Urodzony z wiatru

Drugi poniekąd bo po wieloletnim milczeniu debiut Marka Harnego. Wyśmienita, dojrzała powieść o człowieku i przekleństwie historii. Osią rozgrywającej się w trzech odsłonach współcześnie, w latach 70. i podczas II wojny światowej akcji jest los Andrzeja Kurniawy, dziecka partyzanta od Ognia.

kawa | 2018-10-16

Jak dobrze, że wypożyczyłam tę książkę. Nie znałam w ogóle tych faktów z naszej historii. Podziemie na Podhalu brzmi dla mnie abstrakcyjnie, a jednak to wszystko miało miejsce.
Książka jest opowieścią o poszukiwaniu własnych korzeni, próbą rozliczenia się z historią i opowiedzenia o tamtych wydarzeniach. A jeszcze fakt, że ludność żydowska tam mieszkała i uciekała na zachód, jest dla mnie wielkim zaskoczeniem.
Bardzo polecam.

Bed | 2011-05-16
Przeczytana: 15 maja 2011

Bardzo ciekawa historia napisana o czasach i ludziach, o których teraz rzadko się wspomina. O Żydach, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach, o góralach walczących z komuną w bandach, o tych co byli w Gorallenvolku, o komunistach, o tych też którzy byli idealistami i chcieli by cały ten światek jakoś się zjednoczył we wspólną ojczyznę. Główny bohater to Andrzej. W 1971 ma 25 lat i niezbyt jasny życiorys. Praktycznie całe życie nic nie wiedział o ojcu, nikt nie chciał mu nic opowiedzieć; poza tym, że zginął i należał do bandy Ognia. Matka za pomoc udzielaną ludziom z lasu spędziła 10 lat w więzieniu komunistycznym. Przeszłość jego rodziny wpływa na życie Andrzeja, na jego związki, studia, poglądy. Druga znacząca postać powieści to lokator chłopaka, urodzony góral teraz Amerykanin. Jego zachowanie, to co mówi niepokoi wszystkich, którzy chcą zapomnieć o dawnych czasach.
Historię urodzonego z wiatru opowiada jego przyjaciel, dziennikarz i historyk. W sumie nikt nie pisze...

emindflow | 2012-02-25
Przeczytana: 24 lutego 2012

Ciekawa próba rozliczenia z niedawną historią oraz poszukiwanie własnej tożsamości w książce powracającej do wciąż niewyjaśnionych epizodów z lat 1944-47 na Podhalu, tragicznie pogmatwanej postaci Ognia i jego oddziałów oraz losów tamtejszych Żydów. Momentami czyta się jak powieść sensacyjną. Dobra pozycja

jerusalem | 2011-05-30
Na półkach: Polska, Dramat, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 maja 2011

Coś jest w literaturze Harnego, że wciąga i nie potrafi wypuścić. Ktoś, kto nie lubi lub ma dość czytania o czasach PRLu, i "bandach" górali walczących pod dowództwem "Ognia", lepiej niech nie sięga po książkę. Dla mnie to jest kolejne spotkanie z autorem i kolejny raz jestem zachwycony.

vertigo | 2018-10-26
Yiddo | 2017-10-17