Taka piękna żałoba

Wydawnictwo: Świat Literacki

Inne wydania

... I tak oto w tych opowiadaniach zatrzymałem piękne obrazy, które nie starzeją się wraz ze mną: w książce tej pozostaję niezmiennie chłopczykiem w marynarskim ubranku, z tornistrem pełnym książek i zeszytów na plecach, wciąż jednak pogrążonym w szczelnym dzwonie świadomej nieświadomości, wciąż wybiegającym naprzciw tajemnicy i zdziwieniu wywołanemu osłupieniem tym, co się wokół niego dzieje.

allison | 2015-10-14
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 13 października 2015

Druga część tryptyku nymburskiego, podobnie jak pierwsza, pochłonęła mnie całkowicie. Jest ona utrzymana w nieco innym klimacie, gdyż narratorem jest tu dziecko, a nie dorosła osoba, jednak oddanie głosu małemu chłopcu ma te zalety, że rodzi wiele komicznych sytuacji.

We wstępie autor wyjaśnia, że książka stanowi zbiór jego wspomnień z dzieciństwa, ubarwionych na potrzeby literatury pięknej. Bez względu na to, co jest tu prawdą, a co fikcją, całość robi niesamowite wrażenie.
Spotykamy tu postacie znane z "Postrzyżyn". To przede wszystkim rodzice narratora i niepowtarzalny stryj Pepi, który znów okrasza akcję swoimi absurdalnymi opowieściami (historia o wróblach, które na pociągach przekraczają nielegalnie granicę, ubawiła mnie do łez).

Perypetie małego Józia są rozbrajające, podobnie jak jego sposób tłumaczenia sobie świata. Wielu spraw dorosłych chłopiec nie rozumie i gdy próbuje je sobie objaśniać, powstają tak humorystyczne i urzekające naiwnością opisy, że można je czytać...

Gapcio | 2015-10-06

Każda wyprawa do Nymburka pod przewodnictwem Hrabala to gwarancja słodko-gorzkich doznań, niepowtarzalnego klimatu i wreszcie mozaika ludzkich do bólu charakterów.
Tym razem świat zawężony do małego miasteczka i miejscowego browaru widzimy oczami małego chłopca.
I niech Was nie zwiedzie pozornie uproszczone postrzeganie przez dziecko oraz odpowiadający mu naiwny język, bo właśnie to dziecko, wolne jeszcze od konwenansów i gotowych wzorców interpretacyjnych, bez trudu demaskuje dorosłe ciała i powodujące ich postępowaniem mechanizmy, zazwyczaj bardzo odległe od tego, co głoszą dorosłe usta.
I tak jak dzielni polscy naukowcy od lat badają zawartość cukru w cukrze, tak czeski literat z ogromnym wyczuciem wkłada do prozy poezję, pilnując ustalonych rozsądkiem (lub żołądkiem) limitów.
Jakkolwiek gawędziarsko-sentymentalny styl Hrabala zdecydowanie mi odpowiada, zdarzają się autorowi pisma bardziej i mniej trafne. Z ulgą zaliczam niniejszą powieść do tej pierwszej grupy, nie do końca...

Tania | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Każdy rozdział książki - jak perełka, może stanowić odrębne opowiadanie. Czytane w całości, ułożone chronologiczne, stanowią opis dzieciństwa widziany oczami świadomego, filtrującego dziecięcą ciekawością i wiedzą chłopca. Pełne radości opisy, z pozoru błahe spostrzeżenia, niewiarygodne sytuacje, pokazują prawdziwą ludzką naturę w całej jej rozciągłości. A styl Hrabala czasami poetycki, niekiedy rubaszny, pełen sentymentalnych wspomnień, przenosi w zupełnie niepodrabialny świat, gdzie ptaki pokonują granice na platformach wagonów, części samochodowe ukrywa się w smalcu, a ludzie pozostają ludźmi, pełnymi przywar i niedoskonałości. Przewrotne i cudne.

