Człowiek, który biegnie przez las

Wydawnictwo: W.A.B.

Mariusz Grzebalski potrafi mówić o zwykłej rzeczywistości w zaskakujący sposób. Jego proza pełna jest liryki, metafor, oniryzmu i magii, choć autor porusza tematy dotyczące powszechnie znanych, codziennych spraw. zbiór opowiadań Człowiek, który biegnie przez las składa się z jedenastu utworów. Grzebalski opowiada historię pewnej dziwnej rodziny na wakacjach, wuja Mateusza, który stał się alkoholikiem, zapisuje dysputy nad muszlą klozetową między torsjami, myśli biegnącego przez las mężczyzny, który się pogubił. Całość przepełniona jest lękiem wobec takich wyznaczników ludzkiego życia, jak Bóg, miłość, pieniądze. Autor, pisząc o prywatnych sprawach, łatwo przechodzi do ogółu, z rzeczy małych czyni rzeczy wielkie i ważne.

marsilje | 2014-03-30
Przeczytana: marzec 2014

Książka wyszperana na wyprzedaży. Intrygująca okładka, ciekawy tytuł, zachęcający opis z tyłu, seria "...archipelagi..." do tego... liczyłam na małą ucztę. I się przeliczyłam. Okładka jest dużo bardziej zachęcająca, niż zawartość. Z jedenastu opowiadań jakiekolwiek wrażenie zrobiły na mnie dwa. Reszta była na tyle nijaka, że już teraz, chwilę po przeczytaniu książki, niewiele z nich pamiętam.

Smig | 2011-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 14 października 2011

Interesująca zapowiedź na okładce, niestety zawartość mocno rozczarowuje. Totalna pomyłka.

Inferia | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Kupiłam tą książkę na wyprzedaży i niestety żałuję. Moim zdaniem słaba i zbyt prosta.

Nina Sefardynowicz | 2016-10-26
Przeczytana: 21 września 2016