Preparation for the Next Life

Wydawnictwo: Oneworld Publications
angielski
LubimyCzytać

źródło okładki: https://www.oneworld-publications.com

Atticus Lish jest amerykańskim pisarzem, imającym się w swoim życiu wielu zawodów: pracował między innymi jako obsługa w fast foodzie, żołnierz w korpusie marines czy korepetytor języka mandaryńskiego. Warto o tym pamiętać przystępując do lektury jego dzieła. W 2014 roku autor zadebiutował na rynku wydawniczym powieścią „Preparation for the Next Life”. Książka uzyskała szereg wyróżnień, a najważniejszą z nich jest nagroda PEN/Faulkner. Od marca 2018 roku polski czytelnik może zapoznać się ze wspomnianą książką, której nadano tytuł „Następne życie”.

Bohaterami dzieła jest nielegalna imigrantka z chińskiej prowincji – Zou Lei, oraz weteran wojny w Iraku – Brad Skinner. Ona usiłuje znaleźć sobie miejsce we współczesnej Ameryce żyjąc ze świadomością, że w każdej chwili może zostać deportowana. Nie mówi płynnie po angielsku, otrzymuje śmieciowe wynagrodzenie za pracę w podrzędnej restauracji, ma problemy z relacjami społecznymi. Jedynym jej atutem jest to, że nie wyróżnia się z tłumu,...

Łukaszo | 2018-04-06

Nowy Jork tętnił życiem. Wysokie wieżowce wznosiły się ponad miastem. Ludzie pojawiali się i znikali na ulicach. Przechadzając się między nimi, dałoby się dostrzec masę imigrantów, ludzi z różnych części świata. Gdzieś między nimi przemykały te same problemy: bieda, nierozumienie i wyobcowanie. Amerykański sen o cudownym życiu nie okazał się realny. Każdy niósł ze sobą bagaż doświadczeń, każdy marzył o lepszym, następnym życiu. Jednak nie każdemu było to dane. Nowy Jork oddychał pełnią życia, które ulatniało się z dusz z każdą miniona sekundą.

Nie wiedziałem jak zacząć opinie o tej książce. Przeczytanie jej zajęło mi dość sporo czasu, co ze względu na język powieści jest całkowicie zrozumiałe. "Następne życie" cechuję się narracją mocno oszczędną w słowa, często naturalistyczną. I takie same są tu opisy:...

katala | 2018-05-24
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 24 maja 2018

Bardzo smutna. Bardzo przygnębiająca. I obawiam się, że bardzo prawdziwa.

WielkiBuk | 2018-04-11
Przeczytana: kwiecień 2018

„Następne życie” to przejmująca do szpiku kości, melancholijna i przygnębiająca opowieść, która miejscami daje nadzieję, ale częściej ograbia z niej czytelnika. Atticus Lish oszczędnymi słowami wykreował historię miłości, która wzrusza prawdziwością, przeraża dosłownością. Wystarczy moment, wystarczy chwila, byśmy przepadli pośród zdesperowanych dzielnic Nowego Jorku, pośród tumultu, chaosu, niekończącego się pędu. To nie jest nowy wspaniały świat, to nie jest Ameryka wielkich szans i karier od pucybuta i milionera. To ziemia obiecana, która sama już nic nikomu nie obiecuje.

Piękna powieść. Warto!

Tomek | 2018-04-01

Szorstkie love story. Brutalnie naturalistyczna opowieść o miłości niemożliwej w piekle nowej Ameryki, wielkomiejskiego multikulturowego tygla Nowego Jorku, w którym nielegalni imigranci stają się większością, a tradycyjne białe nacje bierną, coraz sfrustrowaną mniejszością. Im bardziej sfrustrowaną tym groźniejszą. Miasta niczym piekielny moloch z pierwszego „Blade Runnera”. Tyle Nowy Jork Atticusa Lisha jest bardziej szary i brudny niż gigapolis z dystopijnej wizji Ridley’a Scotta.
Miasto z „Następnego życia” to biedacy pracujący ponad miarę za grosze i kombinujący mali przedsiębiorcy, żebracy i drobni przestępcy żyjący w przeludnionych ruderach, rozpadających się, nie remontowanych od dekad domach jednorodzinnych oraz blokach komunalnych. Cuchnące bazary, sklepiki za wszystkim po 99 centów oraz odrażające jadłodajnie z podłym jedzeniem i bary z pijącymi od rana. Lewe hurtownie i produkujące podróbki znanych marek fabryczki oferujące niewolnicze zatrudnienie. Czysty punk – bez...

krolewna | 2018-04-08
Na półkach: 2018, E-book, Przeczytane
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Niezwykle dojrzała powieść, bezpardonowo rozprawiajaca się z mitem o "American dream".

