Letnie noce

6 (4 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
1904639097

Jest to opowieść o Ukrainie początku XX wieku.

allison | 2013-10-03
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013, Kresy
Przeczytana: 03 października 2013

Nostalgiczna, barwna, poetycka opowieść o Ukrainie. Akcja obejmuje okres od początku XX wieku do 1914 roku.

Całość podzielona jest na rozdziały, z których każdy skupia się na konkretnej postaci, rodzinie lub na określonym miejscu. Łączy je mała bohaterka, Ariana, córka ziemian, która wychowuje się właściwie sama, gdyż owdowiała matka nie ma dla niej czasu.
Dziewczynka penetruje najpierw wszystkie kąty w rodzinnym dworze, potem zapuszcza się coraz dalej - do ogrodu, za opłotki, na pola uprawiane przez chłopów, nad rzekę... W ten sposób poznaje świat, który staje się jej bliższy niż matczyne salony i dwory sąsiadów.

Autorka opisała z wielką znajomością rzeczy nieistniejący już od dawna świat, który znała z własnego dzieciństwa i z pierwszej młodości, do którego po pozostaniu na emigracji wracać mogła jedynie wspomnieniami.
Nie jest to jednak opowieść autobiograficzna - Irena Bączkowska inspirowała się zapisanymi w pamięci obrazami, ale stworzyła galerię fikcyjnych postaci....

natanna | 2014-11-26
Przeczytana: 04 grudnia 2014