Zaginione miasto

Cykl: Emil Żądło (tom 4)
Wydawnictwo: Replika
Zaginione miasto
ew_cia

Emil Żądło powraca! A wraz z nim tajemnica pewnego zaginionego w dżungli amazońskiej prastarego miasta oraz ludzi od lat nadaremnie go poszukujących. Cóż może mieć ono wspólnego z Gdańskiem czasów II wojny światowej oraz z Gdańskiem współczesnym? Dlaczego znów giną ludzie, którzy dali się porwać zagadce? Przekonajcie się wraz z dziennikarzem śledczym Emilem Żądło oraz jego przyjaciółką, muzealniczką Martą Zabłocką. Będą Wam towarzyszyć żądza i obsesja, niebezpieczeństwo i śmierć. Ale także pasja i wielkie emocje.

źródło opisu: replika.eu

źródło okładki: replika.eu

gwiazdka | 2017-04-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

„Zaginione miasto” to ostatni (przynajmniej na razie) tom cyklu z Emilem Żądło Anny Klejzerowicz i, niestety, coraz bardziej schematyczny. Książka posiada na pewno tę zaletę, że czyta się bardzo lekko, ale wynika to z powierzchowności lektury. Prostota języka prowadzi do prostoty treści. Chociaż w porównaniu z „Domem Naszej Pani” jest kilka stopni lepsza, ma przynajmniej sensowne wyjaśnienie w dziedzinie morderstw, tym samym watek współczesny jest logiczny i raczej wiarygodny. O wątku historycznym nie będę się wypowiadać, skoro jest tylko po to, żeby zwiększyć tajemniczość, ale jak i wcześniej, tak i tym razem odniosłam wrażenie, że nawet autorka nie ma dobrego pomysłu, jak wybrnąć z własnego pomysłu. Książkę da się czytać szczególnie ze względu na prosty język- chociaż tym razem zaczynały już mnie irytować przekleństwa, im dalej w serię tym ich więcej. Poza tym portrety postaci pozostawiały sporo do życzenia, poczynając od wykreowanej prawie na świętą Majeczki po upierdliwą...

Eli1605 | 2018-04-10
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2018

Kolejne moje spotkanie z Emilem Żądło i wygląda na to, że ostatnie. A szkoda bo polubiłam, mimo szeregu wad, tego dziennikarza śledczego. Książka nie ocieka na każdej stronie krwią, nie ma makabrycznych zbrodni a mimo to zagadka kryminalna wciąga. Dobry, lekki kryminał.

Odnoszę wrażenie, że ta powieść jest trochę słabsza od poprzednich z cyklu o Emilu Żądło.
Powieść zaczyna się podczas wojny w Gdańsku, gdy wysoki rangą esesman, zakopuje w piwnicy pewien posążek z myślą, że po wojnie po niego wróci.

Współcześnie jest ciekawa zagadka kryminalna dotycząca morderstwa starego człowieka, opętanego obsesją na temat zaginionego miasta dawno temu gdzieś w amazońskiej puszczy .
Potem kolejne morderstwo sąsiada zamordowanego i zaginiecie bezdomnego, który może coś na temat zabójstw wiedzieć.
Do śledztwa jak zwykle na prośbę przyjaciela Zebry dołącza Żądło i Marta. Do ślubu niestety nie doszło, wręcz przeciwnie....już ze sobą nie mieszkają.
Wspólna praca znowu ich do siebie zbliża, znowu za sobą tęsknią, znowu chcą być razem. Nawet kot Bolero ciągle za nim tęskni i wypatruje go z okna.
Śledztwo trochę kuleje, bo nie mają żadnych poszlak, brak motywu, brak podejrzanych.Wreszcie Żądło wpada na trop i od tej chwili akcja nabiera rozmachu.
Jak dla mnie trochę za...

Nina | 2016-09-16
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 16 września 2016

Bardzo sympatyczny kryminał. Nie ma tu latających flaków i brutalnych morderstw, nie ma wynaturzonych psychopatów, jest za to kawał dobrej historii. Za to lubię książki Pani Ani. Oprócz wątku kryminalnego zawsze mamy bardzo dobrze potraktowany wątek historyczny i zachętę, żeby dowiedzieć się czegoś więcej w temacie poruszanym w każdej z jej książek. Ja to kupuję, mnie się podoba :)

Grażyna | 2016-10-13
Przeczytana: październik 2016

Już nazwę się dobrą znajomą Emila i Marty,czwarte spotkanie do czegoś zobowiązuje. Fakt to kryminał ,ale są różne -nie wszystkie są trzymające w napięciu gdzie akcja toczy się wartko i często następują w niej zwroty. Tajemnica zaginionego miasta...Gdańsk w czasie II wojny światowej i współczesny....jaki związek? Chętnie wybrałam się z Emilem,Martą na wyjaśnienie tej fascynującej historii.Przekazanie wiadomości-faktów historycznych w sposób przystępny dla czytelnika (normalnego nie znawcy)to także zwiększa jej atrakcyjność.Na początku trochę zasmuciło mnie rozstanie Marty z Emilem,ale jak widać rzeczywiście to osoby ,które są dla siebie stworzone więc jestem dobrej myśli.I cóż ...czekam na piąte spotkanie z Emilem....bo szkoda byłoby ...a przecież takich tajemnic związanych z historią jeszcze tyle jest,a Pani Ania ma już pewną "wprawę" w tym temacie .....dlatego wierzę,że Emilowi i Marcie mogę powiedzieć ...do zobaczenia niebawem.

