Szemrany światek starego Lwowa

Wydawnictwo: Bellona
5 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Książka przedstawiająca pięć stuleci z życia przestępczego półświatka Lwowa. Dysponujący lekkim piórem oraz rozległą wiedzą historyczną autor znakomicie zobrazował żyjących w tym mieście od XIV do XIX w...

Ania_OK | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, Wschód
Przeczytana: 13 sierpnia 2015

"Szemrany światek starego Lwowa" to zbiór kryminalnych historii, nie są one może najwyższych lotów, ale dają pojęcie o mieście, które w polskiej literaturze bardzo często jest mitologizowane. Akcenty zostały rozłożone bardzo nierównomiernie, nie znając dziejów miasta można byłoby wywnioskować, że Lwów zamieszkiwali głównie Rusini/Ukraińcy oraz Austriacy. Historie zdecydowanie zbyt krótkie, zabrakło zamachów, w tym zamachu na Piłsudskiego, zamieszek, w których zginął Kozak czy słynnej sprawy Gorgonowej. Właśnie tego oczekiwałam, a dostałam trochę stosów, dużo malwersacji, pijaństwa i rynsztoku.
Z ciekawostek- w miejscu, gdzie Żydzi zbudowali synagogę Złota Róża, wcześniej był dom rozpusty.

COMPOSmentis | 2013-07-24

Fachowa pozycja dla kryminalnych speców i historyków zafascynowanych Lwowem. Bardzo dużo rzetelnych, szczegółowych informacji, ale zbyt mało ciekawostek i anegdot mogących zadowolić czytelnika nieobeznanego z tematem.

Dama | 2015-12-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminał