Imiennik: Miecz i pastorał

Cykl: Powieści Piastowskie (tom 8)
Wydawnictwo: Edition 2000
powieści piastowskie
historyczna

Powieść z serii Powieści piastowskie. Osadzona w czasach Bolesława śmiałego.

źródło opisu: opis autorski

Samson Miodek | 2017-02-24
Przeczytana: 23 lutego 2017

To już ósma książka Bunscha którą przeczytałem, ósma książka autora o którego istnieniu jeszcze nie tak dawno nie miałem zielonego pojęcia!
Chcąc nie chcąc, podczas lektury myślałem o obecnej sytuacji w naszym podzielonym narodzie, podobny podział zafundowali Polsce Król Bolesław Szczodry i Biskup Krakowski Stanisław ze Szczepanowa, jako dwie zwalczające się siły, jak to się dla nich skończyło? Jak to wpłynęło na życie zwykłego ludu? Czy sąsiedzi wykorzystali napiętą sytuację w kraju? Wreszcie co z Domanem i Nawojem?
Zachęcam do lektury.

anglers | 2014-06-04
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Po "Dzikowym Skarbie" i "Roku Tysięcznym", które uważam za rewelacyjne, następna super książka z cyklu opowieści piastowskich .

Nitager | 2016-06-08

Syn woja, Doman, zostaje oddany na służbę do młodego księcia Bolesława - późniejszego króla Bolesława II Śmiałego. Tam, już w drużynie zaprzyjaźnia się ze swym rówieśnikiem, Nawojem. Obaj szybko zostają świadkami burzliwej historii Polski. Przede wszystkim, próbie przywrócenia wielkości państwu, osłabionemu konfliktami z wrogami z zewnątrz i z wnętrza oraz wzmocnienia pozycji władzy świeckiej. Obaj szczerze oddani księciu, stają się jego zaufanymi ludźmi. Mają więc informacje z pierwszej ręki i mogą nam je opowiedzieć.
Historia może nie tak wciągająca jak poprzednie tomy sagi o piastach, ale warta przeczytania. Skierowana głównie do młodego czytelnika.

Adam | 2017-01-17
Przeczytana: czerwiec 2015

Wyśmienita, z malarskimi opisami narracja, doskonałe operowanie kolorem, pogłębiony portret psychologiczny historycznych bohaterów: pycha króla (imiennika wielkiego Chrobrego), jak biskupa, prowadzą do tragicznego dla obu finału. Doskonale oddano też dramat matki króla. Wspaniały fresk z historii Polski. Niebywały talent łączenia historii z doskonale opanowaną fabułą.

Herbcia | 2017-03-12
Manio | 2017-01-25