Imiennik: Miecz i pastorał

Karol Bunsch Wydawnictwo: Edition 2000 Cykl: Powieści Piastowskie (tom 8) powieść historyczna
2003-01-01
1957-01-01
Edition 2000
powieści piastowskie
Powieści Piastowskie (tom 8)
powieść historyczna
2003-01-01
powieści piastowskie

Druga część Imiennika, Miecz I Pastorał, to najbardziej ponura i depresyjna, ale może i najlepsza powieść z całego cyklu piastowskiego. Inaczej - byłaby na pewno najlepsza, gdyby nie swoiste kunktatorstwo fabularne Bunscha, o którym słów parę poniżej.

Drugi tom powieści zaczyna się największym triumfem Bolesława - dzięki perfekcyjnie prowadzonej polityce międzynarodowej (w...

Powieść to trzy przeplatające się wątki. Główny, nadrzędny to oczywiście losy Bolesława Szczodrego (Śmiałego). Pomijając kilka osobistych wstawek to prawie wyłącznie sfabularyzowana lekcja historii. Ciekawa, ale jednak nieco sztywna.
Dwa pozostałe wątki to losy dwóch jego drużynników. Te wątki poboczne są znacznie ciekawsze, ale słabiej zarysowane.

Powieść dość...

To już ósma książka Bunscha którą przeczytałem, ósma książka autora o którego istnieniu jeszcze nie tak dawno nie miałem zielonego pojęcia!
Chcąc nie chcąc, podczas lektury myślałem o obecnej sytuacji w naszym podzielonym narodzie, podobny podział zafundowali Polsce Król Bolesław Szczodry i Biskup Krakowski Stanisław ze Szczepanowa, jako dwie zwalczające się siły, jak to...

Wyśmienita, z malarskimi opisami narracja, doskonałe operowanie kolorem, pogłębiony portret psychologiczny historycznych bohaterów: pycha króla (imiennika wielkiego Chrobrego), jak biskupa, prowadzą do tragicznego dla obu finału. Doskonale oddano też dramat matki króla. Wspaniały fresk z historii Polski. Niebywały talent łączenia historii z doskonale opanowaną fabułą.

Syn woja, Doman, zostaje oddany na służbę do młodego księcia Bolesława - późniejszego króla Bolesława II Śmiałego. Tam, już w drużynie zaprzyjaźnia się ze swym rówieśnikiem, Nawojem. Obaj szybko zostają świadkami burzliwej historii Polski. Przede wszystkim, próbie przywrócenia wielkości państwu, osłabionemu konfliktami z wrogami z zewnątrz i z wnętrza oraz wzmocnienia...

Po "Dzikowym Skarbie" i "Roku Tysięcznym", które uważam za rewelacyjne, następna super książka z cyklu opowieści piastowskich .

• Powieść historyczna
  • Historyczne