Nazwij to ucztą miłości

Tłumaczenie: Radosław Januszewski
Wydawnictwo: Amber
The feast of love
powieść, miłość

Wystawna, smakowita, wyciskająca łzy śmiechu i żalu i bez reszty pochłaniająca uczta literacka. Charles Baxter ukazuje nam, jak ciężko wywalczyć wspaniałomyślność, jakiej wymaga codzienne współbycie z tymi, których kochamy. Na naszych oczach tworzy całą społeczność, używając przenikającego na wskroś duszę wzroku, wyrafinowanego, finezyjnego języka i jeszcze... trochę magii blasku księżyca.
„The New York Times Book Review”
Rodząca się i gasnąca
Niszcząca i uskrzydlająca
Szalona i spokojna
Niespełniona, okaleczona i ułomna
Trzymająca przy życiu, gdy wszystko inne zawiodło
M i ł o ś ć

Miłość we wszystkich odcieniach i tonacjach pojawia się w nominowanej do National Book Award powieści wybitnego amerykańskiego autora Charlesa Baxtera. W głosach prawdziwych ludzi z sąsiedztwa cierpiącego na niemoc twórczą pisarza, któremu towarzysz w bezsenności pewnej letniej nocy poddaje pomysł na powieść:
przyprowadzi mu swoje byłe żony, ich kochanków, swoich pracowników i sąsiadów. Opowiedzą mu swoje historie. Z nich powstanie Uczta miłości.

Wspaniała... Powieść niemalże doskonała, tak głęboka, jak wszechogarniająca jest w swym humanizmie, gorzkim komizmie i mądrości.

„The Washington Post Book World”

Powieść zekranizowana w 2007 roku z Morganem Freemanem.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2007

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl

lacerta | 2012-02-17

Książka z potencjałem. Ciekawe historie różnych osób, ale przedstawione w sposób, czasami chaotyczny, mało interesujący. Niestety książka mnie nie zachwyciła, ale miała w sobie coś ciekawego, mimo wszystko.

antymonek | 2012-06-04
Przeczytana: 20 maja 2012

Niesamowita powieść, doskonale oddaje różnorodność ludzkich losów, tajemnicę tego, co może się wydarzyć między dwojgiem ludzi. Unika lukru w stylu komedii romantycznych.

wiejskifilozof | 2012-04-22

Niczym nie zachwyca ,jest czasem nudna i męcząca .

Muminka | 2013-09-05
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 05 września 2013

Powieść nawiązuje do 'Korowodu" Schnitzlera i wykorzystuje ten sam motyw. Postacie w korowodzie opisują swoje miłosne uniesienia, swoje romanse, eksperymenty erotyczne. Pokazują jak wiele jest odcieni miłości, jak wygląda intymność, miłość i pożądanie. Pisarz Charles zbiera te opowieści aby stworzyły wielką miłosną epopeję. Mamy nastolatków Chloe i Oscara, mamy miłość do zwierzęcia, do żony, która odeszła, żonatego kochanka, kobiety do kobiety itp. Trochę chaotyczne ale pełne uroku. W zasadzie odjęłam gwiazdki za wtórność tematyki, ale książkę dobrze się czyta. Nie wszystkie historie kończą się happy endem więc za realizm autor ma u mnie plusa. W sumie nic odkrywczego, bo dowiadujemy się że miłość jest nieprzewidywalna i piękna, choć czasem przychodzi do kochanków śmierć.
Najlepszy cytat: "Umieranie zakończyło się sukcesem"
" wolałabym tracheotomię niż pozwolić się uścisnąć świeżo poznanemu mężczyźnie"

Nowak | 2014-08-15

Piękny język i sposób obrazowania, a przy tym historia bliska życiu. Polecam!

Karolina | 2013-01-14

Nie dotrwałam do końca;/

Magdalena | 2011-10-25
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 października 2011

Mam tylko jedno, ale ogromne "ale" do tej powieści. Baxter nie umie uchwycić piękna intymności. Na pewno seks Cloe i Oskara był dobry, wyzwolony itd, ale już opisy autora szorstkie i mało przyjemne. Aż dlatego daję tylko 6 gwiazdek.

Magda | 2011-03-21
Przeczytana: 21 marca 2011

Ciekawy pomysł na książkę. :D Myślę, że dla każdy znalazł by w niej swój wątek. Dla tych co się podobała książka polecam film "Smaki miłości ;) w książce jest więcej wydarzeń ale film zbyt dużo nie pomija :P

Alicja | 2011-03-22
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

Trochę mnie ta książka rozczarowała...

Paolina_pl | 2014-07-18
Przeczytana: 12 lipca 2014

Nie będę ukrywać, że jest to dość specyficzna książka. Wierzę jednak, że książki wybierają sobie nas, a nie my je, a do tej książki coś mnie ciągnęło. Zaczęłam czytać i... "o co tu w ogóle chodzi??"- takie były moje myśli przez pierwszych kilkanaście stron. Autor momentami używał dość wyszukanego słownictwa, trochę zbyt górnolotnego i pseudo-mądrego jak uważałam. Ale okazało się, że słowa te idealnie oddają sens tej książki, czyli rozważania jakby metafizyczne, ponad codzienność, opisujących to, co dzieje się, gdy w życie człowieka wkracza miłość. Momentami opisy seksu były zbyt wulgarne, ale opisywała go nastolatka, więc zniosłam. Za to te opowiadane przez dorosłych bohaterów były już inne- i tu idealnie przypasował mi romantyzm- podkreślanie uczuć, sensu istnienia, czegoś jakby "ponad" codzienną egzystencją...

Trudno mi pisać o tej książce, bo wyzwala ona uczucia, które każdy czytelnik zinterpretuje inaczej, jeśli uchwyci owo "ponad". Książka jest jednak warta...