Wład Palownik: Prawdziwa historia Drakuli

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Seria: Z mroków przeszłości
Wydawnictwo: Książnica
Vlad: The Last Confession

Jego imię kojarzy się z horrorem, deprawacją i mroczną zmysłowością. Jednakże prawdziwy Drakula, władca Wołoszczyzny, był jeszcze straszniejszy, jeszcze namiętniejszy od bohatera powieści Brama Stokera, transylwańskiego hrabiego Drakuli, dla którego stał się inspiracją. Jego prawdziwa historia to nie historia potwora ani wampira, lecz człowieka z krwi i kości, pełnego przeciwieństw. Wład III Palownik, którego zwano Synem Diabła, był zarówno tyranem, jak i sprawiedliwym władcą, uczestnikiem krucjat i rzeźnikiem, oprawcą i bohaterem, katem i kochankiem. Jego historię opowiadają ci, którzy znają go najlepiej: jedyna kobieta, którą prawdziwie kochał i którą musiał poświęcić, najbliższy towarzysz i zdrajca. I jego spowiednik, odsłaniający zasłonę konfesjonału, aby móc pokazać Drakulę takim, jakim naprawdę był.

źródło opisu: Książnica, 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Patrycja | 2014-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2014

„Jego imię kojarzy się z horrorem, okrucieństwem i mroczną zmysłowością” – taka też jest powieść Humphreys’a. Okrutna, zmysłowa i przerażająca.

Ta historia jest jedną z niewielu, do których trudno mi napisać jakąkolwiek recenzję. Trzeba ją po prostu przeczytać i dać się porwać w świat sułtańskiego dworu, tureckiej niewoli, polowania z sokołami, walki o honor, nauki torturowania, planowania bitew, wielkiej miłości, odważnych rycerzy. W świat niezwykle tajemniczy, mroczny i brutalny, ale jednocześnie orientalny, pociągający. Żadne słowa nie opiszą klimatu tej książki.

Autor nie szczędzi czytelnikowi opisów tortur – kto nie lubi rozlewu krwi, ten zdecydowanie nie powinien sięgać po tę opowieść ;) Drakula zapisał się na kartach historii jako Palownik, tak więc nie-trudno się domyślić, opisów jakich tortur znajdziemy tu najwięcej. Obrazy te są niezwykle plastyczne, akcja toczy się szybko, nie ma miejsca na nudę i zbędne elementy.

Historia jest skonstruowana w interesujący sposób,...

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2009 rok

Rewelacyjna powieść! Autor odwalił kawał dobrej roboty opierając się na wielu źródłach i opracowaniach,zaś pozostałą lukę wypełnił tak dobrą prozą,że jestem pod wielkim wrażeniem jego dzieła.
Książka ukazuje życie Włada Drakula począwszy od dzieciństwa spędzonego w roli zakładnika u tureckiego sułtana,pokazuje,jak jego wrażliwość jest stopniowo niszczona przez doznane i widziane okrucieństwo ; autor bynajmniej nie usprawiedliwia jego późniejszych straszliwych poczynań,pokazuje jedynie w jaki sposób człowiek może się zmienić pod wpływem różnych okoliczności.
Książka jest ponadto szeroką i barwną panoramą historii i obyczajowości średniowiecznej Wołoszczyzny,burzliwej i tragicznej trzeba zaznaczyć ; w jej dzieje znakomicie wpisuje się postać wielce dwuznaczna i również tragiczna - główny bohater,człowiek pełen przeciwieństw,tyran i sprawiedliwy władca jednocześnie,okrutny kat i namiętny kochanek.
Książka niebywale ciekawa,polecam i będę polecać każdemu!Trzyma w napięciu do samego końca.

Jak wiarygodnie wyrazić słowami okrucieństwo i despotyzm? Jak opisać cierpienie by czytelnik niemal czuł jego fizyczność? Jak operować strachem, by faktycznie przerazić? Jak z mordercy i tyrana uczynić postać niemalże kultową? Nie wiem, ale C.C. Humpreys robi to fantastycznie. Do tej pory nie czytałam powieści, w której zadawanie bólu podniesiono by niemal do rangi sztuki.
Bohaterowie to jednostki pełne gniewu oraz nienawiści zrodzonej z lęku i ignorancji. Często zostają uwikłani w sytuacje bez wyjścia, a wszelkie szarpaniny z perfidnym losem doprowadzają ich do coraz smutniejszego końca.
Autor nie grzęźnie jednak w egzystencjalnych rozważaniach, lecz wpisuje wszystkie moralne dylematy w pełną napięcia i ciekawych zwrotów akcji fabułę. Klarowna narracja sprawia, że powieść czyta się niemal jednym tchem.

Parafrazując słynny cytat z Piekła Dantego powinnam powiedzieć: "Porzućcie wszelką nadzieję wy, którzy wchodzicie do świata Drakuli" bowiem historia Włada Palownika to smutne, acz...

