Mały krajobraz ze śniegiem

Wydawnictwo: Świat Książki

Krótki prozatorskie poematy napisane przez żyjącego na przełomie XIX i XX wieku poety, dramatopisarza i prozaika, który dożył swoich dni w szpitalu psychiatrycznym.

WilkStepowy Ania | 2015-05-14
Przeczytana: 01 kwietnia 2015

Pamiętam, że kiedy pierwszy raz wczytałam się w tę książkę pomyślałam, że to taka, którą chce się wziąć pod pachę i ruszyć w drogę...niekoniecznie daleką, może nawet na spacer za domem, ale w drogę. Jest to na pewno taka pozycja, którą w czasie spacerów, wędrówek, włóczęg powinno się mieć ze sobą, ona pobudza do tego żeby po prostu iść. Może być swego rodzaju przewodnikiem po tym jak powinno się odczuwać świat, jak patrzeć.
Dlaczego? Odnosi się wrażenie, że Walser chodził non stop, tu i tam, spacerował i spacerował... po lesie, przechadzał się po pobliskich mu wzgórzach, łąkach, polach, wioskach, ulicach, chodził nawet w snach, a opisywał to tak, jakby odbywał dalekie podróże. I wszystko p o w o l i.
Były to też jednocześnie spacery po meandrach tego co kryło się w jego głowie.
Chodził wciąż i wciąż po ścieżkach swoich myśli.
Walser kontemplował świat, jakkolwiek banalnie by to nie brzmiało, tak było. Obserwował, nie umknął mu żaden szczegół, żaden odcień, żaden powidok natury....

Katarzyna | 2015-02-12
carbon_monoxide | 2014-07-01