Sceny z życia za ścianą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04262-5
Nat

Opowieści o ludziach, których mijamy na ulicy, w windzie, w pracy. Portrety osób, których nigdy nie spotkamy, i nas samych. Odbicie prostej prawdy, kimkolwiek jesteśmy, potrzebujemy drugiego człowieka Zawartość zbioru: - Wirtualność - Wyspa kobiet - Zawiść - Biochemia macierzyństwa - Ból opóźniony - Rytuały - Szwy nocy letniej - Częstotliwość fali smutku - Rzeczy najważniejsze -...

Zawartość zbioru:

- Rzeczy najważniejsze
- Dylemat zwrotnicy
- Na nowych drogach życia
- Szeptem nad ranem...
- Sceny z życia za ścianą
- Naznaczenie
- Nieprawdziwe piękno
- Samotność
- Przeznaczenia
- Szaleństwa
- Przy otwartym oknie w maju...
- Zapachy Wigilii
- Stan nieistnienia
- Rozstania

[Wydawnictwo Literackie, 2008]

Opinie czytelników (2032)
Wizzi | 2014-10-20
Przeczytana: 19 października 2014

Moje kolejne podejście do twórczości pana Wiśniewskiego i niestety kolejne nieudane. Książkę skończyłam czytać tylko dlatego, że miała 120 stron. Nie wiem dlaczego, ale po prostu nie trawię tego autora.

Mavericus | 2011-03-08
Przeczytana: 08 marca 2011

Okładka książki prezentuje ukryte pragnienia ludzi do "prania" swoich brudów w czterech ścianach. Barwne opowiadania o miłości, tym czym jest i jak jest postrzegana przez ludzi, którzy są "zakochani".
Dążymy za "chirurgicznym" pięknem. Stosowaniem się do rytuałów,
w które się nie wierzymy. Jednak najbardziej przerażająca jest "męska" obłuda, która maskuje zdrady małżeńskie Żony zaś
"przymykają oko" na wybryki mężów. Co porobiło się z ludzką moralnością. Skoro tak łatwo przychodzi nam bycie "sztucznym"
w relacjach z najbliższymi.
Najbardziej wstrząsnęło mną, moim konserwatywno-liberalnym postrzeganiem innych ludzi. Tytułowe opowiadanie sceny
z życia za ścianą, gdzie jest opisana miłość homoseksualistów, bardziej uczuciowa niż niejeden związek heteroseksualistów.
Interesujące opowiadania wyciskające "łezki".
Wiśniewski przywraca kobietom ich godność, a mężczyzn uczy pokory.

Tetiisheri | 2012-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam ♥
Przeczytana: 30 listopada 2011

Zauroczona opowiadaniami Janusza L.Wiśniewskiego z tomików "Intymna teoria względności", "Zbliżenia" czy "Łóżko", wypożyczyłam z biblioteki kolejny zbiór opowiadań tego pisarza. W „Scenach z życia za ścianą” znajdziemy charakterystyczne dla autora elementy, które składają się na jego twórczość. Miłość, namiętność, zdrada, cierpienie - w przeważającej mierze widziane oczyma kobiet.

Opowiadania czytałam jednym tchem, nie chciałam się od nich oderwać, a po każdym z nich targały mną silne emocje. Myśli kłębiły mi się w głowie i mały przystanek pomiędzy opowieściami okazał się jednak konieczny. Był to przystanek na przemyślenia, zadumę, a nawet współczucie, jakim zaczęłam dążyć niektórych bohaterów z książki. Przedstawione w „Scenach z życia za ścianą” obrazki to kadry z życia zwyczajnych ludzi, to scenki z jakimi spotykamy się w naszym codziennym życiu. Wszystkie z nich dotyczą relacji międzyludzkich, głównie damsko-męskich.

Wiśniewski potrafi niesamowicie uchwycić i zobrazować to...

Monique | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Sceny z życia za ścianą
Książka idealna do podróży.
Zbiór kilkunastu opowiadań, bardzo krótkie historie, bardzo prostych, zwykłych ( o ile istnieją tacy) ludzi.
Czyta sie bardzo przyjemnie. Czasami przystanie się na chwilę, aby dopasować historie do swojej, lub do kogoś kogo znamy.
Cieżko wybrać "perełkę" wsród nich.
Wszystkie sa na swój sposób warte zapamiętania, a jeżeli nie, to chociaż zastanowienia się nad ich przesłaniem.

Jedno z tych opowiadań poruszyło mnie naprawdę, była wzmianka o zabiciu własnego brata. Dlaczego zwróciłam na to uwagę?
Kilka lat temu mój przyjaciel zginał w wypadku samochodowym, auto prowadził jego brat. Do dziś prokurator pragnie dla niego najwyższej kary za spowodowanie wypadku. Jednakże tylko my, najbliżsi wiemy o tym że on już dostał najwyższa karę, karę dożywocia, do końca życia bedzie miał tą świadomość, że gdyby tamtego dnia.......

Poruszane są niemalże wszystkie " najbardziej popularne" problemy nasze, naszych sąsiadów, znajomych z...

