Przyłbice i kaptury. Nagie ostrza

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historyczna
piotrex

Inne wydania

Roku Pańskiego 1408 na granicy polsko-krzyżackiej sytuacja jest napięta. Poddani króla Jagiełły szepczą o nadchodzącej wojnie z Zakonem. Książę Witold - brat stryjeczny króla Polski i wielki książę litewski - zbiera wojska do ostatecznej rozprawy ze znienawidzonymi Krzyżakami. Po drugiej stronie granicy także trwają zbrojenia i poszukiwania sojuszników - Zakon ściąga rycerstwo z całej Europy, licząc na ostateczne zwycięstwo nad poganami i sprzymierzonymi z nimi Polakami.
Zanim rycerze dobędą mieczy, za kulisami wielkiej polityki toczona jest inna, skryta wojna - tajemniczy ludzie w kapturach infiltrują wrogie miasta i zamki. Każda ze stron pragnie uzyskać jakąkolwiek przewagę nad przeciwnikiem, by podczas walnej bitwy odnieść zwycięstwo, które zmieni bieg historii.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

deskath | 2014-05-06
Przeczytana: 05 maja 2014

Do sięgnięcia po tą powieść zachęcił mnie serial, który pamiętam z dzieciństwa. I mówiąc szczerze nie zawiodłem się. Akcja książki zaczyna się w 1408 roku i kończy się bitwą pod Grunwaldem. Główny bohater Czarny działa w tajnej służbie królewskiej. Dostaje kilka zadań mających na celu pokrzyżowanie planów służb krzyżackich. Na drugim planie pojawiają się Jagiełło i Witold. Dzięki nim mamy okazję prześledzić dość szczegółowo przygotowania do wielkiej wojny z Zakonem Krzyżackim. Powieść czyta się bardzo dobrze. Jedna przygoda goni drugą i ciężko się od książki oderwać. Polecam.

Gosia_7 | 2015-06-16
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Są takie książki, które oczarowują i wciągają od pierwszej do ostatniej strony i tylko można się dziwić i żałować,, że takie perełki nie są znane szerszemu gronu czytelników. Giną w zalewie nowości, są zakrzykiwane głosami zachwytów nad pozycjami zagranicznymi. Nie twierdzę, że wszystko co nowe, lub zagraniczne jest złe lub mało wartościowe, ale czasem naprawdę warto sięgnąć po coś nieco starszego i niekoniecznie rozreklamowanego.

Jeśli miałabym jednym słowem podsumować tę książkę, to byłoby to: rewelacja! Fabuła została poprowadzona po mistrzowsku. Niezwykle wartka akcja rozgrywa się w średniowieczu na terenie Polski, Litwy oraz na ziemiach należących do zakonu krzyżackiego. Jest tu przedstawiona porywająca intryga szpiegowska, wojna wywiadów i manewry polityczne. Są oczywiście zamki, lochy, klasztory, damy potrzebujące ratunku ze strony walecznych rycerzy i wątek romantyczny. A wszystko okraszone realistycznie stworzoną atmosferą i obyczajowością czasów średniowiecznych....

malineczka74 | 2011-01-27
Na półkach: Przeczytane, Wypożyczone
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Książka ma tę magiczną moc ,że w ciągu sekund potrafi nas przenieść w zamierzchłe czasy, po których dziś pozostały tylko zabytki i zapisy w kronikach. Ta książka zabrała mnie w mój ulubiony okres w historii Polski - czasy panowania Jagiellonów.

