Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Wydawnictwo: Książnica
Vlad: The Last Confession
literatura piękna

Epicka opowieść o fascynującej postaci historycznej. Wład Palownik stał się znany za sprawą książek i filmów o Drakuli, jednakże jak dotąd mało się mówiło i pisało o jego faktycznym życiu, znacznie różniącym się od mitu. Jest zima 1481 roku. Dwóch wielmoży – rycerz i kardynał – udaje się do zamczyska Poenari na granicy Transylwanii, aby wysłuchać zeznań na temat mężczyzny określanego mianem...

Jest zima 1481 roku. Dwóch wielmoży – rycerz i kardynał – udaje się do zamczyska Poenari na granicy Transylwanii, aby wysłuchać zeznań na temat mężczyzny określanego mianem Syna Diabła oraz aby go osądzić.

Wspomniany bohater zginął w bitwie pięć lat wcześniej, tracąc głowę, a za życia popełniał uczynki tak straszne, że niemal doprowadził do upadku Bractwo Smoka, którego był członkiem. To sekretne stowarzyszenie, mające na sztandarach wypisaną nienawiść dla niewiernych, zwłaszcza Turków, znów jest potrzebne możnym tego świata, jednakże nikt – żaden książę, żaden dowódca armii – nie odważy się skorzystać z jego usług dopóty, dopóki jest z nim kojarzona postać Włada barbarzyńcy.

Ale czy rzeczywiście był on tylko okrutnym szaleńcem? Niektórzy wspominają go jako potwora, tyrana, kata i oprawcę, inni zaś jako bohatera, wojownika, sprawiedliwego władcę i kochanka. Był uczestnikiem krucjaty przeciwko Turkom, którą nieomal zdołał wygrać w pojedynkę. Gdyby udało się zrozumieć jego motywy i choć częściowo wybaczyć mu zbrodnie, Bractwo Smoka odzyskałoby na powrót swoją moc i znów byłoby włócznią chrześcijaństwa wymierzoną w niewiernych.

W lochach zamczyska na rycerza i kardynała czekają dwaj mężczyźni i kobieta, którzy poznali Syna Diabła jak nikt inny. Którzy go kochali, nienawidzili i dopuścili się wobec niego zdrady. Którzy teraz wyjawią o nim całą prawdę…

Humphreys splata mity i fakty, tworząc monumentalną powieść, z której kart wylewa się krew, miłość i strach. Opowiada o księciu, wojowniku, kochanku, kacie, człowieku wychodzącym cało z każdej opresji, a ostatecznie – o bohaterze. Oto prawdziwa historia Drakuli, nigdy przedtem nie opowiedziana.

źródło opisu: Książnica, 2009

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Anna | 2019-04-22

Mało jest postaci w historii świata, które mocno mnie interesują. Właściwie nic z zasobu szkolnictwa nie wprawiło mnie w większe pobudzenie, toteż fascynacja rodziła się pośród moich prywatnych odkryć.
Na Włada trafiłam klasycznie, nazwisko bowiem jest tak popularne, że każdy już o nim słyszał. Czy to rzeczywiście był okrutnik? Należałoby inaczej postawić pytanie: Jak szlacheckie rody utrzymywały się na swoich pozycjach?
Przecież biedniejszych rodzin było znacznie więcej. Szlachta tak naprawdę była bezsilna wobec większości, wobec narodu.
Ano działo się to za sprawą strachu. Nim się więc osądzi straszliwego władcę, trzeba wziąć najpierw poprawkę na czasy w jakich panował. Oraz dlaczego czynił takie spustoszenie.
Wład Tepes [wym. Cepesz] - Palownik - to co chcę dziś Wam przedstawić to nie tylko jego historia czy recenzja najlepiej moim zdaniem, spisanego życiorysu hospodara. Po zapoznaniu się z faktami, postanowiłam zostać adwokatem Syna Diabła.

W jaki sposób jest możliwe, aby...

Katarzyna Musial | 2019-03-24

Postaci owego pana bohatera tej książki przedstawiać nikomu zapewne nie trzeba. Której z nas się nie marzyło, żeby przyszedł taki i wyssał krew do ostatniej kropli,zwłaszcza, jeśli mamy na myśli bohaterów rodem z Hollywood. Sięgając po tą książkę tegoż samego się spodziewałam, szalejącego wampira co to zachłannie ssie krew, zwłaszcza z dziewic, bosko przystojnego, jednym słowem maczo mordercy.Skąd u mnie pomysł z dziewicami akurat 🤔, czasem trudno mi za sobą nadążyć. Widocznie tak mi było śpieszno do czytania, że przeoczyłam w tytule "palownik". Ale autor mnie dość szybko na dobrą drogę sprowadził. I okazało się, że to w ogóle nie jest o wampirach ani tym bardziej o dziewicach.
Książka przenudzona. Dzieje się, owszem, historia nośna bardzo i ujęta w ciekawym, zupełnie innym od spodziewanego przeze mnie aspekcie. Ale tak nudnie opowiedziana, że naprawdę trudno było przebrnąć. Bo niby pale się ostrzą, och przepraszam, tępią właśnie, żeby było ciekawiej, krew się leje, głowy lecą jak...

dzikiebialko | 2018-09-27
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 27 września 2018

Ciekawa historia pozwalająca przenieść się kilkaset lat wstecz. Warto przeczytać aby poznać prawdziwą historię Drakuli, która jest całkowicie inna niż przedstawiana w kulturze. Solidna pozycja.

