Lubimyczytać.pl to:
ponad 664 tys. recenzji
ponad 220 tys. książek
własna biblioteczka
system rekomendacji
Okładka książki O człowieku, który chciał być szczęśliwy

O człowieku, który chciał być szczęśliwy

Autor:
tłumaczenie
Krystyna Szeżyńska-Maćkowiak
L'homme qui voulait être heureux
wydawnictwo
Świat Książki
978-83-247-1436-0
Bali, mędrzec, jak żyć
typ
papier
niebieska
7.18 (109 ocen i 14 opinii)

Opis książki

Julian, sympatyczny nauczyciel, podczas wakacji na wyspie Bali odwiedza słynnego mędrca. W cyklu spotkań starzec podpowiada mu, jak się uwolnić od własnych kompleksów, lęków i niepokojów. Poddawany próbom i ćwiczeniom, które może wykonać każdy z nas, Julian uświadamia sobie, że największą przeszkodą, jaką musi w życiu pokonać, jest... on sam.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/shop/product,186604,,O-...(?)

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
pheosia | 2011-02-09
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 09 lutego 2011

Bohaterem tej powieści, właściwie powiastki, jest Julian. To człowiek, o którym pozornie wiemy niewiele - znamy tylko jego zawód (jest nauczycielem, choć nie zdradza jakiego przedmiotu) i imię, wiemy także, że spędza swój urlop na Bali, wynajmując bungalow na plaży. Ciekawe jest jednak to, że nie znając go zewnętrznie, dokładnie poznajemy jego wnętrze. Juliana na kolejnych stronach opowiada o swoich marzeniach, ograniczeniach, obawach, wspomnieniach, które nie pozwalają żyć w pełni. Dlaczego?
Skłania go do tego mistrz Samtyang, uzdrowiciel z balijskiej wioski. Nasz bohater trafia do niego i po skrupulatnym zbadaniu małego palca u nogi, słyszy diagnozę: "Jesteś nieszczęśliwy". Z lekkim niedowierzaniem poddaje się serii spotkań, które mają pomoc odnaleźć zagubione szczęście. Szybko przekonuje się, że sędziwy mistrz zna nie tylko tajniki ludzkiej psychiki, międzyludzkich relacji, ale także wyniki współczesnych badań medycznych, czy... kino amerykańskie!

Ta książka, choć krótka, rozpocz...

Justyna | 2011-03-06
Na półkach: Obyczajowe, Przeczytane
Przeczytana: 20 lutego 2011

Bohater „O człowieku…” nie za wiele mówi nam o sobie. Julian, średnio zarabiający nauczyciel, przebywający na krótkim urlopie. Na miejsce swojego wypoczynku wybrał Bali, choć tak naprawdę nawet nie wiemy do końca dlaczego.

Na Bali mieszka uzdrowiciel, mistrz Samtyang. Kiedy to urlop Juliana zbliża się do końca postanawia on odwiedzić uzdrowiciela. Być na Bali i nie spotkać się z tutejszym znachorem - nie do pomyślenia. Tak więc Julian wsiada w wynajęty samochód i jedzie. Diagnoza nie będzie dla niego najmilsza. Za pomocą palca u stopy Samtyang szybko odkrywa co drzemie w jego nowym pacjencie. Mówi mu wprost – „jesteś nieszczęśliwy”.

Od tej pory wraz z Julianem rozpoczynamy wędrówkę – wędrówkę bardzo „fizyczną”, bo w głąb ludzkiego serca. Rozpoczynając od takich spraw jak drobne, ludzkie słabości poprzez brak realizacji, głęboko skrywane marzenia, aż do nauki na temat życiowych wyborów i ustalania tak ważnych dla nas priorytetów. Uczymy się marzyć i śnić. I przekonujemy się, że nie ma...

monidecor | 2011-04-14

Ta książka stała się dla mnie małą biblią.Warto po nią sięgać zawsze gdy jesteśmy na życiowym zakręcie, mamy doła lub po prostu gdy nie wiemy jak żyć...

Mona | 2012-05-08
Przeczytana: 06 maja 2012

Akcja książki "O człowieku, który chciał być szczęśliwy" w głównej mierze rozgrywa się na wyspie Bali. Główny bohater Julian, podczas swoich wakacji spotyka sławnego uzdrowiciela, który, jak się okazuje później nie tylko leczy ciała, ale także dusze. Julian, jako nauczyciel, z pewnym sceptycyzmem podchodzi do nauk mistrza Samtyanga. Szybko, odkrywa jednak, jak zbawienne działanie mają rozmowy z mędrcem. Życie Juliana stopniowo zaczyna się zmieniać. On się zmienia, w zaledwie kilka dni, zaczyna odkrywać kim jest i czego pragnie w życiu. Wszakże mistrz postawił wielce zatrważającą diagnozę:
"(...) - Jest pan nieszczęśliwym człowiekiem"
(str. 15)

Julian zdaje sobie sprawę, że kiedyś owe spotkania muszą dobiec końca. I dobiegają, ale on sam zdaje się być na nowo "zdrowy". Zaczyna żyć na nowo.

W tej książce, tak naprawdę nie liczy się fabuła. Liczą się prawdy życiowe, które są poruszane i przekazywane, czy to z ust mistrza, czy samego Juliana. Każde zdanie jest nacechowane dobrem czytel...

