Milion małych kawałków

Seria: Demony
Wydawnictwo: G+J
8,12 (1714 ocen i 209 opinii)
tłumaczenie
Patryk Gołębiowski
A Million Little Pieces
uzależnienie, odwyk

Inne wydania

Autobiograficzna relacja Jamesa Freya z pobytu na odwyku. James Frey budzi się na pokładzie samolotu z wybitymi zębami, złamanym nosem i rozciętym policzkiem. zupełnie nie wie, dokąd leci, ani co się z nim działo przez ostatnie dwa tygodnie. Ma 23 lata, z czego od dziesięciu uzależniony jest od alkoholu, a od trzech od kokainy. Kiedy zgłasza się na odwyk do najstarszego ośrodka w Stanach, chlubiącego się rekordowo wysoką skutecznością w postaci niecałych siedemnastu procent, lekarze nie wiedzą, jakim cudem nadal żyje.

źródło opisu: Wydawca

Znalezione nie kradzione
Stephen King

7,59 (138 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Alicja | 2015-06-21
Przeczytana: 21 czerwca 2015

"Jestem Alkoholikiem i jestem Narkomanem i jestem Przestępcą" (str 95)
to słowa autora wielokrotnie wypowiadane na łamach książki.Jest to wstrząsające studium psychologiczne młodego człowieka(23lata)
uzależnionego od wszystkiego co daje kopa, trafiającego do Ośrodka Odwykowego.Jest wrakiem człowieka z rozsypanym ciałem i umysłem,potwornie się nienawidzącym.Przez całe swoje dotychczasowe życie był samotny, niszczył wszystko i wszystkich wokół siebie.Jego terapia staje się dla niego gehenną, pragnie tego, czego go pozbawiono, mimo iż ma świadomość, że to jego zguba.Dręczą go Sny Nałogowca.Wie ,że stracił w życiu wszystko, że jego instynkt samozachowawczy nie istnieje, a godności osobistej i poczucia wartości dawno się pozbawił.Jego psychika jest rozdarta. W jednej chwili potrafi być rozczarowany,zdezorientowany, wściekły lub zadowolony. Potrafi znieść niesamowity ból fizyczny, lecz boi się podjąć próby życia w abstynencji, co więcej jest przerażony. Cały czas ma przed sobą...

teri | 2013-09-14
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 13 września 2013

Przerazajaca i zarazem bardzo smutna.Pamietnik Jamesa Freya,jak latwo wpasc w nalog narkomanii i alkoholizmu i jak ciezko wydostac sie na powierzchnie.Ciezko sie czyta,co nie znaczy ,ze nie jest dobra.Mysle,ze powinni przeczytac ja wszyscy,zainteresowani tym tematem,jak rowniez Ci,ktorzy nigdy nie zetkneli sie z tym problemem.Polecam!La droga...

geena | 2012-07-14
Przeczytana: sierpień 2011

Pochłonęłam w jeden dzień!

Bardzo mocna i porywająca, oparta na motywach autobiograficznych historia człowieka, który wychodzi z uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Bez wątpienia jedna z najlepszych książek jakie czytałam, pierwsza tego typu.

Świetny oryginalny język, krótkie konkretne zdania, dynamiczna narracja.

Książka, przy której w każdej chwili można wpaść w złość, frustrację, śmiech i płacz. Dogłębnie wzrusza! Pozwala zajrzeć w umysł i psychikę człowieka uzależnionego, zrozumieć go i polubić.
Pomimo tak trudnego tematu jaki podejmuje jest optymistyczna i do końca nie pozwala stracić nadziei.

Inspiruje i absolutnie fascynuje! Szczerze polecam.

Nirwana | 2013-05-04
Przeczytana: 03 maja 2013

Niesamowita książka przepełniona emocjami. Poruszająca umysł czytelnika przez swoją bezpośredniość, a także autentyczność. Dzięki otwartości autora możemy przeżywać wraz z nim jego dramaty i widzieć wspomnienia jego oczami. Pokazuje jedną z najtrudniejszych walk jakie człowiek może stoczyć, czyli walkę z samym sobą. Dogłębnie porusza temat nałogu oraz osób uzależnionych. Pomaga zrozumieć ludzi opętanych przez narkotyki, alkohol oraz uczy mieć nadzieję, że uda się im przezwyciężyć swoją słabość. Lektura przełamuje stereotypy, bo narkomani i alkoholicy to nie tylko ludzie spoza marginesu społecznego, ale także osoby odnoszące sukcesy, które zdążyły osiągnąć szczyt kariery po to by stoczyć się na samo dno.
"Milion małych kawałków" to naprawdę poruszająca opowieść. Pozwala spojrzeć na życie z innej perspektywy i przyznaję, że dość nieprzyjemnej. I za to jej dziękuję.

