Myśli o dawnej Polsce

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
historyczna

Próba odczytania charakteru i polityki państwa polskiego w pierwszych stuleciach istnienia."Myśli o dawnej Polsce" (1960), które sam autor określił jako aposłowie do "Polski Piastów", a jednocześnie przedsłowie do "Polski Jagiellonów", są niejako dopełnieniem jego eseistycznej syntezy polskiej historii, próbą odczytania charakteru i polityki państwa polskiego w pierwszych stuleciach istnienia. "Autor drąży coraz głębiej w gąszcz faktów - pisał Antoni Gołubiew w "Tygodniku Powszechnym" 1961 - stara się je odczytać i zinterpretować, by dotrzeć do rzeczywistego obrazu, do tego, co było i jak było".
Część pierwsza nosząca tytuł "Podglebie" to wnikliwe rozważania na temat genezy i rozwoju narodowości i narodu, granic i kierunków działania politycznego Polski piastowskiej, zarysowanie procesu, który doprowadził do utworzenia się nad Odrą, Wisłą i Wartą jednolitego, choć zróżnicowanego wewnętrznie państwa. Część druga a "zmiana kursu" a to prowadzony z pasją dyskurs "na temat tzw. idei jagiellońskiej, która wywróciła środkowoeuropejski bieg rzeczy polskich i nadała im inny kierunek" (Aleksander Gieysztor, Nowe Książkia 1961). "Niefortunna zmiana kursu polityki polskiej - pisze Jasienica - nie polegała na podjęciu wielkiej ekspansji wschodniej... Istota zła polegała na rozbracie z dawna wyrobionymi tradycjami polityki piastowskiej... Po wielu wahaniach... powołano do życia strukturę wyższego, wielonarodowego typu. Powstało państwo wprawdzie jednolite, mające wspólnego króla, sejm i politykę, ale dwa języki urzędowe i dwie odrębne administracje... Do unii Polska była zwykłym, normalnym państwem europejskim. Po unii stanęła wobec zagadnień, o których nikomu się nie śniło. Twierdzenie, że już dzisiaj cały glob nauczył się podobne do naszych, pounijnych, problemy łatwo rozwiązywać, grzeszyłoby pewnie nadmiarem optymizmu".
Paweł Jasienica, właśc. Leon Lech Beynar (1909a1970)Odznaczony pośmiertnie w 2007 roku Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski a historyk, eseista, publicysta, autor słynnej syntezy dziejów Polski przedrozbiorowej (Polska Piastów, Polska Jagiellonów, Rzeczpospolita Obojga Narodów). Uczestnik kampanii wrześniowej, oficer Armii Krajowej, po wojnie represjonowany. Od 1959 roku wiceprezes ZLP, ostatni prezes Klubu Krzywego Koła (1962). W 1964 jako jeden z 34 intelektualistów podpisał protest przeciwko polityce kulturalnej władz PRL. Od 1966 wiceprezes polskiego PEN Clubu. W 1968 wystąpił w obronie represjonowanych studentów, co spowodowało zakaz publikacji jego prac.

Wiórek | 2012-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Powyższa książka to zbiór ciekawostek z historii Polski. Świetnie uzupełniają one ogólną wiedzę historyczną, pomagają wyrobić sobie opinię na temat ważnych kwestii z naszej przeszłości, a także poszerzają horyzonty- wiele rzeczy (niejasnych, zawiłych) staje się w tej książce przejrzystymi dzięki drobnym detalom zapomnianym przez ogół społeczeństwa.

boryssoltysiak | 2013-10-19
Przeczytana: październik 2013

Ciekawa, lecz zarazem ciężka lektura. Autor wgłębia się dość głęboko w rozważania historyczne, które dla laika nieprzygotowanego merytorycznie mogą być kłopotliwe do zrozumienia. Ponadto moim zdaniem autor pisze dość nierówno. Jedną strona jest konkretna, mocno wciąga, żeby kartkę później wejść w niepotrzebną, nudną dygresję. Dlatego też nie doczytałem książki do końca. Zdołałem przebrnąć tylko przez pierwszą(krótszą)część z dwóch. Polecam wszystkim, którzy lubią historię, szczególnie tę z początków państwa polskiego.

jemfaworki | 2016-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2016

Nie ze wszystkimi tezami autora można się zgadzać, a nowsza historiografia wiele zweryfikowała niemniej autor płynie przez dawne wieki polskie a wysnute konkluzje rażą i dziś.

archiwista_cyklista | 2015-03-26
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 27 marca 2015

Dawno nie czytalem tak dobrej ksiazki. Ale recenzja bedzie dopiero jak wroce do Nietakjasnej RP.

kosmar | 2014-11-07
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2014

Umieszczenie dziejów Polski w szerokim kontekście tworzenia zrębów państw narodowych w Europie.

bartek | 2010-07-14

Dla mnie książki tego autora są po prostu rewelacyjne.

Anna | 2016-10-21
Przeczytana: 1980 rok