Elias Portolu

Wydawnictwo: Jirafa Roja

Grazia Deledda to jedna z najwybitniejszych powieściopisarek, laureatka literackiej nagrody Nobla. Napisała blisko trzydzieści powieści, których akcja w większości rozgrywa się na Sardynii. Po polsku ukazały się m.in.: Sprawiedliwość , Tęsknoty , Popiół czy Trzcina na wietrze . W uzasadnieniu nagrody Komitet Noblowski ogłosił: za poetyckie dzieła, w których z jaskrawą plastycznością opisuje życie jej ojczystej wyspy, a także za głębię w podejściu do ludzkich problemów .

natanna | 2013-12-06
Przeczytana: 20 maja 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Elias Portolu, młody Sardyńczyk, wraca do domu w Nuoro po kilku latach spędzonych w więzieniu na lądzie. W domu czekają go stęsknieni rodzice i niespodzianka, której poznanie wniesie w jego życie totalny zamęt. Tą niespodzianką jest narzeczona brata, Maddalena. Ich pierwsze spotkanie w trakcie corocznej rodzinnej pielgrzymki do Świętego Franciszka już sprawia, że iskrzy między nimi a Elias stwierdza, że zakochał się od pierwszego wejrzenia. Ale i Maddalena nie pozostaje obojętna na męski urok Eliasa, który jest zupełnie inny niż jego prosty i niezbyt urodziwy brat. Nie chcąc jednakże sprawić przykrości bratu Elias nie dopuszcza do siebie nawet myśli o tym, że mógł by wejść mu w drogę. A poza tym uważa, że ma powołanie do stanu duchownego, jak sam twierdzi od dzieciństwa, ta myśl uległa utrwaleniu w więzieniu, gdzie miał czas na przemyślenia i zapoznawanie się z księgami religijnymi, jak również cały czas mu towarzyszy odkąd powrócił w rodzinne strony. Poznanie...

Krzysiek | 2010-03-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2009

"Elias Portolu" przeczytałem głównie ze względu na osobę autorki, która jest laureatką literackiej Nagrody Nobla. Fabuła nie jest zaskakująca, czuć upływ czasu jaki minął od jej stworzenia.

Czemu więc warto ją doczytać do końca? "Elias Portolu" to ten rodzaj książki, który zmusza do czytania dalej, by zobaczyć jak łatwy do przewidzenia postęp akcji wpłynie na uczucia i przemyślenia bohatera.

Warte zauważenia jest sportretowanie dawnej Sardynii - jej kultury, historii, ludzi. Uwiecznienie ich w książce dało im z pewnością nieśmiertelność.

Rekomendowałbym tę książkę osobom, które lubią psychologiczne podejście pisarza do opowiadanej fabuły.

lidiw | 2016-03-31
osiempalcow | 2014-08-04