Identyfikatory

Wydawnictwo: Prozami

Zbiór opowiadań o różnej tematyce, nierzadko poruszających sprawy istotne, aczkolwiek ujęte w sposób niezwykle błyskotliwy i lekki.Te przewrotne, często surrealistyczne teksty zaskakują i bawią, a przy tym skłaniają do głębszej refleksji.Identyfikatory zabiorą Cię w świat znany i nieznany zarazem, w miejsca znajome, codzienne, które tylko Ty jesteś w stanie zidentyfikować.Być może właśnie swoje miasto, swoją ulicę, swój dom rozpoznasz pośród tych z pozoru odrealnionych przestrzeni.Bohaterowie zwykli i niezwykli jednocześnie. Na pozór wyobcowani, szaleni, odarci z masek i pancerzy przy bliższym poznaniu mogą okazać się Twoją matką, sąsiadem, wrogiem czy kochanką. A być może nawet odnajdziesz w nich samego siebie...Jeśli więc nie brak Ci odwagi by wyruszyć w tę wyjątkową, pasjonującą podróż w głąb nowych rzeczywistości, ludzi i miejsc, ta książka jest właśnie dla Ciebie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Danway | 2012-12-07
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Nie każdy debiut na rynku wydawniczym musi być udany. Nie dotyczy to jednak debiutu Sylwii Drożdzyk i jej zbioru „Identyfikatory”, który w swojej treści jest nieprzeciętny a miejscami wręcz surrealistyczny. Tym samym jest ona nieco trudniejsza w odbiorze. Ponadto zmusza do myślenia, ale według mnie to ważne by lektura zmuszała do refleksji po jej przeczytaniu, a nie tylko by zalegał na niej kurz na półce.

Autorka zasłużyła sobie na ogromny szacunek, gdyż w niezwykle krótkiej formie zawarła ogromną ilość treści na temat otaczającej nas rzeczywistości, która wcale nie zawsze musi być taka jak my sami ją widzimy. Każdy człowiek ma swoją rzeczywistość, swoje marzenia, koszmary czy fobie. Często te rzeczywistości nachodzą się na siebie prowadząc czasami do tragedii osób niewinnych a czasami do szczęśliwego zakończenia, jak to w życiu.

Dodatkowym smaczkiem tych opowiadań jest to, że większość z nich jest pisana w pierwszej osobie, a ich bohaterami są zarówno kobiety jak i mężczyźni....

kasandra_85 | 2011-06-13
Przeczytana: czerwiec 2011

Miss_Jacobs | 2011-05-16
Przeczytana: 26 kwietnia 2011

Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli literatura polska może pozytywnie zaskoczyć.
Tym razem stało się to za sprawą bardzo udanego debiutu Sylwii Drożdżyk. „Identyfikatory” to zbiór opowiadań, mniej lub bardziej surrealistycznych. Pisze w sposób lekki, przystępny, inteligentny, niekiedy zabawny, zawsze zaś ironiczny.
Poruszany zostaje modny na przestrzeni ostatnich dni temat wykluczenia jak i samotności, obłudy, manipulacji.
W mojej pamięci najbardziej utkwiło opowiadanie „ Pociąg donikąd”, gdzie za metaforę ludzkiego życia posłużył autorce pociąg. Zatrzyma się dopiero wtedy, gdy znajdzie sens/odpowiednią stację w przeciwnym razie będzie stale jechał a My nie zobaczymy pięknych widoków za oknem.
Opowiadania mają to do siebie, że nigdy nie są równomierne. Tak też stało się i w tym przypadku. Są mniej i bardziej trafne, dłuższe i krótsze. Przyznam się, że mnie podobały się tylko te, których puentę zrozumiałam, czyli większość. :-)

Warto przeczytać i przekonać się samemu. Polecam.

książek: 1903
foolosophy | 2010-11-11
Przeczytana: 10 listopada 2010

Nazwisko Drożdżyk nic mi nie mówiło. Ani o autorce nie słyszałam, ani o książce. Dopiero niedawno zauważyłam recenzję dość negatywną i sama źle się nastawiłam. Jednak! Jakie było moje zdziwienie, kiedy powiastka ta okazała się naprawdę przyjemną lekturą. Cieszę się, że wbrew opinii sięgnęłam po nią i mogę przyznać, że debiut tej autorki jest udany.

