Opowiadania zebrane

Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda

Pisarz-samouk, poeta, a z zawodu kamieniarz. Postać już dzisiaj kultowa. Pamiętamy go przede wszystkim jako aktora, choćby z "Rejsu" Piwowskiego, "Jak to się robi?" czy "Wniebowziętych" Kondratiuka. Pamiętamy jego twarz, pamiętamy jego zachrypnięty głos. Trochę zapomnieliśmy tylko o jego twórczości literackiej. A przecież jak pisze Tadeusz Konwicki: Himilsbach jest ozdobą naszej literatury...

zoso | 2013-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Jan Himilsbach kultowa twarz polskiego kina.Niezapomniane duety ze Zdzisławem Maklakiewiczem(„Rejs”,”Wniebowzięci”),niezliczone i niepowtarzalne epizody,w których wcielał się najczęściej w rolę cwaniaczków,ludzi z marginesu pozostaną na zawsze w pamięci widzów.Tacy też są bohaterowie jego opowiadań.Przeważnie są to wywodzące się z klasy robotniczej ubogie jednostki,które warunki egzystencjalne zmuszają do kombinowania jak tu zarobić, a jednocześnie nie narobić się,a przy okazji jeszcze rozrywkowo przeżyć swoje pięć minut(oj alkohol leje się tutaj szklankami).Myślę,że autor umieścił tutaj wiele wątków autobiograficznych, a przedstawione historie albo sam przeżył,albo zasłyszał od najbliższych znajomych.Opowiadania są napisane prostym,potocznym językiem,tak jak proste i pospolite są przedstawione tutaj historie.Nie jest to może literatura jakichś wysokich lotów,ale jest to dobra,lekka,przystępna literatura po którą warto sięgnąć ,a specyficzne poczucie humoru autora zapewni dobrą...

Waszka | 2013-05-04
Przeczytana: 2013 rok

W tych opowiadaniach przelewa się tyle alkoholu, że można się upić od samego czytania. Zdecydowanie nie jest to jednak pijacki bełkot. Opowieść o literackich początkach Himilsbacha rozbawiła mnie niemal do łez. Wiele historii jest jednak dołujących. Trzeba być w odpowiednim nastroju, żeby przeczytać Himilsbacha od deski do deski.

tomkie | 2014-01-09

Wielkie zaskoczenie. Kupiona przez przypadek. Bohaterowie z krwi, kości i w dużej mierze z alkoholu. Na zdrowie...

Booka | 2010-03-20

Książka ciekawa przede wszystkim ze względu na postać autora. Jednak bez specjalnych zachwytów.

Don Corpseone | 2015-07-29

Fascynację Himilsbachem i jego opowiadaniami przechodziłem na studiach, co zaowocowało napisaniem i obronieniem pracy magisterskiej na temat jego prozy.

fuko | 2016-04-27
Przeczytana: kwiecień 2016

nie moja bajka, opowiadania przedwojenne i po. język prosty ale ładny.

krak | 2014-06-14

Zanim wyrazi się opinię na temat tego zbioru należy, tak jak autor, nabrać odpowiedniego dystansu. Himilsbach nie był wybitnym pisarzem, a zapewne lepszym był aktorem czy kamieniarzem. Opowiadania nie trzymają równego poziomu, czasami urywają się w miejscu dla czytelnika nieoczekiwanym, gdzie nabiera on apetytu na więcej. Nie zmienia to jednak faktu, że autorowi udało się oddać w swej twórczości atmosferę swoich (zarówno przed- jak i powojennych) czasów z perspektywy niższych sfer społecznych. Można te opowiadania czytać, jako ciekawostkę, choć najlepiej zapomnieć, że Himilsbach grał w "Rejsie" i dać mu szansę pokazania świata z jego punktu widzenia.

Czytelnick | 2014-02-09

Może wcale nie trzeba czytać ich wszystkich. Wystarczy od czasu do czasu po dwa-trzy, żeby się roześmiać i rozerwać. Bawią, póki nie jest ich za dużo na raz. Na szczęście pełna autoironii. W końcu sam autor przyznał, że wyżej ceni swoją działalność kamieniarską, bo nikt sobie nią dupy nie podetrze.

beerboobs | 2012-11-22
Przeczytana: 05 stycznia 2009

Kamieniarz, który równie dobrze kuje w papierze maszyną do pisania.
Wspaniały jako aktor i równie ciekawy jako pisarz. Choć moim
zdaniem jeszcze nieodkryty. Bardzo przypomina opowiadania Hłaski.

Fra_Nio | 2013-12-29

Himilsbach zaskakuje pełnymi inteligencji przemyśleniami, ostrym humorem oraz morzem wódki przelanej w jego opowiadaniach, często z musztardówki :)