Księga obrazów

Okładka książki Księga obrazów Hermann Hesse
Okładka książki Księga obrazów
Hermann Hesse Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
Bilderbuch
Państwowy Instytut Wydawniczy
2005-01-01
2005-01-01
Sława Lisiecka

Ładnie napisany zbiór opisów z podróży, ale po dłuższym czytaniu nudny. Gdyby było więcej refleksji Hessego na temat opisywanych miejsc i sytuacji, podobałoby mi się bardziej, ale tak... było ciężko, mimo że to mój ulubiony autor.

Książka jest zbiorem refleksji Hessego z jego licznych podróży i wędrówek przez Niemcy, Szwajcarię, Włochy i Indie, czyli obierając kierunek na Południe i na Wschód. Teksty pochodzą z lat 1901-1922. Dwa z nich odnoszą się do sytuacji po I Wojnie Światowej i z pewnością rzucają światło na fragment "Wilka stepowego", kiedy Harry spotyka swego dawnego znajomego, składa mu wizytę, a ten pokazuje mu gazetę ze zjadliwym atakiem na artykuł Harry'ego. To właśnie Hessego atakowano za podobne teksty w Republice Weimarskiej, w której narastał powoli faszyzm i nacjonalistyczny fanatyzm. Większość jednak tekstów zamieszczonych w zbiorze jest pogodnych, wręcz urokliwych, wychwalających piękno życia, przyrody, ludzi. Język Hessego jest gęsty od przymiotników o pozytywnej konotacji, jednocześnie plastyczny, wymowny, czarujący swym stylem, w którym teraz nikt już nie pisze. Hesse wychwala przyrodę, ulotne chwile, opisuje niezwykłość zwyczajnych miejsc, charakterystyczność napotkanych ludzi, a od takich opisów przechodzi często do rozważań, dygresji, zamyślenia, refleksji. Lwią część książki wypełniają teksty z podróży do Indii z 1911 roku. Hesse chłonie obserwowany świat i opisuje go w sposób stricte literacki, podwajając jego atrakcyjność i ciekawość. "Księga obrazów" jest pieśnią na cześć życia i duchowości, napisana z młodzieńczym drżeniem przez pisarza już 30-50-letniego. Jest to więc także nauka, jak nie utracić młodzieńczego wigoru i radości obserwacji.

• Literatura niemiecka
  • Do kupienia
  • Najważniejsze!
  • Wisząca lewa dół
  • H. Hesse
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Księga obrazów