Królestwo Polskie było wtedy liczącym się mocarstwem , ale i nie brak było wrogich knowań przeciwko niemu.
Trudnym sąsiadem byli Krzyżacy, marzyli o rozbiorze Rzeczypospolitej i zagarnięciu naszego terytorium. Ich knowania słusznie przejrzał Władysław Jagiełło - król wiedział , że musi zdławić niebezpieczeńtwo na północnych rubieżach , bo inaczej od morza zmiażdżą nas rycerze z krzyżami , a od południa do skóry dobierze się Polsce Zygmunt Luksemburczyk.
Bój pod Grunwaldem, w którym doszło do ostatecznego rozrachunku poprzedzony był przygotowaniami i ze strony polskiej i krzyżackiej. Na krakowskim dworze i na innych zamkach pojawili się liczni szpiedzy.Nie brak ich było także i w klasztorach. Zakon posuwał się do różnych metod, aby...

tazi | 2013-11-11

Jedna z moich ulubionych serii literackich w sposób pasjonujący i nieco kryminalny ukazująca burzliwe czasy XV w w Polsce.

czarna_87 | 2011-06-10
Przeczytana: 2011 rok

Wspaniała książka! Aż nadziwić się nie mogę, że odkryłam ją dopiero teraz będąc od zawsze fanką książek historycznych. Losy głównych bohaterów opisane są w sposób dynamiczny i baaardzo wciągający, wydarzenia następują bardzo szybko, nie odetchniemy jeszcze po jednej karkołomnej przygodzie Czarnego, a już Jaksa dokonuje wielkich czynów, a w tle rozgrywa się najpierw milcząca, a później już zbrojna wojna z zakonem. Wielkie brawa dla autora za przytaczanie oryginalnych pism i niekiedy nawet cytatów z epoki. Czyta się jednym tchem, ciężko się oderwać. Fanom literatury historycznej polecam z czystym sumieniem, ja się nie zawiodłam i już poluję na kolejną część :)

Jacek Augustyn | 2013-01-11
Przeczytana: styczeń 2013

Nie zmitrężysz czasu,o tak pełnych przygód dniach czytając,o mężów wojennego rzemiosła czynach się dowiadując, i należytego szacunku dla Władysława z Bożej Łaski króla Polski nabierzesz.Polecam

"Za uciekającymi pognali wszyscy, których wierzchowce były jeszcze zdolne do
biegu, bo żądza krwi i zawziętość na wroga nie wygasły mimo zmęczenia.
Część z nich wpadła na obóz. Pod jego szańcami rozgorzała nowa bitwa,
ostatnia już w tym dniu, ale chyba i najkrwawsza. Początkowo obrońcy stawiali
opór, bo jeźdźcy nie zdołali sforsować szańców i spiętych łańcuchami wozów,
ale wkrótce nadbiegła i piechota. Żądna łupów szybko wdarła się na
umocnienia i rozpoczęła rzeź wszystkiego co żywe.
Toteż mówiono, że zwały trupów, jakie znaleziono tam później, sięgały
miejscami na chłopa wysoko."

książek: 1905
krzysiu966 | 2015-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2015

Kontynuacją "przyłbic.." Niestety bez wartkiej akcji, która charakteryzowała tamtą książkę. Bardzo ciekawie ukazane całe przygotowania Polski przed bitwą pod Grunwaldem. Prostą fabuła, bez żadnych zaskakujących zwrotów akcji. Mimo wszystko warto przeczytać chociażby z myślą o kolejnych tomach.

BigDaddy | 2012-12-16
Przeczytana: 2011 rok

Dobra pozycja do polecenia każdemu kto interesuje się choć troszkę tzw. 'okresem okołogrunwaldzkim'. Swoista książka pod patronatem 'płaszcza i szpady'. Dobrze się czyta, w miarę szybko. Polecam także każdemu kto ma jakiś związek z Krakowem gdyż dużo akcji dzieję się właśnie w owym mieście. Dużo opisów średniowiecznego miasta co daje możliwość przespacerowania się ulicami, które przemierzali bohaterowie.

Anna Kosmal | 2014-08-31

Nie zawsze polskie ksiązki są doceniane, a ta powinna jak najbardziej znaleźć sie w biblioteczce osoby która kocha ten gatunek. Sama nie wiem co mam o niej napisać, taka sensacja ze szpiegami tylko parę wieków wcześniej :)

manioolo | 2016-06-01

Kryminał osadzony w czasach średniowiecznych. Czyta się rewelacyjnie. Gorąco polecam!!!