MadziaR | 2010-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2010

Inspirująca książka pozwalająca dostrzec małe prawdy, które znaczą bardzo wiele... Polecam:)

Meszuge | 2014-02-20
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Książka, jak prawdopodobnie wiele tego typu, powinna mieć dwie recenzje (także i dwie oceny, ale to nie jest niestety możliwe): jedną dla czytelników mniej czy bardziej obytych z psychologią, a więc psychologów, studentów psychologii, pedagogiki czy resocjalizacji, terapeutów, zaawansowanych klientów psychologów, absolwentów rozmaitych terapii i warsztatów rozwoju osobistego, pasjonatów tej dziedziny wiedzy, wreszcie namiętnych czytelników tego typu poradników oraz recenzję drugą, adresowaną do wszystkich tych, których dotąd rozwój osobisty i psychologia nie interesowały w żaden sposób.
Zacznę od tej drugiej recenzji, ale wcześniej… Proponuję w ogóle nie czytać wersji „nie swojej”, czyli po prostu – niepotrzebne skreślić!

„O człowieku, który chciał być szczęśliwy” – w kilku zdaniach, DLA LAIKÓW.
Jest to wciągająca, pogodna, nieco egzotyczna, bez zbędnego moralizatorstwa, opowieść, która wielu ludziom może wydatnie pomóc zrozumieć, co i dlaczego dzieje się w ich życiu tak, jak się...

achet_aton | 2013-06-16
Na półkach: Przeczytane, MBP
Przeczytana: 15 czerwca 2013

ciekawa i miejscami śmieszna ;]
"Gdyby stanowiło to dla mnie kłopot, nie proponowałabym panu rozmowy na mój koszt.
Dziesięć minut potem połączyłem się z własnym numerem domowym i odbyłem nerwową rozmowę z automatyczną sekretarką. Udając pośpiech, odłożyłem słuchawkę po dwóch minutach."

Konwalia | 2012-01-20
Przeczytana: styczeń 2012

Ciepła książka, taka do refleksji nad swoimi słabościami. Czytałam dwa razy i za każdym razem pozytywne wrażenia i dużo przemyśleń. Polecam.

kww | 2011-03-26
Przeczytana: 17 marca 2011

Książka warta uważnego przeczytania. Osobą nie mającym styczności z psychologią i rozwojem osobistym może pomóc zrozumieć co i dlaczego dzieje się w życiu, tak jak się dzieje, a własne przekonania zamiast pomagać mogą im szkodzić. Jak również to, że aby być prze innych akceptowanym i kochanym nie trzeba nieustannie spełniać ich oczekiwań, można podążać własną drogą.

Ikki | 2011-06-14
Przeczytana: czerwiec 2011

Pożyteczna książeczka, która informacje zawarte w innych poradnikach traktujących o poczuciu własnej wartości, życiu w zgodzie ze samym sobą i oddziaływaniu wiary (nie tej religijnej) na rzeczywistość, podaje w nieco inny sposób: wakacyjno-filozoficzny.

Załóż konto za darmo!

71. rocznica
  • Wiktor Suworow
    67. rocznica
    urodzin
    Dobry, to człowiek, który nie ukrywa siedzącego w nim zwierzęcia. a taki co usiłuje udawać dobrego, jest wręcz niebezpieczny. Najgroźniejsi są ci, którzy sami głęboko wierzą, że są dobrzy. Odrażający, ohydny przestępca może zamordować jednego człowieka, dziesięciu, stu, ale nigdy nie zabija milionów. Miliony mordują ci, którzy mają się za samą dobroć.
  • Mary Hoffman
    69. rocznica
  • Arto Paasilinna
    72. rocznica
    Umrzeć zawsze się zdąży.
  • Simon Beckett
    46. rocznica
    urodzin
    Nie ma drugich szans, są tylko inne. Jakąkolwiek podejmiesz decyzję, życie zawsze będzie inne niż wtedy, gdybyś podjął inną.
  • Elina Hirvonen
    39. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie umiałam jej sobie wyobrazić. Miłości, która jest tak niepodważalna, że mogę być zapłakana i rozbita, a mimo to pewna, że ktoś będzie mnie trzymał i chciał, bym następnego dnia obudziła się przy nim.
  • Hanna Januszewska
    109. rocznica
  • Merete Lien
    62. rocznica
  • Peter S. Beagle
    75. rocznica
    urodzin
    Ten wybierać drogę musi, komu wszelki szlak odcięło. Utracone wiecznie kusi, co minęło to minęło.
  • Julie Powell
    41. rocznica
    urodzin
    Julia nauczyła mnie, jak znaleźć własną drogę. Nie jest tak, jak sądziłam. Sądziłam, że chodzi o... nie wiem, o pewność siebie, silną wolę albo szczęśćie. To też warto mieć, bez wątpienia, ale jest coś innego, coś, z czego biorą się wspomniane wyżej rzeczy. To radość.
  • Adolf Hitler
    125. rocznica
    urodzin
    Walczyć mogę tylko o coś, co miłuję, miłuję tylko to, co szanuję, szanuję tylko to, co rozumiem.
  • Jan Dobraczyński
    104. rocznica
  • Bram Stoker
    102. rocznica
    śmierci
    Kocham szarość, mrok i ciemność nocy, lubię być sam, a za najodpowiedniejsze towarzystwo uznaję własne myśli.

Znajdź nas na Facebooku