7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Solala, debiutancką powieść Alberta Cohena (pierwszą część jego czterotomowej sagi Solal et les Solals), opublikowano we Francji w 1930 roku i entuzjastycznie przyjęto nie tylko w Paryżu, ale też w Genewie, Berlinie, a przede wszystkim w Stanach zjednoczonych. aNew York Timesa pisał: aDzieło rozwichrzone i wspaniałe, zasługuje, by czytać je po wielekroć. Nosi znamiona wielkości. Odsłania bowiem pr

lolipop13 | 2013-10-06
Przeczytana: 30 września 2013

Na wyspie Kefalinii żyje społeczność żydowska, którą tworzą różne ciekawe indywidua. Wśród nich żyje Solal, syn rabina, wchodzący właśnie w dorosłe życie. Burzliwa młodzieńcza miłość do starszej kobiety rozpoczyna wielką życiową podróż młodzieńca. Odnoszący sukcesy zawodowe Solal wciąż zmaga się z dziedzictwem swego pochodzenia. Pozycja społeczna, jaką osiągnął, wymaga od niego odcięcia się od przeszłości. Bohater musi nieustannie zmagać się z ciężarem wyboru: czy chce być Żydem, czy chrześcijaninem-Europejczykiem. Ten wewnętrzny konflikt determinuje jego życie i wybory.

Trithemius | 2016-07-09
Mateusz Straszewski | 2016-07-18