Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Seria: Z mroków przeszłości
Wydawnictwo: Książnica
Vlad: The Last Confession

Epicka opowieść o fascynującej postaci historycznej. Wład Palownik stał się znany za sprawą książek i filmów o Drakuli, jednakże jak dotąd mało się mówiło i pisało o jego faktycznym życiu, znacznie różniącym się od mitu. Jest zima 1481 roku. Dwóch wielmoży – rycerz i kardynał – udaje się do zamczyska Poenari na granicy Transylwanii, aby wysłuchać zeznań na temat mężczyzny określanego mianem...

Jest zima 1481 roku. Dwóch wielmoży – rycerz i kardynał – udaje się do zamczyska Poenari na granicy Transylwanii, aby wysłuchać zeznań na temat mężczyzny określanego mianem Syna Diabła oraz aby go osądzić.

Wspomniany bohater zginął w bitwie pięć lat wcześniej, tracąc głowę, a za życia popełniał uczynki tak straszne, że niemal doprowadził do upadku Bractwo Smoka, którego był członkiem. To sekretne stowarzyszenie, mające na sztandarach wypisaną nienawiść dla niewiernych, zwłaszcza Turków, znów jest potrzebne możnym tego świata, jednakże nikt – żaden książę, żaden dowódca armii – nie odważy się skorzystać z jego usług dopóty, dopóki jest z nim kojarzona postać Włada barbarzyńcy.

Ale czy rzeczywiście był on tylko okrutnym szaleńcem? Niektórzy wspominają go jako potwora, tyrana, kata i oprawcę, inni zaś jako bohatera, wojownika, sprawiedliwego władcę i kochanka. Był uczestnikiem krucjaty przeciwko Turkom, którą nieomal zdołał wygrać w pojedynkę. Gdyby udało się zrozumieć jego motywy i choć częściowo wybaczyć mu zbrodnie, Bractwo Smoka odzyskałoby na powrót swoją moc i znów byłoby włócznią chrześcijaństwa wymierzoną w niewiernych.

W lochach zamczyska na rycerza i kardynała czekają dwaj mężczyźni i kobieta, którzy poznali Syna Diabła jak nikt inny. Którzy go kochali, nienawidzili i dopuścili się wobec niego zdrady. Którzy teraz wyjawią o nim całą prawdę…

Humphreys splata mity i fakty, tworząc monumentalną powieść, z której kart wylewa się krew, miłość i strach. Opowiada o księciu, wojowniku, kochanku, kacie, człowieku wychodzącym cało z każdej opresji, a ostatecznie – o bohaterze. Oto prawdziwa historia Drakuli, nigdy przedtem nie opowiedziana.

źródło opisu: Książnica, 2009

źródło okładki: materiały wydawnictwa

deana | 2018-02-12
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2018

Na zamku położonym gdzieś na Wołoszczyźnie zbiera się dziwny sąd. Osądzony ma być zmarły od kilku lat potężny książę - Wład Drakula. Cel: przywrócenie dobrego imienia Zakonowi Smoku lub podrążenie go na wieki. Sędzią będzie sam papież, dla którego skrupulatni słudzy spisują relację. Najważniejsi są jednak świadkowie: kochanka, przyjaciel i spowiednik Drakuli. To oni towarzyszyli mu przez całe życie i to oni dotarli prawie do wnętrza jego duszy i umysłu i umieli otworzyć całe dzieje swojego pana.

,,Wład Palownik" to nie tylko zbeletryzowane dzieje najsłynniejszego włodarza Wołoszczyzny, to także opowiedziana historia o władzy, okrucieństwie i przeznaczeniu. Drakula nie jest tutaj stworem z mroków nocy, którym straszy się dzieci ale człowiekiem z krwi i kości. Ukształtowanym w okrutnych czasach przed okrutnych ludzi. Zmuszony przez los do podjęcia walki robi to w skuteczny i bezlitosny sposób, doprowadzając to tego, że samo jego imię budzi strach i trwogę. Nie uznaje litości,...

Jak wiarygodnie wyrazić słowami okrucieństwo i despotyzm? Jak opisać cierpienie by czytelnik niemal czuł jego fizyczność? Jak operować strachem, by faktycznie przerazić? Jak z mordercy i tyrana uczynić postać niemalże kultową? Nie wiem, ale C.C. Humpreys robi to fantastycznie. Do tej pory nie czytałam powieści, w której zadawanie bólu podniesiono by niemal do rangi sztuki.
Bohaterowie to jednostki pełne gniewu oraz nienawiści zrodzonej z lęku i ignorancji. Często zostają uwikłani w sytuacje bez wyjścia, a wszelkie szarpaniny z perfidnym losem doprowadzają ich do coraz smutniejszego końca.
Autor nie grzęźnie jednak w egzystencjalnych rozważaniach, lecz wpisuje wszystkie moralne dylematy w pełną napięcia i ciekawych zwrotów akcji fabułę. Klarowna narracja sprawia, że powieść czyta się niemal jednym tchem.

Parafrazując słynny cytat z Piekła Dantego powinnam powiedzieć: "Porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy wchodzicie do świata Drakuli" bowiem historia Włada Palownika to smutne, acz...

Patrycja | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

„Jego imię kojarzy się z horrorem, okrucieństwem i mroczną zmysłowością” – taka też jest powieść Humphreys’a. Okrutna, zmysłowa i przerażająca.

Ta historia jest jedną z niewielu, do których trudno mi napisać jakąkolwiek recenzję. Trzeba ją po prostu przeczytać i dać się porwać w świat sułtańskiego dworu, tureckiej niewoli, polowania z sokołami, walki o honor, nauki torturowania, planowania bitew, wielkiej miłości, odważnych rycerzy. W świat niezwykle tajemniczy, mroczny i brutalny, ale jednocześnie orientalny, pociągający. Żadne słowa nie opiszą klimatu tej książki.