Aleksandra | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Dla mnie to jest "mistrzostwo świata" tak opisywać swoje dzieciństwo. Sięgać będę więc po Hrabala, tak często jak tylko się da właśnie po to by przeżywać ten jego świat po raz kolejny. Wzruszają mnie jego opowiadania.

jatymyoni | 2015-02-05
Przeczytana: luty 2015

Dzieciństwo się kończy zostają tylko wspomnienia. Czy jest, czego żałować? Hrabal przedstawia portret małego miasteczka widziany oczami dziecka. Smutne i samotne jest to dzieciństwo, oddzielone jakby szybą, za której bohater obserwuje życie miasteczka, jego rodziców i wszystkich mieszkańców. Bardzo nostalgiczna książka, opisująca świat, którego już nie ma. Warto jednak zanurzyć się w ten świat zawiłości ludzkiej egzystencji w małym, sennym miasteczku.

Agnieszka | 2016-10-06
Przeczytana: 04 października 2016

Hrabal, który kreuje siebie samego, wspomina dzieciństwo, opowiedziane w zachwycie. Chciałabym mieć taki dar kształtowania swoich wspomnień. Zastygły w czasie Nymburk jest senny, słodki i smutny w liryczny sposób. Gdybym miała wybierać najpiękniejszy rozdział, to może ten o muzykantach z Szumawy i kobietach co wybiegały na deszcz i wracały uśmiechnięte, przemoczone, zapewniając, że już się przejaśnia. Albo ten o Owczym Królu, chociaż taki smutny; w ogóle ładnie pisze Hrabal o zwierzętach.
A najdziwniejsze jest to, że to "przedwojenne" tempo życia nadal można w czeskich miasteczkach odnaleźć.

Andrzej Akowacz | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Hrabal też był dzieckiem, nie ulega wątpliwości. W tej książce właśnie nim jest. Opowieści ze swego dzieciństwa? Nie znam biografii autora, jeśli nawet jednak zmyśla, to robi to zabawnie. Mały rozrabiaka. Nie sili się tu na żadną pompatyczność. Nie przedstawia się jako mały geniusz, co to nauczył się pisać i czytać w wieku czterech lat i z tego taki wspaniały pisarz teraz jest. Nie nawiązuje w żaden sposób do teraźniejszości. Do obecnego siebie. Jest po prostu dzieckiem. Z dziecięcymi zabawami i z dziecięcymi problemami. Widzi świat oczyma dziecka. Dzieli się obserwacjami. Rodzice prowadzą browar. Wiadomo, w Czechach musi być browar. Jego życie kręci się właśnie w tej okolicy. To plac jego zabaw. W szczery i zabawny sposób opisuje rodzinę, sąsiadów i ludzi których wtedy znał. Dzięki tym opowieściom przenosimy się w te czasy i te miejsca stając się małym chłopczykiem w marynarskim ubranku. Sikamy z łózka na podłogę ratując życie własnej matce.

synafia | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Małe literackie arcydzieło. Każde z opowiadań jest jak szklana kulka, którą się w dzieciństwie nosiło niczym skarb w kieszeni spodni, oglądało się pod słońce obserwując załamywanie promieni. I taka jest ta książka - wehikuł przenoszący w dzieciństwo, którego może nawet nie było, a które drzemie w każdym. Usiąść razem z bohaterem w konarach owocującej czereśni i obserwować świat tak, jakby wszystko było rodzącym się pora pierwszy cudem - tak tę książkę zapamiętam.

Vesna-Parun | 2011-05-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Tak, tak... Kocham Pana, panie Hrabal. Są książki, którym niepotrzebne są recenzje, bo uwodzą po przejrzeniu kilku przypadkowych linijek. I to jest jedna z nich, uwielbiam tę książkę.I ja też mam takiego wujaszka...i też mieszkam w takiej miejscowości...
Nie czytajcie tych bzdur, nie traćcie czasu na Lubimy czytać.pl, tylko biegnijcie do księgarni albo biblioteki po tom "Taka piękna żałoba".I to migiem!!!

para_bolka | 2012-08-29
Przeczytana: 09 lipca 2003

Pamięć to wspaniały wehikuł czasu. Hrabal snuje swą opowieść w taki sposób, że razem z nim podglądamy przez firanki, co dzieje się u sąsiadów, patrzymy z mostu na fale - wchodzimy do jego świata. A jednocześnie - jakąś przedziwną mocą przenosimy się i do świata naszego własnego dzieciństwa. I to w dodatku śmiejąc się do rozpuku. Jak on to robi pytam?!