ElViento | 2016-09-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 września 2016

Pani Ania po serii o Emilu Żądło trafiła do czołówki moich ulubionych Autorów polskich. Świetne połączenie historii i teraźniejszości, wartka akcja, spora dawka wiedzy i ciekawych faktów z przeszłości. Rozrywka, która zapewnia doskonałą zabawę i relaks, ale zachęca również do sięgnięcia do innych źródeł, nieco bardziej tradycyjnych. Polecam :)

Gąska | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Anna Klejzerowicz, która z wykształcenia jest magistrem resocjalizacji, ma wiele pasji. Interesuje się fotografią, publicystyką, pisarstwem. Słynie z zamiłowania do kotów, sztuki, książek i gór. Mieszka w Gdańsku, gdzie przenosi nas akcją powieści „Zaginionego miasta”. Zajmuje się pisaniem książek kryminalnych, obyczajowych oraz grozy. Wiele lat brała czynny udział w teatrze Atelier imienia Agnieszki Osieckiej w Sopocie. Autorka ma na swoim koncie książki takie jak: :” List z powstania”, „Córka czarownicy”, „Sąd ostateczny” i inne.

Specyficzny dziennikarz śledczy Emil Żądło znów wkracza do akcji. Tym razem przyjdzie mu się zmierzyć z tajemnicą zaginionego miasta. Pewnej nocy do bohatera dzwoni starszy mężczyzna, który mówi mu o zagadkowej figurce, ukrytych dokumentach i badaniach, które prowadzi od dziesiątek lat. Kilka dni później zostają znalezione jego zwłoki. Zaintrygowany dziennikarz poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania. Kim jest Percy Fawcett? Dlaczego giną ludzie...

Sandra Jasona | 2018-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2018

zaginione miasto, Fawcett, okultyzm nazistów, figurka i historia z II wojny
Zamordowany zostaje nauczyciel historii, który przed śmiercią zgłasza się do Emila z dość zaskakującymi informacjami, a potem zostaje zabity. Znów mamy dużo wiadomości, tym razem o badaczu zaginionego miasta - Fawcett.
Jest to niewątpliwie plusem opowieści, trupów dość sporo, winny w sumie dość zagadkowy, jak dla mnie za szybko się przyznał do zbrodni. Myślę, że bardziej polubiłam serię za informacje z historii - dla wielbicieli takiego połączenia dobra pozycja.

Grazia_czytaninka_ | 2016-09-30
Przeczytana: 24 września 2016

Zapewne niektórzy z Was spotkali się już z Emilem Żądło. Dla mnie to było pierwsze spotkanie z nim, ale z całą pewnością nie ostatnie.

Emil to postać, która ma niezwykłą intuicję i która zawsze dąży do rozwikłania zagadki. Nie spocznie, póki nie docieknie prawdy. Wspólnie z przyjaciółką Martą Zabłocką będą próbowali rozwikłać tajemnicę zaginionego miasta. Czy ono tak naprawdę istnieje?

"Dziwne, ale w jego umyśle pojawił się obraz siebie samego widziany oczami Marty. Jedynej kobiety na świecie, na której opinii mu zależało, nawet jeśli w tym momencie bardziej ją nienawidził niż kochał".

Autorka napisała powieść, która umiejętnie skrada nas czas. Jeśli weźmiemy książkę do ręki, trudno będzie nam ją odłożyć na miejsce. Ciągła akcja, niekończące się tajemnice, śmiertelne ofiary i nieustające zagadki sprawią, iż sami będziemy próbowali rozwikłać wszystkie tajemnice. Dlaczego nagle śmierć ponosi jedna osoba za drugą? Czy za zabójstwem tych osób stoi jedna i ta sama osoba, a może...

Dona | 2017-09-24
Przeczytana: 13 września 2017

Czwarta część cyklu „Emil Żądło „ jest nie mniej ciekawa jak poprzednie .
Dziennikarz śledczy Emil Żądło oraz jego przyjaciółka, muzealniczka Marta Zabłocka stają przed rozwiązaniem kolejnej tajemnicy. Tym razem rzecz dotyczy zaginionego w dżungli amazońskiej prastarego miasta oraz ludzi od lat nadaremnie go poszukujących.
Zasadnicze pytanie na które muszą uzyskać odpowiedź to powiązanie Gdańska z czasów II wojny światowej z Gdańskiem współczesnym.
Ciekawie napisana książka, jest w niej spora porcja sensacji oraz historii .
Zachęcam do przeczytania :)
[TWK 113]