Lajla i Madżnun

Janusz Krzyżowski
Bliski Wschód Persowie Arabowie poezja perska poezja arabska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Piękna historia bezgranicznej, szczerej i szaleńczej miłości Lajli i Madżnuna, którym nie było dane żyć razem, a jednocześnie nie potrafili żyć osobno, co doprowadziło do pasma nieszczęść. W literaturze nie brakuje tragicznych kochanków, jednak dzieje tej dwójki zrobiły na mnie szczególne wrażenie, poruszyły emocje i skłoniły do przemyśleń.

Warto poświęcić czas na przeczytanie tej adaptacji p. Krzyżowskiego, mimo, że można by całość streścić w kilku stronach (co z resztą jest dostępne w internecie). Jednak w streszczeniu nie odnajdziemy klimatu opowieści, jej czaru. Ponadto autor włożył wiele pracy, tworząc przekład z różnych źródeł i języków oraz ubogacając całość bliskowschodnią poezją.

Warto poświęcić czas na...

Po tę książkę sięgnęłam dlatego, że niedawno czytałam „Tęsknotę i język kłamstwa” Navisa Norda, w której przytoczone jest streszczenie tej historii.
„Lajla i Madżnun” to historia, która była inspiracją do powstania „Romea i Julii”. Ciekawa historia nieszczęśliwej miłości przepleciona bliskowschodnią poezją. Wydaje mi się jednak, że streszczenie zamieszczone w książce „Tęsknota i język kłamstwa” jest bardzo dobre i wystarcza, by dobrze poznać historię tej pary.

Dodaj cytat z książki Lajla i Madżnun