Sara | 2010-08-01
Przeczytana: 29 lipca 2010

Janusza Leona Wiśniewskiego albo się kocha, albo się go nieznosi. Ja zdecydowanie należę do tej pierwszej grupy i uwielbiam jego dzieła - od bestsellera "Samotność w sieci" po różnego rodzaju krótkie i długie opowiadania, które do tej pory się ukazały. "Sceny z życia za ścianą" pożyczyłam od kumpeli, która to zaraziła mnie kiedyś tym autorem poprzez swoją kuzynkę.
Kolejny zbiór opowiadań, a raczej krótkich historii życia ludzi. Każde zawarte na kilu stronach i każde równie emocjonalne. Wcześniej były wcześniej opublikowane na łamach magazynu "Pani", do którego został 'wynajęty' pan Wiśniewski. Ktoś pewnego pięknego dnia postanowił je zebrać, oprawić w twrdą okładkę i wydać jaką kolejną książkę.
"Sceny z życia za ścianą" to zestaw około dwudziestu publikacji przepełnionych przeróżnymi dramatami, ale również momentami szczęścia ludzi, których na swojej drodze spotkał pisarz, którzy możliwe mieszkają właśnie u ciebie za ścianą. Oczywiście, głównie chodzi o kobiety i przeżywane przez...

okruszek | 2010-08-02
Na półkach: Lista 2010, Przeczytane, Różne
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Długo ta ksiązka była u mnie na półce i strasznie cieżko mi się ją czytało, ponieważ ku mojemu zdziwieniu nie przypadł mi styl i forma, strasznie sie rozczarowalam.Jak "Samotnośc w sieci" mnie zachwyciło i przez to właśnie sięgnęłam po kolejną pozycję, tak ta niestety nie. Dla mnie proza Wisniewskiego jest troche jak keks z rodzynkami. Mozna z niej powybierac smakowite stwierdzenia: "Kochanki zdarzaja sie ostatnio mezczyznom o wiele czesciej niz mandaty za zle parkowanie". "Sceny z życia za ścianą" były dla mnie wielkim rozczarowaniem, historie pisane na siłę, wydane pod jedną okładką, powtarzające się historie, zero zaskoczenia... Czekam ciągle na książkę w stylu "Samotności w sieci"

Katarzyna | 2014-09-05
Przeczytana: 01 września 2014

„Sceny z życia za ścianą” Janusza L. Wiśniewskiego to krótkie opowiadania o ludziach, których mijamy na ulicy, w windzie, w pracy. Jedynym elementem łączącym utwory jest fakt, iż dotyczą codziennych problemów takich jak np. samotność, zdrada, poczucie niespełnienia, poszukiwanie miłości.
Mężczyzna - autor, który czyta w kobietach jak w otwartej książce - miłość, namiętność, zdrada, cierpienie – cały szereg emocji z tym związanych ukazany jest z perspektywy kobiet.

Książkę czyta się szybko. Spodobał mi się styl pisania, więc niebawem sięgnę po kolejną pozycję Pana Wiśniewskiego.
Książka jest chwilami przygnębiająca – skłania do refleksji i przemyśleń. Dlatego też osobom, które chwilowo potrzebują czegoś do pokrzepienia duszy nie polecam. Odłóżcie to na czas trochę „szczęśliwszy” czas.

Magdalena Gałaszewska | 2015-04-27
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Niezmiennie zachwycają mnie słowa Pana Wiśniewskiego. Na samą myśl o tych opowiadaniach przechodzą mnie ciarki i łezka się kręci w oku. Przepiękne, niebanalne, prawdziwe historie sprawiają, że po ich przeczytaniu nie do końca wiem, co ze sobą zrobić. Trwam w stanie nostalgii, nie potrafię tak po prostu odciąć się od tego, co w książce znalazłam. Utożsamiam się z postaciami, przeżywam to tak, jakbym była na ich miejscu. A potem ciężko jest tak po prostu wyjść z tego świata. Dlatego brnę dalej, sięgam po kolejną książkę. Ciekawe jakie u mnie kryją się sceny z życia za ścianą...

angel | 2010-11-13
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 13 listopada 2010

Można dyskutować, przyczepiać się, że ,,brak zaskoczenia", że wtórność itd. Jednak niezmienny pozostaje fakt oddziaływania na emocje. Proza Wiśniewskiego porusza, co stanowi o wartości tej literatury.
Po raz kolejny autor chwyta mnie za serce i ,,ciska o ścianę". Z otwartą duszą.

patrycja0530 | 2014-06-22
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Książka ta jest zbiorem krótkich opowiadań, które ukazywały się w miesięczniku "Pani". Opowiadania są króciutkie, jednak zawierają w sobie spore dawki emocji. Nie koniecznie tych dobrych. Niestety, lwia ich część dotyczy zdrad, nieszczęśliwych miłości oraz samotności. Tylko trzy lub cztery tyczą się prawdziwej, głębokiej miłości. Czytając te opowiadania, zastanawiałam się, czy ten świat jest taki zły i pełen smutku, czy pisarz po prostu skupia swą uwagę na ludzkich dramatach i to o tym chce pisać. Mam nadzieję, że to drugie.

zobacz kolejne z 2022