Zou Lei jest nielegalną imigrantka z Chin, która każdego dnia walczy o przetrwanie, o dach nad głową, o pracę na czarno, o uniknięcie deportacji. Jest kobietą bez żadnych praw, której przetrwanie możliwe jest tylko dzięki sklepom "wszystko za 99 centów".
Skinner to młody amerykański weteran wojny w Iraku, który wrócił do kraju z doszczętnie poszarpaną psychiką, niemogący odnaleźć się w "normalnym" życiu po traumatycznych wydarzeniach wojennych i który zostaje rzucony na pastwę losu przez rząd USA, któremu oddał siebie.

Losy tej dwójki odludkow społecznych krzyżują się by.... wspólnie kontynuować niedostosowana do życia egzystencję. Ich potrzeba bliskości i zrozumienia okazuje się ogromna ale czy może być wystarczającym narzędziem do odnalezienia się w tym zyciu, w tym bezdusznym świecie?

Lish w bardzo obrazowy, acz gorzki sposób odmalowal te drugą (choć może tę główną) twarz Stanów...

KobieceRecenzje365 | 2018-05-05

„Nowy Jork. Zou Lei żyje na marginesie społecznym jako nielegalna imigrantka. Próbuje przetrwać, pracując ponad siły w podrzędnych chińskich restauracjach w niebezpiecznej okolicy. Każdego dnia zasypia na brudnym materacu w przeludnionym pensjonacie. Brad Skinner zmaga się z niestabilnością, traumą i zniszczoną psychiką po trzykrotnym pobycie w Iraku. Podróżując autostopem do miasta, ma nadzieję na wypędzenie z siebie demonów przeszłości. Gdy pewnego razu spotykają się na skraju Queens, oboje znajdują w tej drugiej osobie coś, czego od dawna szukali i pragnęli.”

Muszę Wam się przyznać, że biorąc tę powieść do recenzji, nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. Wzięłam ją tylko dlatego, że opis niesamowicie mnie zaintrygował, ale gdy tak się dzieje, to koniecznie muszę taką książkę przeczytać. Cieszę się, że dostałam ją w propozycjach do recenzji, bo w innym wypadku na pewno bym jej nie przeczytała, a byłaby to dla mnie niepowetowana strata, bo choć jest to powieść...

Karolina Sosnowska | 2018-06-10
Przeczytana: 01 czerwca 2018

"Mimo że to książka ważna, to jednak wydaje mi się, że zdecydowanie większe wrażenie wywrze na czytelniku amerykańskim niż polskim. Ja sama byłam momentami znużona opisami życia Zou, Skinnera i Jimmy’ego, zmęczona dialektem, którym się posługiwali (swoją drogą brawa dla tłumacza, Szymona Żuchowskiego!), znudzona powtarzalnością czynności, które wykonywali. Dla mnie to powieść nierówna, która raz robiła na mnie niezwykle silne wrażenie, a za chwilę powodowała, że wzrok odklejał mi się od tekstu. Może jednak ważne jest to, co napisał „Kirkus Reviews” – że ta książka to młot pneumatyczny na amerykański sen?"

Reszta opinii pod adresem: https://tanayahczyta.wordpress.com/2018/06/10/nastepne-zycie-a-lish/ :)

Dora | 2018-05-13
Przeczytana: maj 2018

Ameryka bez lukru.Ambitna .Ale mniej gwiazdek za narrację i styl pisarski w tej książce.Przez to ciężko się czytało.

Dor | 2018-08-27
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Bardzo ciekawa pozycja!! Mam nadzieję, że Atticus Lish się rozkręca, :)
W nieprawdopodobny sposób opisana historia dwojga, którzy stanęli sobie na drodze i dalej było tylko trudniej i bez sensu.... a jednak. Warsztat autora doskonały! Budowanie napięcia jak u Hitchcock'a. Nieprawdopodobnie przedstawione wewnętrzne światy: chińskiej dziewczyny, nielegalnie przebywającej w Stanach i weterana wojny w Iraku. Na dodatek to co ich otacza wcale nie jest snem o Ameryce. To jest Ameryka odarta ze złudzeń. Czytałam z zapartym tchem, mocno sekundując temu związkowi dwóch mocno okaleczonych dusz.