Przypadki Tomasza Płachty. Życie i śmierć socjopaty

Cykl: Tomek Płachta (tom 3)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Ag2S

Reemigracyjna historia chronicznego nieudacznika z niewyparzonym językiem, który po kilku latach pobytu w Londynie, wraca do Trójmiasta. Nikt jednak nie czeka na niego tutaj z otwartymi rękoma (może poza tymi, którzy widzą w nim donora), pracodawcy jakoś się o niego nie zabijają, a na miejscu dowiaduje się kolejno o tajemniczej śmierci swojego przyjaciela, alkoholizmie brata i ciążącej na nim klątwie. Towarzyszy temu nieustanne popadanie przez Tomasza w konflikty z prawem.
Czy romans z popularną malarką, która przekroczyła już balzakowski wiek, bycie twarzą kampanii dla niepełnosprawnych, spotkanie z wpływową producentką telewizyjną i etat w prywatnym liceum zmienią jego życie czy wręcz przeciwnie – tylko pogłębią jego chaos?
Książka Koziarskiego zadaje niewygodne, ale bardzo aktualne pytanie o wiarygodność emigracyjnych bankrutów. Reemigracyjny komediodramat miesza się w niej z bezkompromisowym szyderstwem, groteską, parodią, elementami gorzkiej społecznej publicystyki, wartką akcją i bogactwem różnobarwnych postaci.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

Cold | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Książka pokazuje, że spełnia sie nie tylko jako sequel, ale również jak i nowe dzieło. Zawiera specyficzne poczucie humoru, sporo satyry i ironii. Z bohaterem głównym - Tomaszem Płachtą nie sposób się nie utożsamić. Bohater nie tylko w swoim umyśle jak i słowach celnie punktuje wszystko to, co jest dla niego niezrozumiałe, bądź budzi awersję. Polecam wszystkim.

Alina | 2010-10-24
Przeczytana: 21 października 2010

Wyjeżdżając za granicę, ludzie często myślą, że tam spotka ich lepsze życie i że nigdy nie wrócą do kraju, a jeśli jednak wrócą to jako królowie. Nieprawdziwość emigracyjnego mitu na własnej skórze poznał Tomasz - główny bohater książki Daniela Koziarskiego.

Dla mnie ta książka jest głównie satyrą na polskie społeczeństwo. Patrzymy na nie z punktu widzenia socjopaty, który uważa, iż wszyscy się na niego uwzięli, przez co postanawia się im odpłacać drobnymi złośliwościami. Jednak główną osią, wokół której obraca się akcja, są jego problemy z najbliższą rodziną, śmierć przyjaciela i klątwa. Dzięki temu widzimy, że nawet inteligentny człowiek może być przesądny i to tak bardzo, by chcieć rozkopać grób jednej z najważniejszych osób w swoim życiu...

Ciężko jest zaklasyfikować dokładnie, do jakiego gatunku należą "Przypadki...". Miesza się w tej książce wiele wątków, tak samo, jak w codziennym życiu. I chociaż to spojrzenie na naszą polską rzeczywistość jest przerysowane, a zakończenie...

| 2012-04-10

Nie jest to jedynie powieść reemigracyjna. To gorzki, do bólu prawdziwy, choć czasem nieco przerysowany przekrój polskiego społeczeństwa XXI wieku.

Główny bohater, Tomasz Płachta, wrócił do Polski z Londynu - niestety, na tarczy, zamiast z tarczą. Kilka lat wcześniej wyjechał do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia, pieniędzy, samorealizacji, sławy, szczęścia. Na łono ojczyzny powrócił jako psychiczny i materialny bankrut, człowiek skłócony z rodziną, pozbawiony nadziei, młodzieńczego wigoru i widoków na przyszłość.

I taki jest szkielet książki Koziarskiego - powierzchownie, bowiem sytuacja Tomasza Płachty jest jedynie pretekstem do kreślenia portretu Polaków. Portret ów nie jest jednak sielankową wizją mądrego i dzielnego narodu. Pokazuje on całą paletę głupoty, egoizmu, ciemnoty, lenistwa intelektualnego, wrogości, słabości. I nie jest to antyutopia - to przenikliwy i mądry w swej prostocie obraz.