Forever | 2011-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Pierwsze moje skojarzenie kiedy myślę o „Milionie małych kawałków” Jamesa Freya to fakt, że ta książka bardzo mną wstrząsnęła, jednocześnie bardzo mi pomagając.
Był taki moment w moim życiu, w którym pochłaniałam książki o tematyce narkomanów w ilościach przemysłowych. Jeśli ktoś ma ochotę taką akcję ucznić, niech nie zaczyna od tej książki, z jednego prostego powodu.
Wszystkie inne wypadają przy niej blado.
„Milion małych kawałków” to historia o tym, że człowiek jest doskonały, bo potrafi podnieść się z każdego życiowego zakrętu, nawet jeśli życie Jamesa Freya (autora i głównego bohatera)do pewnego momentu składało się praktycznie z samych życiowych zakrętów.
Na kartach tej powieści spotykamy wrak człowieka, uzależnionego od narkotyków i alkoholu, który trafia do najlepszej klinki odwykowej.
Trafia tam, ponieważ nie ma innego wyjścia – wie, że czeka go więzienie, bo pod wpływem narkotyków, wielokrotniedziałał na szkodę innych. Spotykamy człowieka, który dowiaduje się o tym, że...

Isadora | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Rozpad na milion małych kawałków, dezintegracja osobowości - tytuł tej wstrząsającej pod każdym względem książki doskonale oddaje to, co dzieje się z człowiekiem uzależnionym, z jego psychiką i jestestwem.
A dowiadujemy się tego z pierwszej ręki, od samego autora, który w tej - jak sam przyznaje - nieco podkoloryzowanej autobiografii, nie szczędząc najbardziej drastycznych i szokujących szczegółów, snuje historię swojego życia, uzależnienia, ostatecznego upadku oraz mozolnego, dramatycznego dźwigania się z otchłani nałogu.
Jego opowieść to wstrząsające studium człowieka wyzutego z człowieczeństwa, jego powolne, ale konsekwentne odbijanie się od najgłębszego dna, desperacka walka o odzyskanie godności i szacunku do siebie, wybaczenie samemu sobie, odbudowanie czy raczej nawiązanie zdrowych relacji z najbliższymi - czyli uczynienie kroków niezbędnych do wyprostowania własnego życia, do osiągnięcia normalności. Do wyzdrowienia.

23-letni James przez większą część swojego życia jest...

Po prostu wspaniała, jestem oczarowana tą książką… świetnie napisana autobiografia… gorąco polecam!

Paulina | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Ta autobiograficzna powieść jest swoistym studium uzależnienia fizycznego i psychicznego człowieka, złapanego w sidła alkoholu i narkotyków.
"Milion małych kawałków" ukazuje nam jak nisko można spaść i jak trudno odnaleźć drogę powrotną do normalności. Ogromnym plusem jest język,w wielu momentach nie posiada poprawnej interpunkcji, dialogi nie zaczynają się w niej od myślników i myślałam, że będzie mnie to razić, ale prawda jest taka, że dodaje tej opowieści niesamowitej ekspresji i pewnego rodzaju naturalności.Wzruszająca, mocna, prawdziwa do bólu książka pełna emocji i strachu.

Mallwa | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Genialna. Wstrząsająca. Bezbłędna.

To, że niektóre wydarzenia zostały podkoloryzowane, nie jest minusem książki ale właśnie jej plusem. To nic, że autor opisał siebie jako odważniejszego niż w rzeczywistości. Przecież my to robimy codziennie. Dzięki temu opowieść Jamesa jest jeszcze bardziej autentyczna. Z każdej strony rzuca nam prawdę prosto w twarz i nie pyta czy nam się to podoba czy nie. Życie też nas nie pyta o zdanie.

Po prostu po jej przeczytaniu poczujesz się roz*any na milion małych kawałków.