Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie
typ
papier
6.67 (1084 ocen i 43 opinie)

Opis książki

Molekuły emocji to pełen refleksji, przenikliwości i intymności zbiór opowiadań o lękach, pragnieniach, tęsknotach i codziennych dramatach... Czasem wydaje nam się, że otaczająca nas rzeczywistość zmusza do podejmowania trudnych decyzji, że ludzie napotykają te same problemy, żyją tym samym ustabilizowanym życiem. Czy właściwie znamy całą prawdę o dzisiejszym człowiekua Czy dokładnie wiemy czego pragnie, czego się boi, o czym myśli i do czego dążya Trzeba wiele subtelności i empatii by dotrzeć do głębi, do magii, która ukryta jest w każdym z nas, nie poddawać ocenie tego co powierzchowne. Nie lada to wyzwanie nawet dla autora, obserwatora i kronikarza codzienności, który opowiada te historie w swoim niepowtarzalnym stylu, z nauką, erotyką i emocjami w tle.

Zawartość zbioru:

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Tetiisheri | 2012-02-04
Przeczytana: 02 lutego 2012

„Molekuły emocji” to kolejny tomik z opowiadaniami Janusza Leona Wiśniewskiego, który znalazł się w mojej domowej biblioteczce. Miałam już sposobność zapoznać się z innymi krótszymi formami tego autora i zawsze byłam nimi pozytywnie zaskoczona. Cenię sobie styl pisarza i stosowaną przez niego technikę pisania dzięki której przekazuje czytelnikowi nie tylko pewną opowieść, ale zawsze pewną prawdę o życiu, o której zabiegany śmiertelnik może czasem zapomnieć. Tym razem również się nie zawiodłam.

„Molekuły emocji” to zbiór siedemnastu opowiadań napisanych w oparciu o rzeczywiste historie. Walorem tego zbioru jest różnorodna tematyka poruszana w krótkich opowieściach przez Wiśniewskiego. Znajdziemy tutaj wciąż budzących wiele pytań i kontrowersji wątki dotyczące religii, feminizmu, eutanazji, zwyczajów innych kultur czy wreszcie ludzkich dylematów, dramatów i pragnieniach, czy zdradach.

Charakterystyczną cechą tych historii jest ich krótka aczkolwiek bardzo bogata treść. Każde opowiadani...

Mavericus | 2011-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2011

Wypatrujemy gwiazd, odbiegamy myślami na tysiące kilometrów w dal. Jednak najbardziej samotni jesteśmy w nas samych. Mama, która nas wychowała, w podeszłym wieku nie mogąca liczyć na nic więcej niż miejsce w "domu pogodnej jesieni", gdyż synowie mają inne ważniejsze sprawy niż opieka na ukochaną mamą, która poświeciła im siebie, podcierała pupkę, wytarła nosek i obmyła ranę zakażoną po upadku. Tyle ciepła, a tak mało w nas nadal miłości. Jesteśmy jak pozbawieni struktury molekuły rozsiani po świecie wyobcowanych jednostek szukających ciepła, od tych którzy są najbliżsi, a może się nam tylko tak wydaje. Ta książka pokazuje zarazem jak kochać i jak nie powielać wzorów krzywdzących samym brakiem miłości, troski i uwagi jakiej nie poświęcamy tym jedynym, którzy na to zasługują. Tym, którzy są bliskimi nie z nazwy, ale z zjednoczenia serc.

Witold | 2014-01-11
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Dobre,nawet bardzo dobre,czasami wręcz wstrząsające( Postać prawoskrętna).
Felietony pełne głębokiej wrażliwości autora połączone z dużą dawką empatii i zrozumienia.

Czasami nie zgadzałem się z jego osobistymi opiniami na jakiś temat np,z tą że większość mężczyzn w Polsce ,wzorem prawa szariatu obowiązującego w Arabii Saudyjskiej ochoczo wprowadziła by zakaz prowadzenia samochodów przez kobiety(no chyba,że należę do mniejszości-chociaż nie sądzę).
Nie powiedział bym też,że Kazimiera Szczuka to mądra i inteligentna osoba,nie raz publicznie w swoich wypowiedziach udowodniła zacietrzewienie ,feministyczną zapiekłość i zajadłość,płytkość i ciasnotę swoich poglądów,a tym bardziej nie nazwałbym ją kulturalną a,wręcz odwrotnie jest osobą wulgarną i ordynarną ,jest po prostu zwykłym ordynarnym chamem(chociaż aby się wykazać poprawnością feministyczną,powinienem raczej użyć zwrotu chamka).Nie raz przecież i nie dwa przed kamerami i mikrofonami różnyc...

Ewelina | 2013-09-07
Przeczytana: 07 września 2013

Zbiór tekstów o których wszyscy mówią opowiadania, jednak mi kiedy je czytałam nasunął się termin felietony i do tego bardzo dobre felietony.

Powiem szczerze, że nie za wiele się po tej książce spodziewałam, ale zostałam bardzo mile zaskoczona. Autor porusza w niej bardzo wiele przeróżnych tematów, m.in. na temat eutanzji,feminizmu, religii, śmierci osób bliskich, no i oczywiście miłości, która nigdy nie jest łatwa.
Wiśniewski swoimi krótkimi tekstami zmusza do refleksji, do zatrzymania się na chwilę w biegu codzienności, do zastanowienia się nad sprawami, które niby to nas nie dotyczą. Tylko - Czy aby na pewno?