Czytając 'Przypadki Tomasza Płachty' nie sposób nie zastanowić się nad samym...

Liwia | 2016-02-28

Historia Tomasza Płachty, ex emigranta, niespełnionego w życiu zawodowym oraz osobistym wiecznego pechowca, do którego los uśmiecha się co prawda od czasu do czasu, tyle tylko, że krzywo.
Morału jako takiego, cudownego nawrócenia brak, tym bardziej jest to zatem książka przy której można dobrze się bawić. Sposób postępowania głównego bohatera na co dzień nijak nie można podciągnąć pod definicję "miłego", "kulturalnego", a nawet "dobrego". Tomasz jest socjopatą, jest opryskliwy, złośliwy, egoistyczny, a przy tym inteligentny. W równie bezlitosny sposób ocenia siebie jak i innych ludzi, co sprawia, że mimo wspomnianych niedostatków charakteru jego komentarze, wnioski są nadzwyczaj często trafne, ujmujące istotę problemów z jakimi przychodzi mu się zmierzyć bez owijania jej w bawełnę.
Nieco przywodzi na myśl "Trociny" Krzysztofa Vargi, zasadniczo jednak warto się zapoznać zarówno z jedną, jak i z drugą książką.

DoTTi91 | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Współczesna, wielkomiejska 'społecznościówka.
Szydercza, groteskowa; ukazująca szarą rzeczywistość Polski - nie! Nie szarą tylko wielobarwną aż za nadto.
Pozycja idealnie wpasowująca się w kanony tego z czym na co dzień się borykamy tj. brak pracy, zrozumienia, porażki w danym projekcie.

Bohater tytułowy jak i całej książki - Tomasz Płachta, Tomasz P. - Jak na jednego człeka za dużo przypadków, sytuacji go doświadcza i to samych negatywnych.

Z deszczu pod rynnę wpada jak śliwka w kompot.

Jego kontakty z kobietami niekiedy kończą się 'przygodą' ale coś za coś. Za każdy czyn musi 'beknąć' czy z zamiarem dobroci czy wbicia szpilki. Posiada wybitne zdolności aby popadać w tarapaty. Gdyby nie ten powrót z Londynu, który ciągnie się za nim, niwelując wszystko co się dotknie.

AniaM | 2017-03-18
Przeczytana: 28 lutego 2017

W założeniu poczynania bohatera miały być chyba zabawne, ale jak dla mnie są tylko żałosne, a obserwacje i stwierdzenia nie wykraczają poza banał. Mimo wszystko czyta się dość sprawnie, ale nie wiem czy warto było strzępić pióro.

atramentovva | 2012-04-28
Przeczytana: 2009 rok

Zabawna, duża doza czarnego humoru.
Ponowna lektura znów przyniosła mi wybuchy śmiechu i chwile niedowierzania.
Miłej lektury.

To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, który był ciekawszy od treści całości. Momentami treść była nudna, ale ciekawiło mnie zakończenie ze względu na wątek kryminalny.

Polecam fanom twórczości autora. Może kiedyś też dla porównania przeczytam inną książkę tego pisarza.

Mimo wszystko w treści znalazłam kilka ciekawych cytatów:

1.„Jeśli coś ci smakuje, najpewniej prędzej czy później połamiesz na tym zęby” (str 26)

2.„W końcu ograniczenia są w życiu tylko tym, czym sami je uczynimy, mają taką samą moc, jaką sami im nadamy”. (str 61)

3. „Ludzie narzekają na to, że życie jest zbyt krótkie, a sami robią naprawdę wiele, żeby ten czas jeszcze sobie i innym ograniczać”. (str 99)

Alex | 2012-08-31
Przeczytana: 2012 rok

Czyta się lekko i przyjemnie niedowierzając, że Tomasz Płachta może mieć takie przygody. Uśmiałam się nie raz przy lekturze, obserwacje czynione przez bohatera to mistrzostwo!

Waleń | 2016-05-04
Przeczytana: 10 maja 2016