Wysepka

Wydawnictwo: Albatros

Powieść uhonorowana najważniejszymi europejskimi nagrodami literackimi (Whitebread Award, Orange Prize, Commonwealth Prize). Losy powojennej emigracji w tle wojna, miłość i uprzedzenia rasowe. Akcję książki przeplatają liczne retrospekcje, ilustrujące przeszłość czwórki bohaterów. Londyn, 1848. Do Anglii dociera pierwsza fala imigracji z dawnych kolonii brytyjskich. Wśród nowoprzybyłych jest Gilbert Joseph, Jamajczyk, który w czasie wojny służył jako ochotnik w RAF-ie. Nie mogąc znaleźć sobie miejsca na rodzinnej wysepce , widzi swoją przyszłość w legendarnym kraju macierzystym , jakim dla większości jego rodaków jest Wielka Brytania. Wkrótce dołącza do niego świeżo zaślubiona żona, Hortense. zatrzymują się u znajomej Gilberta z czasów wojny, Quennie Blight, od dwóch lat oczekującej na męża, Bernarda, który zaginął bez śladu zaraz po demobilizacji. Ale Anglia znacznie mniej gościnnie wita teraz swoich dawnych żołnierzy.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Andrea Levy pisze chwytające za serce i ciekawe powieści...bardzo mnie urzekła, czytałam z zaciekawieniem i super narracja opisana. Fabuła przecudna naprawdę fenomenalna powieść o Jamajczykach i Anglikach mieszkających W Wielkiej Brytanii:) Warto przeczytać!!! bardzo wciągająca:)!

Paya | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Andrea Levi potrafi z ogromną lekkością kreować postacie; Hortense - rozkosznie naiwna, a jednak pełna dumy młoda kobieta, Queenie - nieznosząca sprzeciwu bohaterka, która zawsze jest w stanie sobie poradzić, Gilbert - pełen humoru i jednocześnie wytrwałości, za wszelką cenę starający się zachować godność w uprzedzonym środowisku. Najwięcej do życzenia pozostawia postać Bernarda - małostkowa i mdła. Te cechy charakteru doskonale pasują do całej układanki jaką jest fabuła powieści, jednak miałam wrażenie, że Bernard, który jako ostatni został wprowadzony do powieści, nie jest tak autentyczną postacią jak pozostała trójka. Tak czy inaczej, powieść świetnie się czyta - stanowi ciekawe spojrzenie na historię powojennej Wielkiej Brytanii oraz - czasem zabawne, czasem przykre - losy imigrantów.

AGAT | 2013-07-04
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 03 lipca 2013

Ciekawa książka, dobrze napisana, czyta się z zaciekawieniem, warto przeczytać.

lisoska | 2014-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2014

Konfrontacja pomiędzy Jamajczykami przybywającymi a rzeczywistością w Anglii w czasach II wojny światowej. Podróż do ziemi obiecanej, gdzie nie jest tak idealnie - gdzie nadal panuje segregacja rasowa (u progu XX wieku), a żaden z Anglików nie ma pojęcia o tym, że Jamajka nie leży w Afryce. Jamajscy bohaterowie opowiadają o tym jak Kraj Macierzysty sobie wyobrażali i jakie mieli wobec niego obowiązki, walczyć za "swoją" ojczyznę... a ojczyzna ta niestety nie ma nic im do zaoferowania...

asiasl | 2015-08-07

Wielka Brytania widziana od drugiej strony - szalenie interesujący obraz, niespodziewane spostrzeżenia. I ten tytuł tak dwuznaczny... Bardzo dobra rzecz.

Tomek Porzycki | 2011-09-30
Przeczytana: 27 września 2011

Dobrze napisana książka poruszająca poważny temat jakim jest powstawanie wielonarodowego społeczeństwa dzisiejszej Wielkiej Brytanii. Warto przeczytać!

agapatia | 2012-04-15
Przeczytana: październik 2010

Długo pozostaje w pamięci. Warto przeczytać, polecam!

Burleska | 2011-02-19

Czyta się ją szybko. Bardzo podobało mi się to że historię był pisane w narracji pierwszoosobowej.

książek: 1924
gattara | 2013-06-22
Przeczytana: 2012 rok

takiej Wielkiej Brytanii nie znałam

Rafał Głogowski | 2012-09-01

Bez nadęcia, fajna.

Nominacje do Women’s Prize for Fiction

Nagroda Women’s Prize for Fiction, jedna z bardziej prestiżowych i znanych nagród literackich, ma dość burzliwą historię. Pomysł, żeby nagradzać książki napisane przez kobiety, narodził się w Londynie w 1992 roku i od razu wzbudził mnóstwo kontrowersji.