Autor nie szczędzi czytelnikowi opisów tortur – kto nie lubi rozlewu krwi, ten zdecydowanie nie powinien sięgać po tę opowieść ;) Drakula zapisał się na kartach historii jako Palownik, tak więc nie-trudno się domyślić, opisów jakich tortur znajdziemy tu najwięcej. Obrazy te są niezwykle plastyczne, akcja toczy się szybko, nie ma miejsca na nudę i zbędne elementy.

Historia jest skonstruowana w interesujący sposób,...

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjna powieść! Autor odwalił kawał dobrej roboty opierając się na wielu źródłach i opracowaniach,zaś pozostałą lukę wypełnił tak dobrą prozą,że jestem pod wielkim wrażeniem jego dzieła.
Książka ukazuje życie Włada Drakula począwszy od dzieciństwa spędzonego w roli zakładnika u tureckiego sułtana,pokazuje,jak jego wrażliwość jest stopniowo niszczona przez doznane i widziane okrucieństwo ; autor bynajmniej nie usprawiedliwia jego późniejszych straszliwych poczynań,pokazuje jedynie w jaki sposób człowiek może się zmienić pod wpływem różnych okoliczności.
Książka jest ponadto szeroką i barwną panoramą historii i obyczajowości średniowiecznej Wołoszczyzny,burzliwej i tragicznej trzeba zaznaczyć ; w jej dzieje znakomicie wpisuje się postać wielce dwuznaczna i również tragiczna - główny bohater,człowiek pełen przeciwieństw,tyran i sprawiedliwy władca jednocześnie,okrutny kat i namiętny kochanek.
Książka niebywale ciekawa,polecam i będę polecać każdemu!Trzyma w napięciu do samego końca.

Kasia1101998 | 2016-09-03

Dobrze się zaczynało, jednak okazała się zbyt chaotyczna i niezrozumiała.

Heisenberg | 2016-03-13

Mistrzostwo Świata w kategorii "powieść historyczna". Żadne tam koncypały o wampirach, strzygach (nie, żebym miał coś przeciwko takiej tematyce!) itp., itd. Tutaj mamy do czynienia z barwną historią hospodara wołoskiego - człowieka z krwi i kości, bez żadnej nadnaturalnej otoczki. Lektura obowiązkowa!

Versatile | 2013-12-10
Przeczytana: 14 października 2013

Moje pierwsze skojarzenia z imieniem „Drakula” to przede wszystkim wampiry, krew i czosnek. Tymczasem okazuje się, że tytułowy bohater książki C.C. Humphreys’a nie ma nic wspólnego z legendarnym krwiopijcą. Jedyne podobieństwo obu tych postaci tkwi w ich mrocznej naturze, bowiem każdemu z nich towarzyszyła aura strachu i grozy.

Jak się okazuje, Wład Drakula nie jest postacią fantastyczną, lecz jak najbardziej realną. Mężczyzna ten zapisał się na kartach historii jako nieustraszony dowódca, a także okrutny i bezlitosny władca. Tym, co wyróżnia go na tle innych europejskich książąt jest nadzwyczaj często stosowana kara śmierci poprzez nabicie skazanego na pal. Stąd właśnie pochodzi też przydomek wołoskiego hospodara – Palownik.

Historia syna Diabła przedstawiona jest z trzech, różnych perspektyw. Narrację na zmianę prowadzą trzy postacie: Ion – przyjaciel Drakuli, Ilona – miłość jego życia, a także tajemniczy pustelnik – domniemany spowiednik władcy. Każdy z tych bohaterów opisuje...

Katarzyna Kocurzyca | 2015-08-25
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Tylko jedno pytanie nurtuje mnie odkąd przeczytałam tę książkę:
Po co? Dlaczego? Dlaczego powstają coraz to nowe książki i filmy opierające się na legendzie Draculi - wampira, skoro prawdziwa historia Draculi - władcy włoszczyzny była tak niesamowita, krwawa, emocjonująca i nieprzewidywalna.
Kim był Wład Dracula? Ten prawdziwy, z krwi i kości. Kochającym mężem? Czułym ojcem? Szalonym kochankiem? Sprawiedliwym władcą? Bezlitosnym tyranem? Nieulękłym wojownikiem? A jeśli był nimi wszystkimi?
Człowiek pełen pasji, sprzecznych uczuć, pełen miłości i nienawiści, i chęci zemsty opisany w niezwykle klimatycznej i trzymającej w napięciu powieści.
Zdecydowanie gorąco polecam!
Strzeżcie się jednak. Bo to nie był wampir, gorzej, to był palownik. I istniał naprawdę.

Złośnica | 2014-04-05

Wstrząsająca, nasycona cierpieniem, rozpaczą i okrucieństwem, aż do samego końca. Wład Dracula, którego znamy z filmów, opowiastek i innych mało wiarygodnych źródeł, przy prawdziwym Władzie Palowniku wydaję się jedynie nędzną imitacją syna Włada Diabła. C.C Humphreys zarysowuje przed nami historię człowieka w każdym calu niezwykłego i wyjątkowego. Był okrutny, bezlitosny, sycił się złem, którego go otaczało i wykorzystywał je, był bezwzględny, żądał należnej mu władzy, pragnął krwi swoich wrogów, był sprawiedliwy, był namiętny, kochał i chciał być kochanym, budził trwogę i pożądanie, był prawdziwym synem Diabła.

kasandra_85 | 2012-10-19
Przeczytana: październik 2012