Książka Roku 2018
7 (5 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
لیلی و مجنون‎‎
klasyka
takisobiejac

Klasyczna bliskowschodnia historia miłosna nieznanego autora w adaptacji dra nauk med. Janusza Krzyżowskiego, wzbogacona poezją Nizamiego, Aliszera Nawojego i innych perskich poetów.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Lilia Światła | 2018-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2018

Po tę książkę sięgnęłam dlatego, że niedawno czytałam „Tęsknotę i język kłamstwa” Navisa Norda, w której przytoczone jest streszczenie tej historii.
„Lajla i Madżnun” to historia, która była inspiracją do powstania „Romea i Julii”. Ciekawa historia nieszczęśliwej miłości przepleciona bliskowschodnią poezją. Wydaje mi się jednak, że streszczenie zamieszczone w książce „Tęsknota i język kłamstwa” jest bardzo dobre i wystarcza, by dobrze poznać historię tej pary.

Smółka | 2018-11-04
Przeczytana: 03 listopada 2018

Piękna historia bezgranicznej, szczerej i szaleńczej miłości Lajli i Madżnuna, którym nie było dane żyć razem, a jednocześnie nie potrafili żyć osobno, co doprowadziło do pasma nieszczęść. W literaturze nie brakuje tragicznych kochanków, jednak dzieje tej dwójki zrobiły na mnie szczególne wrażenie, poruszyły emocje i skłoniły do przemyśleń.

Warto poświęcić czas na przeczytanie tej adaptacji p. Krzyżowskiego, mimo, że można by całość streścić w kilku stronach (co z resztą jest dostępne w internecie). Jednak w streszczeniu nie odnajdziemy klimatu opowieści, jej czaru. Ponadto autor włożył wiele pracy, tworząc przekład z różnych źródeł i języków oraz ubogacając całość bliskowschodnią poezją.

kiniuch96 | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Studia, E-booki, 2017