Wilki

Wydawnictwo: Bellona
Wölfe
83-11-07948-X
piotrex

Z okładki: "Obraz kończącego się świata pewnej mazurskiej wsi w latach 1933-1945, zachwianie się dotychczasowej hierarchii wartości, utrata godności ludzkiej przez jednych i nieustępliwa walka o jej zachowanie przez innych - oto najkrótsze streszczenie tej znakomitej powieści, uważanej przez niektórych za największe osiągnięcie pisarskie nieżyjącego już Hansa Hellmuta Kirsta (zmarł w 1989 r.)...

Z okładki:

Tę sugestywną książkę o pewnych znamionach eposu, pełną dramatycznej siły, czyta się niczym najlepszą powieść sensacyjną, zmuszającą jednak do refleksji o destrukcyjnej sile systemu totalitarnego oraz właściwościach natury ludzkiej."

czytający | 2016-09-23
Przeczytana: 23 września 2016

To będzie opowieść o zaraźliwej i groźnej chorobie umysłowej jaką jest nazizm. Ta dolegliwość skutecznie dotknęła przedwojenne Niemcy i wiedziona prostackim instynktem, doprowadziła do upadku całego narodu. Niczym śmiertelna trucizna dostała się do serc i mózgów ludzi, których nigdy nie można by podejrzewać o narodowosocjalistyczne ciągoty. Barbarzyński zarodek który przyniosła, wykiełkował bardzo szybko a początkowo śmieszni dziwacy z symbolem hakenkreuza w błyskawicznym tempie opanowali niemieckie umysły. I wtedy stało się to, czego można było się spodziewać. Mordowanie ludzi uznano za cnotę a obłąkana szajka kryminalistów i psychopatów zatrzęsła III Rzeszą. Na własne oczy mogłem to wszystko obejrzeć w miniaturowej wersji autorytaryzmu, jakim stała się mazurska wieś Maulen. Hans Hellmut Kirst pokazał mi tam jak pod mikroskopem, Wielkoniemiecką Rzeszę z jej obłudą i prymitywizmem. A to, co zobaczyłem w tych fikcyjnych wydarzeniach, zadziwiło mnie jeszcze bardziej niż historyczne...

bobo | 2017-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Świetna powieść ukazująca z pewną specyficzną dla Hansa Helmuta Kirsta ironią jak nazizm niepostrzeżenie wdarł się do spokojnej wioski na Mazurach. Wiejska sielanka zostaje powoli wyparta przez partię wojującą z wyimaginowanym wrogiem. Zwykli i spokojni mieszkańcy muszą być razem z partią a Ci którzy się z tym nie zgadzają są wrogami partii i narodu (Alfons Materna i jego przyjaciele).
Jak zawsze zdumiewa mnie specyficzne poczucie humoru u autora i wymyślne intrygi.
Niestety przeraża ponadczasowość powieści. Czy te schematy zachowań bohaterów i buta czy arogancja partii oraz podporządkowanie sobie obywateli w myśl hasła: "kto nie jest z nami, jest przeciw nam" nie odnoszą się przypadkiem do tego co dziś niepostrzeżenie wkradło się również i do nas...

Ania | 2014-05-18
Na półkach: Przeczytane, Borussia
| 2012-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2012

Z twórczością Hansa Hellmuta Kirsta miałem do czynienia po raz pierwszy przy okazji czytania tej poleconej mi przez ojca książki. Była to wciągająca, zawierająca wartką akcję i barwne postaci podróż do małej mazurskiej wsi - Maulen - z lat 1933-1945. W dodatku, oferuje ona poznanie wielu interesujących szczegółów z życia ludności mazurskiej, a ponadto zawiera informacje dotyczące postaci i wydarzeń historycznych, co pozwoliło mi na pogłębienie mojej wiedzy i szersze zainteresowanie się tematyką II Wojny Światowej.

