podkolorowanego ogromną ilością wypalonych fajek i wypitego alkoholu,stasiukowego filozofowania na temat naszego jestestwa.Wszystko to...

bosy | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Jest to książka o męskich relacjach i śniegu. Gdzie jej się nie otworzy, jest śnieg, papieros, trochę alkoholu, ognia i spostrzeżeń pierwszoosobowego narratora na temat znajomych. Jeśli ma się chęć na męskie towarzystwo w zaśnieżonych Bieszczadach.