Zwyczajne Niemcy Mała antologia nowej prozy niemieckojęzycznej

Wydawnictwo: Atut

Współczesna literatura niemieckojęzyczna to różnobarwnie pulsujący konglomerat stylów, konwencji i tematów, sprawiający, że obcowanie z nią przynosi czytelnikom wiele satysfakcji erudycyjnej i estetycznej. Z tego też względu antologia Zwyczajne Niemcy stawia sobie za cel ukazanie najciekawszych przedstawicieli nowej prozy lat dziewięćdziesiątych XX wieku, powstałej u naszych zachodnich sąsiadów. Wszyscy prezentowani w zbiorze ludzie pióra debiutowali w ostatnim dziesięcioleciu zeszłego stulecia, opublikowali do dnia dzisiejszego już drugą, trzecią lub, po prostu, kolejną książkę i należą niewątpliwie do grupy najbardziej utalentowanych pisarzy niemieckich (bądź też niemieckojęzycznych).Dobór autorów wynika wprawdzie z naszej subiektywnej oceny, ale o jego zasadności świadczy uznanie, jakim cieszą się oni nie tylko w krajach niemieckiego obszaru językowego, lecz także daleko poza jego granicami. Najwyższy zatem czas, aby i polski czytelnik otrzymał możliwość zapoznania się z tematycznie bardzo zróżnicowanymi dokonaniami ?sąsiadów zza miedzy’‘, którzy nadają kształt i ton dzisiejszej literaturze niemieckojęzycznej, kształtując jej obraz w świadomości odbiorców..