Bubble gum

Wydawnictwo: Mireki

Kolejna po Hell świetna powieść Lolity Pille. Bohaterowie Mamon i Derek to dwoje zagubionych w świecie ludzi. Wstrząsająca książka o próbie ucieczki od nudy i nałogów, o nadziei w poszukiwaniu własnej tożsamości i sensu życia.

Carnelia | 2014-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2014

Lolita Pille „Bubble gum”

Szokująca, dokonana z precyzją skalpela chirurgicznego, ale brutalnością porównywalną do użycia siekiery, wiwisekcja współczesnego, zdegenerowanego społeczeństwa w młodym pokoleniu. Pozbawionego celów, zasad moralnych, wartości. Nastawionego na konsumpcję, hedonistyczne używanie wszystkiego i wszystkich, destrukcyjne stymulatory, marzącego o życiu wykreowanym przez telewizyjną papkę. Pieniądze, porsche, ferrari, Saint Tropez, Monako, L.A., Ibiza, alkohol, seks, orgia, koka, marihuana, amfetamina, ecstasy, stilnox, trawa, hazard, przemoc, agresja. To hasła definiujące ich tożsamość. Legitymizacja ich egzystencji. Autodestrukcja prowadząca donikąd, bo już zniknęła nawet doraźna przyjemność. Witamy w piekle!

Jest On – miliarder, który odziedziczył majątek po ojcu, papierosy odpala banknotami, a jego nazwisko otwiera wszystkie drzwi w show biznesie. Jest Ona – „ta mała ze Stacji końcowej, mała wieśniaczka, która gapiąc się w telewizor, gdy leciała „Saga”,...

claudlez | 2016-02-18
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: luty 2016

Przeglądasz kolejną stronę z książkami. Przewijasz, przewijasz i przewijasz aż nagle dostajesz olśnienia. Pozycja, która od dawna znajdowała się na Twojej liście do przeczytania, niedostępna we wszystkich księgarniach w których szukałeś objawia się niczym Święty i kusi swoją atrakcyjną ceną- nieco ponad piątaka. Czy można przejść obojętnie? Czy można zbyć to machnięciem ręki i przewijać dalej? Prawdopodobnie jest to możliwe jednak w moim przypadku niewykonalne.

"To się zaczyna w nocy, sam nawet za bardzo nie wiem, co mam robić, nie śpię. Nawet nie masz pojęcia, co to jest: samotność, cisza, wilgotne ciepło poduszek sto razy obracanych, nasłuchiwanie odgłosów kroków i samochodów na ulicy, czyjegoś głosu, błysk latarni, tortury przeszłości, strach przed przyszłością, czy będzie taka jak przeszłość, a potem białawy świt poprzez firanki, i te pieprzone ptaki, które jednak śpiewają, wreszcie można zamknąć oczy i zapomnieć… że czegoś mi brakuje."

Jest Manon- mała wieśniaczka ze...

Ewelina | 2014-04-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Książka o ludziach zagubionych, z wielkimi marzeniami, nieumiejących się odnaleźć w dzisiejszym świecie i nieradzących sobie z nudą i nałogami. Świetnym rozwiązaniem jest narracja pierwszoosobowa, prowadzona z punktu widzenia dwóch różnych postaci. Zakończenie zdecydowanie zasługuje na uznanie, zaskakuje czytelnika i skłania do refleksji.

Martyna | 2011-11-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011, Ulubione
Przeczytana: 05 listopada 2011

Historia książki sama w sobie piękna: dwoje zagubionych ludzi, pochodzących z kompletnie innych światów, którzy zakochują się w sobie i... No właśnie, co dalej?
Opowiada o tym, jak bardzo bogactwo psuje człowieka, jak narkotyki, sława i presja, niszczą ego, zabierając wszystko, na czym kiedykolwiek ci zależało. Jest o tym, jak pogoń za sławą może cię pogrążyć, jak ślepa miłość, może zrujnować życie. Książka na pewno jest w pewnym sensie dziwna, ale także intrygująca. Czasem, podczas czytania jej, musiałam w pewnym momencie przerwać i zacząć czytać od nowa, myśląc "ale o co chodzi?" Język nie jest łatwy, to fakt, ale znalazłabym wiele prawd życiowych w tej książce, mimo, że niekiedy jest napisana chaotycznie i niezrozumiale.
Zakończenie nie należy do "popularnych" i "tych, których należy się spodziewać." Owszem, było na swój sposób chore, a jednak wciąż absorbujące...
Moim zdaniem książka jest naprawdę dobra, także polecam wszystkim, szczególnie tym, którzy cierpią na samotność....

Ilość stron: 228
To pierwsza książka tej autorki jaka przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Jedne rozdziały napisane są z perspektywy Manon, a inne Dereka. Pod koniec treści ich losy łączą się.
Manon marzy o sławie, a Derek jest milionerem. Jak się potem okazuje nie do końca jest tym za kogo się podaje. Dziewczyna jednak wierzy mu w każde jego słowo. Zapewnia jej karierę, która jak się okazało przy zaskakującym końcu powieści nie jest tym o czym marzyła. Jest to świetna powieść psychologiczna o naiwności ludzkiej. Polecam ją każdemu.

Anna Rybarczyk | 2010-12-25
Przeczytana: 29 października 2010

Dziwna. I nie wiem, czy w pozytywnym sensie. Gdyby zakończenie było inne, bardziej banalne, oceniłabym znacznie niżej. Książka trochę intryguje, ale w dużym stopniu drażni (tak jak wściekły róż na okładce) w takim stopniu, że ma się ochotę ją odłożyć na półkę i nie kończyć. Ale moim zdaniem, warto dotrwać do końca.

kowalinka | 2013-03-13
Przeczytana: 2013 rok

Lolita Pille - francuska autorka młodego pokolenia, trzymająca papierosa w ustach, z przekrzywionym beretem na głowie i co najmniej dwuznacznym spojrzeniem. Taka fotografia znajduję się na różowej okładce książki "Bubble Gum", wydanej w 2004 roku we Francji. Powieść niegruba, zaledwie 228 stron, jest drugą w dorobku młodej Francuzki, po przebojowym "Hell", opowiadającym historię osiemnastoletniej paryżanki gardzącej wszystkim i wszystkimi.

Bohaterowie "Bubble Gum" to Mamon - dziewczyna z prowincji, za wszelką cenę szukająca swojego miejsca w świecie, najlepiej wśród reflektorów kamer i błysków fleszy; oraz Derek - człowiek, którego poznajemy w momencie totalnego zagubienia i braku chęci do życia. Wszyscy piją, palą i czują jak niemoc opętała ich dusze. Dwie osoby, które w pewnym momencie spotykają się na ulicach Paryża, skrajnie różne, znajdują wspólny język i postanawiają wzajemnie pomóc sobie w odnalezieniu szczęścia. Czy tak w rzeczywistości jest?

Opowieść przypomina "Wojnę...

Seconde | 2011-07-26

gorsze niż hell. aczkolwiek ma swój chory klimat

zozol96 | 2012-01-15

jedna z najlepszych książek, jakie czytałam, co prawda nie czyta się jej szybko, postacie są lekko mówiąc nienormalne i nienawidzą dużo rzeczy. opowiada ona o psychicznym miliarderze, który bawił się dziewczyną i doprowadził ją najpierw na szczyt a potem na samo dno. na prawdę warto przeczytać, polecam.

AlexandraAva | 2014-06-07

Jedna z tych książek, po których przeczytaniu jeszcze długo nie możesz dojść do siebie. I takie właśnie lubię.