Wampir Lestat

Tłumaczenie: Tomasz Olszewski
Cykl: Kroniki wampirów (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
1 007
The vampire Lestat
wampiry, wampir, wampiryzm

Inne wydania

Lestat, stwórca Louisa de Pointe du Lac i Klaudii, opowiada własną historię. Przebudziwszy się po pięćdziesięciu pięciu latach, zostaje gwiazdą rocka i wywiera ogromny wpływ na rzesze młodzieży. Ma jednak długą i mroczną historię, sięgającą jeszcze osiemnastego wieku. Był wtedy aktorem w Paryżu, został wampirem i podróżował po Europie, szukając innych wampirów oraz odpowiedzi na dręczące go pytania. Kiedy wreszcie odnalazł pierwsze wampiry, z poszukiwacza stał się ściganym, jego towarzysze bowiem obawiali się, że zburzy ich relacje ze śmiertelnikami.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vampireheart | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Słodko-gorzki smak pozostawiła po mnie lektura "Wywiadu z wampirem". Słodycz spowodowana była jednym z najlepszych charakterów w całej literaturze- Lestatem, który po dziś dzień stoi na czele listy moich ulubionych książkowych bohaterów. Niemniej, gorycz była zbyt duża, aby sięgnąć z czystym sumieniem po drugą część "Kronik wampirów" Anny Rice. Podejmowałam dużo prób, aby w końcu egzemplarz "Wampira Lestata" znalazł się na mojej półce. Ostatecznie minęło sporo czasu (lat!), aż w końcu przemogłam obawę przed kolejnym rozczarowaniem i wzięłam egzemplarz do rąk.

Cała moja obawa przez rozczarowaniem się jednymi z tych "starych kanonów wampirów" odeszła w zapomnienie wraz z pierwszymi przeczytanymi słowami. "Wywiad z wampirem" diametralnie różni się od "Wampira Lestata" i szybko spostrzegłam, czym jest to spowodowane- po prostu postaciami. Sylwetka Louisa, opowiadającego swoją historię, była dla mnie nie do zniesienia. Ale Lestat... Tak, Lestat to zdecydowanie to! Zupełnie jak...

MountainTobacco | 2014-02-05

Do postaci Lestata przyznaję, że mam pewną słabość... Lecz nie tylko ja. Dziękując w duchu, że jego postać jest fikcyjna... Ktoś taki jak on jest bowiem w stanie zniszczyć nie tylko nie jednego człowieka, ale i przedstawiciela rasy jaką się stał... W zasadzie Lestat jest zagrożeniem nawet sam dla siebie przez swoją ciekawość, pewność że jest niezwyciężony. W tej książce poznajemy Lestata jeszcze jako człowieka, a także całą historię powstania jednego z najbardziej charakterystycznych wampirów wszech czasów. Poznamy Lestata - człowieka, brata, syna i przyjaciela... To historia o tym, jak człowiek może stać się nocnym łowcą i co w takim razie powinien zrobić ze swoim nieśmiertelnym życiem. Twórczyni Lestata posiadła nie tylko umiejętność i miłość do pisania, ale także wiedzę, dzięki której jest w stanie prowadzić swoich bohaterów przez wszelkie możliwe wieki ludzkości. Jeśli ktoś pragnie poznać dzieje Lestata, lub chce sięgnąć po którąś z opowieści Anny Rice, to poleciłabym właśnie...

immortal15 | 2015-01-25

Po przeczytaniu pierwszej części "Kroniki wampirów", kiedy poznałam historie Louisa de Pointe i Claudii musiałam przeczytać drugą część kroniki. Bardzo zainteresowała mnie postać Lestata i jak stało się to, że otrzymał życie-nieżycie, którego nigdy nie pragnął. Fani pani Rice z pewnością zainteresuje ta historia. Lestat jest bohaterem którego warto poznać i sięgnąć po inne książki, choćby po to by dowiedzieć jak potoczy się dalej jego historia. Ja z pewnością sięgnę po następne części. :D

"- Nigdy nie kłamię - odpowiedziałem natychmiast. - Przynajmniej nie wobec tych, których nie kocham."

Aria | 2011-02-22
Na półkach: Przeczytane, 2011, Moje! :)
Przeczytana: 22 lutego 2011

„Jestem śmiercią dżentelmenem, ubraną w jedwabie i koronki, nadchodzącą po cichu, by nagle zgasić świece. Naroślą rakową w samym sercu róży”

Bezduszny egoista z „Wywiadu z wampirem” postanawia opowiedzieć nam swoją historię. Zdawałoby się, historię rozpusty, mordu, krwi i kpiny. Bo cóż innego może powiedzieć nam Lestat? Ten, który szydził z Louisa, ten, który stworzył z małego dziecka wampira. Zdawałoby się…
Bo gdy Lestat zaczyna snuć swoją opowieść, wokół zapada cisza. Czas zatrzymuje się, powietrze wypełnia się ciepłą gęstością. W tej historii wampir sięga swego ludzkiego dzieciństwa, opowiada o domu rodzinnym, o matce, ojcu i braciach. I swoim cierpieniu, bo jego życie wcale nie było takie lukrowe. Opowiada o nadziejach i marzeniach. Gdy marzenie zostaje prawie osiągnięte, pojawiają się w jego życiu wampiry. Kończy się jedno życie i zaczyna następne, wieczne, krwawe.