Powieść podzielona została na 3 części, z których każda kończyła się wstrząsającą śmiercią i powiązaną z nią aferą. Toczą w niej walkę 2 antagonistyczne strony: bezwzględni, okrutni w swoich poczynaniach lokalni "wielkoniemieccy" narodowi socjaliści (tytułowe WILKI), a także ich opozycja, czyli chłop Alfred Materna, jego przyjaciel Jakub Jabłoński i ludzie pomagający mu w celu infiltracji wilków i obalenia ich władzy we wsi, aby znów żyło się spokojnie.

Z początku hasła...

MacG | 2012-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2012

Rewelacyjna książka, w której Mazur Alfons Materna staje wraz z garstką przyjaciół przeciwko tytułowym wilkom - opętanym narodowym socjalizmem i żądzą władzy funkcjonariuszom SA. Przeżarci podejrzliwością, uprzedzeniami i pomieszanym z chciwością egoizmem lokalni naziści ukazani są jako wściekłe i zaślepione bestie, ale także jako nieudolni komedianci, żyjący hitlerowskimi rytuałami, frazesami i absurdalnymi przepisami. A w tle Maulen - piękna mazurska wioska, do której niestety wkrada się wojna...

Moje pierwsze (dzięki poleceniu mojego Taty) spotkanie z twórczością Kirsta - teraz wiem, że nie ostatnie!

wiciu | 2017-04-25

Po skończeniu czytania, uczucia mam trochę mieszane. Mimo wszystko warto.

Konkretny początek i naprawdę mocne zakończenie.Co do ,,środka" mam trochę uwag.
- Zbyt duża ilość dialogów. Książka robi wrażenie ,,przegadanej". Momentami czyta się ją jak dramat, scenariusz albo komiks bez obrazków. Konwersacje są konkretne, mocne, ale jest ich po prostu zdecydowanie za dużo. Ten brak jest odczuwalny zwłaszcza w przypadku morderstw, które mają miejsce we wsi. Po prostu brakuje napięcia. Nie da się odmalować atmosfery kryminału poprzez same wypowiedzi.

- Prawie całkowity brak opisów. A szkoda. Momentami widać, że autor ma bardzo dużą wiedzę na temat Mazur, hitlerowskich Niemiec, historii, ale jeśli już coś się na ten temat pojawi, to jest to kroplą w morzu rozmów bohaterów.

- Powieść jest rozczłonkowana na zbyt dużą ilość drobnych wątków. Uważam, że można by kilka z nich odpuścić i skupić się bardziej na tych głównych. A to morderstwa, a to wygłupy młodzieży, a to przemówienia, a to...

Agaton | 2014-06-09
Przeczytana: 25 kwietnia 2014

Książka specyficzna, momentami męcząca ciągnącą się, jak na mój gust, zbyt długo fabułą. Mimo to tekst ma swoja niepowtarzalną wartość, ze względu na ukazanie codzienności życia ludności niemieckiej na Mazurach w przededniu II wojny światowej oraz w jej trakcie. Z celowym przerysowaniem postaci pokazuje pewne szaleńcze trendy i dążenia lokalnych niemieckich patriotów w zestawieniu z charyzmatycznym i barwnym głównym bohaterem powieści Hermanem Materną. Książki nie zaliczyłabym do ulubionych, ale stwierdzam, że zapadła w mojej pamięci i dala mi wyobrażenie o tym co mogło dziać się w moich ukochanych mazurskich miejscowościach w czasach młodości moich dziadków.

Morgoth | 2013-10-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobook, Wojenne
Przeczytana: 16 października 2013

Jak człowiek który nie był nazista mógł ptzeżyc w III Rzeszy? Zwłaszcza jeśli to zwykły człowiek, bogatszy chłop bez znajomości, wpływów itp.? Jak taki człowiek mógł przeżyc hitleryzm i nie zawiesic dobroci i moralności na kołku? Tą książką autor próbuje odpowiedziec na to pytanie.

figgin | 2011-01-16

Znakomita książka. Piękny opis przedwojennej spoleczności mazurskiej i tego, co wojna robi z ludźmi.

kosz1 | 2015-03-05

Mocna rzecz.