Ławka pod kasztanem

Znak
2000-01-01
2000-01-01
83-7006-547-3
sadaj powieść współczesna niepełnosprawni refleksja humor władza

WOW WOW WOW
Dawno nie byłam tak zachwycona jakąś pozycją.
To niezwykle interesująca opowieść o sparaliżowanym mężczyźnie, którego perspektywa pozwala czytelnikowi zobaczyć, w jaki sposób, w niewielkim Dzikowie, żyje osoba z niepełnosprawnością. Tło polityczne odgrywa w całej historii ogromną rolę.
Dziwię się, czemu dopiero niedawno dowiedziałam się o tej pozycji, a o samym autorze nic wcześniej nie słyszałam. Zdecydowanie jest to książka warta uwagi.

WOW WOW WOW
Dawno nie byłam tak zachwycona jakąś pozycją.
Dziwię się, czemu dopiero niedawno dowiedziałam się o tej pozycji, a o samym...

Zgrabnie skonstruowana fabuła, momentami porywająca opowieść o czasach transformacji, nietuzinkowy bohater, mnóstwo smaczków "ujędrniających" treść. Słowem pozycja, po jaką zawsze można sięgnąć bez obaw o poczucie straconego czasu. To nic, że autor mało znany, choć zasługujący na wiele uznania.

PONAD 4 LATA TEMU NAPISAŁEM NOTKĘ NA TEMAT TEJ KSIĄŻKI, A ONA MA DALEJ ŻENUJĄCE NOTOWANIA: 6,4 (42 OCENY I 6 OPINII). TO TYLKO 186 STRON. GORĄCO POLECAM.
Kapitalna GROTESKA OKRESU TRANSFORMACJI. I znów nie rozumiem, dlaczego Państwo tego nie czytacie. Książka wygrała /ex equo z „Tadziem” Zielińskiego/ konkurs Wydawnictwa ZNAK na najlepszą powieść 1999 roku. Okres transformacji dawał szansę zaistnienia wszystkim poniżonym, pokrzywdzonym w poprzednim okresie: w tym kalekom fizycznym i psychicznym. Proces odegrania się za dotychczasowe krzywdy obserwujemy na przykładzie chłopca pozbawionego władzy w nogach, który czerpie satysfakcję i zadośćuczynienie ze zdobywanej władzy nad coraz większą populacją. Świetnie nakreślone sylwetki bohaterów, realia życia „na mecie” i przy kościele, a FINAŁOWA SCENA JEST GENIALNA.
A ja nie powiem, bo każdy powinien „Ławkę....” przeczytać, a ja GWARANTUJĘ zadowolenie.

Rzecz cała dzieje się w Dzikowie , niegdyś był to osobny obszar słynący z Pałacu Tarnowskich , dziś jest to dzielnica Tarnobrzega (jak podaje Wikipedia) . W tym to malowniczym miejscu naszej pięknej Ojczyzny mieszka sobie dość specyficzna rodzinka . Mały kaleki chłopiec Rysiu Falarz , jego ojciec kombinator , wynalazca , lecz przede wszystkim alkoholik , oraz jego matka była dziedziczka , obecnie '' meliniara '' . Dla tych co nie wiedzą , tłumaczę że '' meliniara '' , to dość wredne określenie kobiety która handlowała wódką , wtedy kiedy jeszcze nie było nocnych sklepów i stacji benzynowych , czyli po prostu prowadziła melinę . Akcja tej powieści toczy się w czasach bardzo ciekawych , bo wtedy kiedy następowały przełomowe przemiany ustrojowe w naszym kraju . Kiedy poznajemy Rysia ma jakieś chyba z 10 lat , bo właśnie szykuje się do pierwszej komunii świętej . To właśnie on jest narratorem tej historii i jej głównym bohaterem . Rysio jeździ na wózku inwalidzkim , ma sparaliżowane nogi , nie wiadomo czy taki się urodził czy miał jakiś wypadek . Matka codziennie wozi go w tym wózku na rynek i zostawia na cały dzień obok tytułowej '' ławki pod kasztanem '' . Jest to dość specyficzne miejsce , centrum wszystkiego . Przez tą symboliczną ławkę i przez Rysia , przetacza się cały przekrój mieszkańców Dzikowa , by sobie porozmawiać z Rysiem , a czasami tylko po to by się wygadać . A Rysio wszystkiego wysłuchuje i komentuje w charakterystyczny dla siebie sposób . Przychodzi więc i ksiądz , który , jak mówi '' potknął się '' o kalectwo Rysia i stracił wiarę . Luśka dozorczyni i Julka lodziarka , która uwielbiała chodzić na niebotycznie wysokich szpilkach . Głupia Juźka która miała stawy jak z gumy i poeta Warecki i nawet dzielnicowy Skrzypek . Czasy się zmieniają , z Rysia wyrasta Ryszard mężczyzna , potem Ryszard biznesmen . Jednak ja jakoś nie polubiłam ani Rysia , ani Ryszarda . Dla mnie to po prostu zgorzkniały wredny cynik i hipokryta który dzięki pieniądzom osiąga władzę która mu pozwala manipulować ludźmi , jednocześnie studiując zapamiętale biblię . Nie znalazłam w tej lekturze też nic zabawnego , widocznie moje poczucie humoru z tym niby mającym być w tej książce okazało się słabo kompatybilne . Książkę jednak warto przeczytać , chociażby po to by poprzyglądać się w lekko beletrystyczny sposób , jak '' hartowała się stal '' , w tym wypadku ta kapitalistyczna . Bo to były dobre czasy właśnie dla takich wszelkiej maści '' Rysiów '', którzy bez żadnych szkół i szkoleń znaleźli się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie i potrafili to wykorzystać . To ci '' Rysie '' którzy zaczynali od melin , lichwy i polowych łóżek , by wybujać na wielkich '' biznesmenów '' . Smutne to wszystko jakieś...W mojej ocenie książka dobra , ale tylko tyle.

Kto ma pięniądze, ten ma władzę - nad ludźmi, światem. Smutne, ale jakże prawdziwe. Polecam.

śmieszna historia z małego miasteczka o ukrytym potencjale zwykłych ludzi, prosta książeczka z niepełnosprawnym bohaterem, o sile ziemiańskiej kultury i tradycji

Smutny krajobraz chłopca przykutego do wózka. Książka do której wracałam wielokrotnie. Smutna, ale prawdziwa.

Poruszająca powieść o niepełnosprawnym chłopcu, który odkrywa potęgę pieniędzy i smak władzy. Wstrząsająca dla duszy, lecz lekka historia ukryta pod kilogramami poczucia humoru.

• 2011
  • Do przeczytania - literatura polska
  • Az w 2014
  • Biblioteka Macierzanki
  • POSIADAM
  • PRL

Dodaj cytat z książki Ławka pod kasztanem