PanPapryk | 2018-03-27
Przeczytana: 22 marca 2018

Mając do wyboru:
Wampira Drakulę, arystokratę, który w XIX wieku stał się horrorem okolicznych wieśniaków a przy okazji ikoną popkultury
a…
Historycznego księcia Wołoszczyzny, który jako jeden z nielicznych podjął obronę Europy przed napierającymi hordami Muzułmanów.

Po lekturze „Wład Palownik. Prawdziwa historia Drakuli” stanowczo wybiorę tego drugiego. Mimo pełnej brutalności, którą posługiwał się do swoich poddanych i przeciwników, jest postacią niesamowicie głęboką i zmuszającą do refleksji.
Trzeba przyznać że autor bardzo dobrze wykreował całą historię, przedstawiającą trzy najbliższe osoby księcia, opisujące podczas procesu jego historię i czyny, w celu ustalenia czy zakon Drakuli ma zostać dalej potępiony czy przywrócony do łask kościoła. Widać wyraźny podział pomiędzy bohaterami oraz ich żywe wspomnienia bliskiego przyjaciela i kochanka.

Książka bardzo przypominała mi cykl Elżbiety Cherezińskiej „Odrodzone Królestwo”. Podczas czytania historii Włada Palownika starałem się...

deana | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 11 lutego 2018

Na zamku położonym gdzieś na Wołoszczyźnie zbiera się dziwny sąd. Osądzony ma być zmarły od kilku lat potężny książę - Wład Drakula. Cel: przywrócenie dobrego imienia Zakonowi Smoku lub podrążenie go na wieki. Sędzią będzie sam papież, dla którego skrupulatni słudzy spisują relację. Najważniejsi są jednak świadkowie: kochanka, przyjaciel i spowiednik Drakuli. To oni towarzyszyli mu przez całe życie i to oni dotarli prawie do wnętrza jego duszy i umysłu i umieli otworzyć całe dzieje swojego pana.

,,Wład Palownik" to nie tylko zbeletryzowane dzieje najsłynniejszego włodarza Wołoszczyzny, to także opowiedziana historia o władzy, okrucieństwie i przeznaczeniu. Drakula nie jest tutaj stworem z mroków nocy, którym straszy się dzieci ale człowiekiem z krwi i kości. Ukształtowanym w okrutnych czasach przed okrutnych ludzi. Zmuszony przez los do podjęcia walki robi to w skuteczny i bezlitosny sposób, doprowadzając to tego, że samo jego imię budzi strach i trwogę. Nie uznaje litości,...

Malina2707 | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

Wład - pełen emocji, namiętności, siły, brutalności. Idealny bohater powieści, która ma porywać, targać, wciągać. Życie pisze lepsze scenariusze niż najlepsi mistrzowie pióra. Książka warta przeczytania bez dwóch zdań!

Michał | 2017-12-02

Piękna historia Wlada III Palownika, człowieka z krwi i kości, który był pierwowzorem Drakuli Stokera. Przeczytałem kilkukrotnie tę powieść i na pewno, jeszcze nie raz po nią sięgnę.

Panna Jagiellonka | 2017-04-17

Geniusz.

taletka | 2017-03-12
Przeczytana: 12 marca 2017

Bardzo dobra książka. Bardzo dobrze się ją czyta. Historia kontrowersyjnego i bardzo charyzmatycznego człowieka.

kandara | 2016-12-10

Książka nie wciągnęła mnie, wręcz na niektórych odcinkach zmęczyła. Jestem pewna, że przyczyną takiego stanu rzeczy, był język, którym została ona napisana: drobiazgowy, nieoczywisty, pełen opisów i rozbudowanych, wielokrotnie złożonych zdań. Taki, nad którym czasem trzeba było się zatrzymać i który w niektórych scenach (np. walk), nie tyle spowalniał akcje, co nieco rozmywał grozę sytuacji, przez co nie w każdą sytuacją można było się wczuć. Pod tym względem trochę "Wład..." trochę przypominał "Diunę".
Jednak owa drobiazgowość, która w scenach bitewnych przeszkadzała w innych (np. przy opisach tortur) stanowiła nie małą zaletę, gdyż pomagała w lepszym wyobrażeniu sobie danej rzeczy. I tutaj powinnam zaznaczyć, że język jest jednocześnie literacko upiększony, jak i dosadny.
Jeśli chodzi o treść, to cóż... zdaje mi się, że jeśli ktoś chociażby przelotnie zetknął się z tytułową postacią nie będzie ona zaskoczeniem, dlatego nie ma właściwie o czym mówić. Tak szczerze spodziewałam się...