Molekuły emocji

Autor:
typ
papier
6,69 (1264 ocen i 53 opinie)

Opis książki

Molekuły emocji to pełen refleksji, przenikliwości i intymności zbiór opowiadań o lękach, pragnieniach, tęsknotach i codziennych dramatach... Czasem wydaje nam się, że otaczająca nas rzeczywistość zmusza do podejmowania trudnych decyzji, że ludzie napotykają te same problemy, żyją tym samym ustabilizowanym życiem. Czy właściwie znamy całą prawdę o dzisiejszym człowiekua Czy dokładnie wiemy czego pragnie, czego się boi, o czym myśli i do czego dążya Trzeba wiele subtelności i empatii by dotrzeć do głębi, do magii, która ukryta jest w każdym z nas, nie poddawać ocenie tego co powierzchowne. Nie lada to wyzwanie nawet dla autora, obserwatora i kronikarza codzienności, który opowiada te historie w swoim niepowtarzalnym stylu, z nauką, erotyką i emocjami w tle.

Zawartość zbioru:

Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Witold | 2014-01-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

GALERNIK WRAŻLIWOŚCI!

Dobre,nawet bardzo dobre,czasami wręcz wstrząsające( Postać prawoskrętna).
Felietony pełne głębokiej wrażliwości autora połączone z dużą dawką empatii i zrozumienia.

Czasami nie zgadzałem się z jego osobistymi opiniami na jakiś temat np,z tą że większość mężczyzn w Polsce ,wzorem prawa szariatu obowiązującego w Arabii Saudyjskiej ochoczo wprowadziła by zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety(no chyba,że należę do mniejszości-chociaż nie sądzę).
Nie powiedział bym też,że Kazimiera Szczuka to mądra i inteligentna osoba,nie raz publicznie w swoich wypowiedziach udowodniła zacietrzewienie ,feministyczną zapiekłość i zajadłość,płytkość i ciasnotę swoich poglądów,a tym bardziej nie nazwałbym ją kulturalną a,wręcz odwrotnie jest osobą wulgarną i ordynarną ,jest po prostu zwykłym ordynarnym chamem(chociaż aby się wykazać poprawnością feministyczną,powinienem raczej użyć zwrotu chamka).Nie raz przecież i nie dwa przed...

Mavericus | 2011-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2011

Wypatrujemy gwiazd, odbiegamy myślami na tysiące kilometrów w dal. Jednak najbardziej samotni jesteśmy w nas samych. Mama, która nas wychowała, w podeszłym wieku nie mogąca liczyć na nic więcej niż miejsce w "domu pogodnej jesieni", gdyż synowie mają inne ważniejsze sprawy niż opieka na ukochaną mamą, która poświeciła im siebie, podcierała pupkę, wytarła nosek i obmyła ranę zakażoną po upadku. Tyle ciepła, a tak mało w nas nadal miłości. Jesteśmy jak pozbawieni struktury molekuły rozsiani po świecie wyobcowanych jednostek szukających ciepła, od tych którzy są najbliżsi, a może się nam tylko tak wydaje. Ta książka pokazuje zarazem jak kochać i jak nie powielać wzorów krzywdzących samym brakiem miłości, troski i uwagi jakiej nie poświęcamy tym jedynym, którzy na to zasługują. Tym, którzy są bliskimi nie z nazwy, ale z zjednoczenia serc.

„Molekuły emocji” to kolejny tomik z opowiadaniami Janusza Leona Wiśniewskiego, który znalazł się w mojej domowej biblioteczce. Miałam już sposobność zapoznać się z innymi krótszymi formami tego autora i zawsze byłam nimi pozytywnie zaskoczona. Cenię sobie styl pisarza i stosowaną przez niego technikę pisania dzięki której przekazuje czytelnikowi nie tylko pewną opowieść, ale zawsze pewną prawdę o życiu, o której zabiegany śmiertelnik może czasem zapomnieć. Tym razem również się nie zawiodłam.

„Molekuły emocji” to zbiór siedemnastu opowiadań napisanych w oparciu o rzeczywiste historie. Walorem tego zbioru jest różnorodna tematyka poruszana w krótkich opowieściach przez Wiśniewskiego. Znajdziemy tutaj wciąż budzących wiele pytań i kontrowersji wątki dotyczące religii, feminizmu, eutanazji, zwyczajów innych kultur czy wreszcie ludzkich dylematów, dramatów i pragnieniach, czy zdradach.

Charakterystyczną cechą tych historii jest ich krótka aczkolwiek bardzo bogata treść. Każde...

Mako | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 marca 2014

Zbiór opowiadań, w którym każda historia porusza inną strunę, głównie bezbrzeżnego smutku.
Kiedy jakieś dziesięć lat temu przeczytałam "Samotność..." opłaciłam to depresją, nie radząc sobie akurat ze swoim życiem i tą skondensowaną dawką negatywnych, przygnębiających emocji, które zaserwował na każdej stronie swojej najpopularniejszej powieści. Dlatego musiało upłynąć dużo czasu, zanim sięgnęłam ponownie po cokolwiek tego autora.
Dawka smutku płynąca z tych krótkich historii nadal jest ogromna, na szczęście jestem o te dziesięć lat mądrzejsza i dojrzalsza i nie pozwalam smutkowi sobą rządzić. Doceniam podejmowanie trudnych tematów, od których większość popularnych autorów ucieka, by nie obniżyć wyników sprzedaży. Wiśniewski ze smutku, rozpaczy, samotności i pustki uczynił swoją markę.
Książka wciąga, niemniej po niej z przyjemnością sięgnęłam po lekki kryminał.