W tej książce widzimy Lestata w całkowicie innym świetle. Nie ma już morderczego dżentelmena owianego...

cykuta | 2010-10-31
Przeczytana: maj 2007

Sięgając po „Wampira Lestata” Anne Rice spodziewałam się ciekawej, może nawet nietuzinkowej kontynuacji jej poprzedniego dzieła – „Wywiadu z wampirem”. Uznając kunszt pisarki pozwoliłam sobie więc zrobić coś, czego nie zwykłam czynić. Cóż, żałuję.

Trudno określić ramy czasowe akcji toczącej się w omawianej lekturze. Zapewne przez wzgląd na niekończące się retrospekcje i tuziny nowych bohaterów, z których każdy opowiada własną historię. Chwilami cofamy się do XVIII wieku, by po chwili znaleźć się w Starożytności, a za chwilę wrócić do Współczesności. Nawet przy pominięciu faktu, iż taka rozwlekłość bywa nużąca, to i tak istnieje duże prawdopodobieństwo, że czytelnik w którymś momencie zwyczajnie się pogubi, tak jak ja w chwili, gdy stwierdziłam, że nie potrafię określić, czy książka ta jest sequelem, czy raczej prequelem „Wywiadu z wampirem”.

Pierwsza niechęć do lektury pojawiła się u mnie jeszcze przed 200 stronicą [podczas gdy powieść liczy sobie przeszło trzy razy tyle]....

Kinia | 2013-06-01
Przeczytana: 31 maja 2013

Zakończywszy pierwszą część serii ,,Kroniki wampirów'', czyli sławny na całym świecie ,,Wywiad z wampirem'' miałam mieszane uczucia do wampira Lestata. Z jednej strony był to wyrachowany zabójca bawiący się swoimi ofiarami i nieszanujący życia żadnego człowieka, a z drugiej strony koniec jaki zafundowała mu autorka był na tyle żałosny, że ciężko było mu nie współczuć. Przymierzając się do ,,Wampira Lestata'', czyli drugiej części ,,Kroniki wampirów'' nie spodziewałam się, że ta książka tak diametralnie zmieni moje nastawienie do Lestata. Ta część rzuca kompletnie nowe światło na tę postać, pozwala nam bardziej wczuć się w osobistą tragedię tego bohatera. Tak jak w poprzedniej części autorka posłużyła się niesamowicie przejrzystym stylem pisania, a i fabuła była na tyle ciekawa, że nie sposób było się nudzić. Dodatkowym atutem jest bardzo fajne nawiązanie do poprzedniej części i mistrzowskie zakończenie, które pozostawia duże pole do popisu przy następnej książce z tej serii....

W porównaniu z "Wywiadem z wampirem" wypada marnie. Ciężko się czyta, fabuła rozciągnięta na maksa.

Elilaya | 2011-09-28

hmm...
szczerze mówiąc troszeczkę zawiodłam się na tej książce. "Wywiad z wampirem" był ciekawy, szybko się czytało, postacie jakoś bardziej wyraziste. Nawet postać Lestata była przedstawiona jakoś inaczej, bardziej konkretniej itd.
"Wampir Lestat" jest na pewno ciekawą książką, od pierwszych stron wciąga by potem zacząć nudzić i znowu wciągnąć i tak w kółko. Strasznie długo się ją czytało, miałam wrażenie, że tych stron w ogóle nie ubywa. Zawiodłam się na Lestatcie, zupełny inny obraz niż w "Wywiadzie...". Taki lalusiowaty, bezpłciowy i taki.. mało męski.... Sama już nie wiem który Lestat jest tym prawdziwym, czy ten z "Wywiadu z wampirem", czy ten z "Wampira Lestata".
Ogólnie mówiąc w książce dużo się dzieje, ciekawa akcja, ciekawe przygody bohaterów, ale przez ten styl pisania czyta się trochę ciężko. Mimo wszystko książka jest dobra, nie jakoś super rewelacyjna, ale polecam!

Die_Toten_Maus | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

Zmienia całkiem spojrzenie na Lestata. Czytając "Wywiad..." człowiek nie zdawał sobie nawet sprawy jak Lestat i Louis są do siebie podobni. Jak bardzo obaj kochają życie i ludzi. Jak bardzo są samotni, jak wielkimi są indywidualnościami, jak bardzo są wyobcowani.
Niesamowita książka.

Paweł Rejdak | 2013-12-29

Pamiętam tę książkę bardzo, bardzo dobrze.
Pamiętam jak płakałem niemal na każdej stronie... z bólu, że jeszcze tyle zostało do końca. Taki to był syf.
Ale wytrwałem, zrobiłem to w imię zasad :D

Nigdy nie spotkałem się z tak prymitywną konstrukcją. Nudę, da się jeszcze znieść, ale ja nie byłem w stanie zmierzyć się z tak ubogim językiem, opisem, płytkimi bohaterami i żenującą fabułą.
Jeśli tym dziełem, Rice zdobyła serca fanów (a zdobyła) to jest to przerażający fakt, świadczący o tym, że 90% społeczeństw w pojęciu ogólnoświatowym bardzo dobrze odnajduje się przy czytaniu pozycji wyjątkowo mało ambitnych.
To nie jest literatura. To nie jest nawet czytadło. To jest chłam.