Versatile | 2013-12-10
Przeczytana: 14 października 2013

Moje pierwsze skojarzenia z imieniem „Drakula” to przede wszystkim wampiry, krew i czosnek. Tymczasem okazuje się, że tytułowy bohater książki C.C. Humphreys’a nie ma nic wspólnego z legendarnym krwiopijcą. Jedyne podobieństwo obu tych postaci tkwi w ich mrocznej naturze, bowiem każdemu z nich towarzyszyła aura strachu i grozy.

Jak się okazuje, Wład Drakula nie jest postacią fantastyczną, lecz jak najbardziej realną. Mężczyzna ten zapisał się na kartach historii jako nieustraszony dowódca, a także okrutny i bezlitosny władca. Tym, co wyróżnia go na tle innych europejskich książąt jest nadzwyczaj często stosowana kara śmierci poprzez nabicie skazanego na pal. Stąd właśnie pochodzi też przydomek wołoskiego hospodara – Palownik.

Historia syna Diabła przedstawiona jest z trzech, różnych perspektyw. Narrację na zmianę prowadzą trzy postacie: Ion – przyjaciel Drakuli, Ilona – miłość jego życia, a także tajemniczy pustelnik – domniemany spowiednik władcy. Każdy z tych bohaterów opisuje...

Kasia1101998 | 2016-09-03

Dobrze się zaczynało, jednak okazała się zbyt chaotyczna i niezrozumiała.

kasandra_85 | 2012-10-19
Przeczytana: październik 2012

Złośnica | 2014-04-05

Wstrząsająca, nasycona cierpieniem, rozpaczą i okrucieństwem, aż do samego końca. Wład Dracula, którego znamy z filmów, opowiastek i innych mało wiarygodnych źródeł, przy prawdziwym Władzie Palowniku wydaję się jedynie nędzną imitacją syna Włada Diabła. C.C Humphreys zarysowuje przed nami historię człowieka w każdym calu niezwykłego i wyjątkowego. Był okrutny, bezlitosny, sycił się złem, którego go otaczało i wykorzystywał je, był bezwzględny, żądał należnej mu władzy, pragnął krwi swoich wrogów, był sprawiedliwy, był namiętny, kochał i chciał być kochanym, budził trwogę i pożądanie, był prawdziwym synem Diabła.

Marduk | 2016-03-13
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Mistrzostwo Świata w kategorii "powieść historyczna". Żadne tam koncypały o wampirach, strzygach (nie, żebym miał coś przeciwko takiej tematyce!) itp., itd. Tutaj mamy do czynienia z barwną historią hospodara wołoskiego - człowieka z krwi i kości, bez żadnej nadnaturalnej otoczki. Lektura obowiązkowa!

książek: 1991
Sol | 2013-06-16

W każdej książce o wampirach jest nawiązanie do Włada Palownika, lecz w żadnej z nich jego temat nie został zgłębiony. Odkąd przeczytałam pierwszą książkę w której była wzmianka o Drakuli, chciałam poznać bliżej jego historię i dokładnie się jej przyjrzeć. Dlaczego został okrzyknięty potworem, wampirem i co nim kierowało, kiedy wypełniał te wszystkie zbrodnie, za które został oskarżany. Przyznam, że nie czytałam książki Brama Stokera "Drakula" - nie wiem, może kiedyś przeczytam, - ale sądzę, że książka - w dodatku tak świetnie napisana, jaką przedstawił światu C.C. Humphreys wydaje mi się wystarczająca. Autor tak genialnie zobrazował mi historię Drakuli, że chyba już nikt inny nie zatrze mi tego wrażenia, jakie wywarł na mnie Drakula z jego książki.

Przyznać muszę, że trochę się obawiałam tej książki. Miałam dziwne wrażenie, że może ona mnie zanudzić, bądź też rozśmieszyć swoją absurdalnością. Jednak kiedy tylko wczytałam się w treść życia Włada Drakuli przepadłam! Nie mogę...

aga | 2014-02-26

Czy człowiek rodzi się z natury zły? To pytanie odwieczne. A kim był Wład Drakula Palownik zwany również Synem Diabła, Książę Wołoszczyzny. Dracula kojarzy się większości z wampirami, mnie również ale tak naprawdę to człowiek z krwi i kości. Jedyne co łączy obu to strach jaki wywołuje ich imię i chyba na tym koniec podobieństw między nimi. Choć tak naprawdę to Wład Palownik był pierwowzorem postaci słynnego wampira.

Książka przedstawia nam życie Włada, poznajemy jego historię dzięki opowiadaniom Ilony jego wielkiej miłości, Iona jego przyjaciela-zdrajcy oraz pustelnika jego spowiednika. Poznajemy go w momencie gdy przebywał w tureckiej niewoli razem zew swoim bratem Radu oraz Ionem.To właśnie u Turków w niewoli zostaje przeniesiony do twierdzy Torkat, gdzie uczono go rozmaitych tortur i wpojono by torturować by samemu nie być torturowanym.Tam również poznał sposób nabijania ludzi na pal, który później sam ulepszył stąd tez jego przydomek Palownik. Znany jest jako potwór u swoich...