Mako | 2014-03-29
Na półkach: 2 x 52/2014, Przeczytane
Przeczytana: 29 marca 2014

Zbiór opowiadań, w którym każda historia porusza inną strunę, głównie bezbrzeżnego smutku.
Kiedy jakieś dziesięć lat temu przeczytałam "Samotność..." opłaciłam to depresją, nie radząc sobie akurat ze swoim życiem i tą skondensowaną dawką negatywnych, przygnębiających emocji, które zaserwował na każdej stronie swojej najpopularniejszej powieści. Dlatego musiało upłynąć dużo czasu, zanim sięgnęłam ponownie po cokolwiek tego autora.
Dawka smutku płynąca z tych krótkich historii nadal jest ogromna, na szczęście jestem o te dziesięć lat mądrzejsza i dojrzalsza i nie pozwalam smutkowi sobą rządzić. Doceniam podejmowanie trudnych tematów, od których większość popularnych autorów ucieka, by nie obniżyć wyników sprzedaży. Wiśniewski ze smutku, rozpaczy, samotności i pustki uczynił swoją markę.
Książka wciąga, niemniej po niej z przyjemnością sięgnęłam po lekki kryminał.

Edyta | 2014-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Książka zawiera zbiór felietonów, które świadczą o niezwykłej wrażliwości autora na ludzkie emocje,które potrafi doskonale oddać kreśląc je słowami.
Pokazuje jednocześnie jak wnikliwym obserwatorem i zapewne słuchaczem ludzkich zwierzeń jest J.L.Wiśniewski.
Pisze on w sposób prosty, jednocześnie dosadny, bez woalki, bez maski, bez tabu.
Pokazuje nas takimi jakimi jesteśmy.
Współczesny świat zachodu, w którym bryluje młodość, piękno i modne gadżety, chciałby przemilczeć istnienie starości, samotności, choroby, śmierci...miłości ponad wszystko...
Polecam!

malineczka74 | 2010-08-23

Kolejny zbiór essejów publikowany w prasie a zebrany w książkę - i super ,bo nie czytam gazet i czasopism prawie wcale .A tak moge sobie sięgnąc po garść sytuacji z zycia opisanych przez autora .Gdy je czytam czuje się jakbym doktykała zycia i czuła swoje człowieczeństwo.Bo Wisniewski nie unika trudnych tematów i kompleksów .Najbardziej wzruszyło mnie dotknięcie tematu jakim jest opieka nad starszymi rodzicami .Wg mnie opiekujący się ma nie tylko obowiązki ale wiele zyskuje - bo może konwersowac z kimś kto zył zyciem innego pokolenia - i stąd czerpac wiele cennych rad .

ewka_beer | 2014-04-05
Przeczytana: 30 marca 2014

Zbiór opowiadań J.L.Wiśniewskiego, które nawiązują do życia, zmuszają do myślenia, nie są takie "codzienne" choć dotyczą codzienności.Zachęcam wszystkich od przeczytania, z pewnością nie będzie to stracony czas, wręcz przeciwnie... Każdy z Was wyciągnie z tej książki coś dla siebie, może na którejś stronie znajdziecie również siebie... Odnajdziecie również tu źródło powstania książki "Samotność w sieci".Gorąco polecam...A wiecie co? Zazdroszczę Wam, że te historie są przed Wami...

Meli | 2013-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 11 sierpnia 2013

Różnorodne, wzruszające, poruszające do głębi, napisane przystępnym językiem, o miłości i życiu – takie są opowiadania Janusza Wiśniewskiego. I „Molekuły emocji” są zbiorem typowych dla autora opowiadań. Ja je lubię i zawsze chętnie się za nie zabieram – choć rozumiem, że z czasem mogą stać się trochę nudne (zbiory opowiadań, które do tej pory przeczytałam są do siebie niestety bardzo podobne).

miedzystronami | 2011-01-11
Przeczytana: 01 marca 2010

17 opowiadań, opartych na prawdziwych wydarzeniach, opowiadań poruszających różne płaszczyzny, problemy, dziejące się w różnych krajach, opisujące różne religie i poglądy. Opowiadań o lękach, dramatach życia codziennego, pragnieniach, tęsknotach…

Treść daje do myślenia. Nie mówi nic wprost ale porusza we wnętrzu jakieś struny.. wrażliwe na dany temat, na dany problem.
Krótkie ale niezwykle treściwe opowiadania analizują różnorodne emocje.
Czasem mam jednak wrażenie, że są za krótkie, za mało, chciałoby się więcej , bo kilka z poruszanych problemów można by opisywać i roztrząsać na większej ilości stron. Może tak miało być, by każdy dopowiedział sobie resztę ale jednak za dużo do dopowiedzenia zostało…

Wiśniewski pisze o wrażliwości, o łzach, smutku i szczęściu. O miłości, nieszczęśliwej, niespełnionej, nieodwzajemnionej. O starości i losie starego człowieka, pozostawionego lub nie samemu sobie, o zdradzie i porzuceniu, o pojęciu grzechu, o samotności i opuszczeniu. O nadziei i ma...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica