Ławka pod kasztanem

Wydawnictwo: Znak
83-7006-547-3
majek

Bohaterem i narratorem Ławki pod kasztanem jest dotknięty kalectwem chłopiec, który dojrzewając odkrywa swoje ograniczenia, buntuje się przeciw nim i znajduje własne sposoby na ich przezwyciężenie. Akcja tocząca się początkowo w sennym galicyjskim miasteczku Dzikowie nabiera w miarę upływu wydarzeń fantastycznego przyspieszenia, kulminując "wyścigiem o miliard", w który zaangażowana jest cała...

Akcja tocząca się początkowo w sennym galicyjskim miasteczku Dzikowie nabiera w miarę upływu wydarzeń fantastycznego przyspieszenia, kulminując "wyścigiem o miliard", w który zaangażowana jest cała dzikowska społeczność. Humorystycznie potraktowane perypetie niepełnosprawnego chłopca, sięgającego z powodzeniem po władzę, wpisane są niezwykle zręcznie w dzieje przemian ustrojowych i gospodarczych w Polsce lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Balansująca na pograniczu przypowiastki filozoficznej i groteski opowieść zręcznie operuje żartem sytuacyjnym i ciepłym humorem, który łagodzi jej niepokojącą wymowę.

Wojciech Gołębiewski | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Kapitalna GROTESKA OKRESU TRANSFORMACJI. I znów nie rozumiem, dlaczego Państwo tego nie czytacie. Książka wygrała /ex equo z „Tadziem” Zielińskiego/ konkurs Wydawnictwa ZNAK na najlepszą powieść 1999 roku. Okres transformacji dawał szansę zaistnienia wszystkim ponizonym, pokrzywdzonym w poprzednim okresie: w tym kalekom fizycznym i psychicznym. Proces odegrania się za dotychczasowe krzywdy obserwujemy na przykładzie chłopca pozbawionego władzy w nogach, który czerpie satysfakcję i zadośćuczynienie ze zdobywanej władzy nad coraz większą poulacją. Świetnie nakreślone sylwetki bohaterów, realia życia „na mecie” i przy kościele, ale FINAŁOWA SCENA JEST GENIALNA.
A ja nie powiem, bo każdy powinien „Ławkę....” przeczytać, a ja GWARANTUJĘ zadowolenie.

Zofia | 2015-01-31
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Kto ma pięniądze, ten ma władzę - nad ludźmi, światem. Smutne, ale jakże prawdziwe. Polecam.

majek | 2010-11-08

Poruszająca powieść o niepełnosprawnym chłopcu, który odkrywa potęgę pieniędzy i smak władzy. Wstrząsająca dla duszy, lecz lekka historia ukryta pod kilogramami poczucia humoru.

mara1009 | 2012-10-30

Smutny krajobraz chłopca przykutego do wózka. Książka do której wracałam wielokrotnie. Smutna, ale prawdziwa.

koemata | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

śmieszna historia z małego miasteczka o ukrytym potencjale zwykłych ludzi, prosta książeczka z niepełnosprawnym bohaterem, o sile ziemiańskiej kultury i tradycji

Gunia147 | 2016-05-29
anna | 2016-04-17