"Identyfikatory" to zbiór opowiadań. Czasami mniej, czasami bardziej surrealistycznych, a jednak bardzo życiowych i problematycznych. Chociaż z założenia autorka konkretnie wie, co chce uzyskać swoimi publikacjami pozostawia nam także indywidualny odbiór każdej myśli czy sytuacji.

Opowiadania nie są sobie równe i szkoda byłoby je porównywać do siebie. Każde z nich to indywidualne stadium ludzkiej psychiki, błędów czy wypaczeń. Wyolbrzymiając problem, obudowując go nierealną historią pisarka zwraca uwagę na to, że dla każdego odbiór jest inny. Problemy mają swoje wagi i należy jej odpowiednio wartościować. Inną sprawą jest wcielenie się...

Edith | 2010-12-07
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2010

Autorki opowiadań, Sylwii Drożdżyk wcześniej nie znałam, a nawet nie słyszałam nigdzie jej nazwiska. Jako, że ostatnio polubiłam odkrywanie polskich pisarzy, to z wielką chęcią przystąpiłam do lektury tej właściwie cieniutkiej książeczki.

„Identyfikatory” to zbiór 34 opowiadań. Mają dość krótką formę, bo niektóre to zaledwie parę zdań czy kilka dialogów, ale bywają też kilku stronicowe. Opowiadania ukazują rzeczywistość w niekonwencjonalny sposób, często nie brakuje w nich surrealizmu. Tematami dotykają różnych stron życia, głównie naszej codzienności. Autorka w różny sposób przedstawia także ludzie cechy charakteru, których można dopatrzeć się w poszczególnych tekstach. Wgłębiając się w treść powiastek, odnajdujemy sytuacje nam bliskie, znajome, widzimy jak łatwo można zauważyć w naszym życiu temat do napisania opowiadania. Niektóre sytuacje, w które uwikłani są bohaterowie mogą doprowadzić do szaleństwa i obłędu, choć są to tak naprawdę zwyczajne elementy naszej codzienności....

hiliko | 2010-10-16
Przeczytana: 16 października 2010

Ostatnio polskie książki nie wywołują u mnie zachwytu ("Kobieta do zadań specjalnych"). A poza tym nie przepadam za opowiadaniami i nie umiem o nich pisać, więc będzie krótko. Ciągle będę jednak próbować i próbować, bo w końcu co polskie - to nasze.
"Identyfikatory" to zbiór opowiadań poruszających różne tematy - te poważne i mniej. Żadne z nich nie jest sobie równe, różnią się prawie wszystkim : bohaterami, długością, tematyką, narracją. Wiele z nich jest czysto surrealistycznych, co tym bardziej zmusza do myślenia i wyszukiwania ukrytego sensu. Pani Drożdżyk bowiem, w swojej debiutanckiej książce, w większości opowiadań każe czytać między wierszami, aby odkryć drugie dno. Pozwala snuć sieci domysłów, każdemu znaleźć cząstkę siebie i odebrać opowiadania na swój własny sposób.
Książka "Identyfikatory" jest o wszystkim i o niczym, o rzeczach znaczących i nieistotnych. Mówi o przeróżnych uczuciach, nie tylko dobrych, ale i złych - miłości, nienawiści, zazdrości, braku...

Dominika | 2011-01-06
Przeczytana: 02 stycznia 2011

"Identyfikatory" to zbiór opowiadań, którymi pani Sylwia Drożdżyk debiutuje na scenie literackiej.

Opowiadanie te są od siebie zupełnie różne. Różnice można dostrzec dosłownie we wszystkim: w długości (niektóre są tak krótkie, że ośmieliłabym się je nazwać tylko krótkimi przemyśleniami), tematyką, każde ma innych bohaterów, różnią się także narracją. Przyznać trzeba, że "Identyfikatory" są opowiadaniami wymagającymi od czytelnika umiejętności wyszukiwania ukrytych sensów między wierszami, czasu, który należy poświęcić każdemu opowiadaniu, bo zazwyczaj nie da się od razu wyłowić przesłania pani Sylwii.

Opowiadania te dotyczą wszystkiego: od rzeczy błahych do ważnych, a już na pewno spraw takich, które my sami znamy z życia codziennego, bowiem za bohaterów mamy: synka mamusi, który pomimo, że już się ożenił nie potrafi odciąć pępowiny, ludzi, dla których nie liczy się ludzkie cierpienie- czyhają tylko na śmierć bliskiej osoby, aby odziedziczyć po niej pokaźny spadek. Na dodatek...

Kaśka | 2016-05-13
Luna | 2014-09-19