Edyta | 2014-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Książka zawiera zbiór felietonów, które świadczą o niezwykłej wrażliwości autora na ludzkie emocje,które potrafi doskonale oddać kreśląc je słowami.
Pokazuje jednocześnie jak wnikliwym obserwatorem i zapewne słuchaczem ludzkich zwierzeń jest J.L.Wiśniewski.
Pisze on w sposób prosty, jednocześnie dosadny, bez woalki, bez maski, bez tabu.
Pokazuje nas takimi jakimi jesteśmy.
Współczesny świat zachodu, w którym bryluje młodość, piękno i modne gadżety, chciałby przemilczeć istnienie starości, samotności, choroby, śmierci...miłości ponad wszystko...
Polecam!

Marta | 2014-10-18

Typowy Wisniewski:-) O zwyklych, codziennych relacjach w OGROMNYCH slowach. W pierwszych przeczytanych ksiazkach autora to bylo fajne i ekscytujace, ale teraz juz troche z wiekiem i doswiadczeniem odbieram to inaczej. W zyciu nie ma takiego patosu i takiego wielkiego WOW na wszystko do okola, a czytajac mialam wrazenie, ze czytam o kosmitach ktorzy wyladowali na planecie Ziemia i czuja po stokroc mocniej:-) A moze to tylko ja taka nieczula jestem ....;-)

Ewelina | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Zbiór tekstów o których wszyscy mówią opowiadania, jednak mi kiedy je czytałam nasunął się termin felietony i do tego bardzo dobre felietony.

Powiem szczerze, że nie za wiele się po tej książce spodziewałam, ale zostałam bardzo mile zaskoczona. Autor porusza w niej bardzo wiele przeróżnych tematów, m.in. na temat eutanzji,feminizmu, religii, śmierci osób bliskich, no i oczywiście miłości, która nigdy nie jest łatwa.
Wiśniewski swoimi krótkimi tekstami zmusza do refleksji, do zatrzymania się na chwilę w biegu codzienności, do zastanowienia się nad sprawami, które niby to nas nie dotyczą. Tylko - Czy aby na pewno?

malineczka74 | 2010-08-23

Kolejny zbiór essejów publikowany w prasie a zebrany w książkę - i super ,bo nie czytam gazet i czasopism prawie wcale .A tak moge sobie sięgnąc po garść sytuacji z zycia opisanych przez autora .Gdy je czytam czuje się jakbym doktykała zycia i czuła swoje człowieczeństwo.Bo Wisniewski nie unika trudnych tematów i kompleksów .Najbardziej wzruszyło mnie dotknięcie tematu jakim jest opieka nad starszymi rodzicami .Wg mnie opiekujący się ma nie tylko obowiązki ale wiele zyskuje - bo może konwersowac z kimś kto zył zyciem innego pokolenia - i stąd czerpac wiele cennych rad .

ewka_beer | 2014-04-05
Przeczytana: 30 marca 2014

Zbiór opowiadań J.L.Wiśniewskiego, które nawiązują do życia, zmuszają do myślenia, nie są takie "codzienne" choć dotyczą codzienności.Zachęcam wszystkich od przeczytania, z pewnością nie będzie to stracony czas, wręcz przeciwnie... Każdy z Was wyciągnie z tej książki coś dla siebie, może na którejś stronie znajdziecie również siebie... Odnajdziecie również tu źródło powstania książki "Samotność w sieci".Gorąco polecam...A wiecie co? Zazdroszczę Wam, że te historie są przed Wami...

pchelka3 | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, Chce miec
Przeczytana: 19 lutego 2015

Czy to że przeczytałam ją w ciągu jednego dnia jest dostatecznym dowodem na to że jest wybitna?? Wiemy wszyscy że Wiśniewski umie pisać powieści ,ale czy jego opowiadania w czymś ustępują jego powieścią,czy przez to że są inne są gorsze ??Kiedy on potrafi jednym zdaniem trafić w sedno. Przez jego opowiadania czasami płaczę ,a czasami on zaskakuje mnie jednym słowem,linijką.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Alexandra Adornetto
    23. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jerzy Stuhr
    68. rocznica
    urodzin
    ...nie można z pychą mówić: mam szczęście! Nic mi nie będzie! Ej... A może do wczoraj je miałeś? A już dzisiaj go nie masz? Skąd to wiesz? I za każdy dzień tego szczęścia trzeba podziękować. Bo życie to jest takie pole minowe. Przeszedłeś kawałek? To podziękuj. I zrób następny krok. Jeden. Nie puszc... pokaż więcej
  • Samuel P. Huntington
    88. rocznica
  • Philip Carlo
    66. rocznica
  • Jesper Juul
    67. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, k... pokaż więcej
  • Ryszard Henryk Kordek
    51. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    13. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku