Rzym mroczny, ponury i krwawy

Tłumaczenie: Katarzyna Ciarcińska
Wydawnictwo: Bellona
The Age of the Gladiators. Savagery and Spectacle in Ancient Rome
starożytny Rzym, obyczaje
historyczna

Przez niemal cały czas istnienia starożytny Rzym miał swoje inne, krwawe i okrutne, oblicze. Na arenach, ku uciesze cezara i ludu, walczyli na śmierć i życie gladiatorzy, zabijano jeńców i przestępców. Te makabryczne imprezy szybko stały się potężną bronią polityczną: ukontentowane rzesze ubogiego plebsu chętnie głosowały na organizatorów igrzysk. Podobną rolę odgrywały wyścigi rydwanów, w których zwalczające się stronnictwa ówczesnych kibiców wybijały się wzajemnie. Okrutny charakter miały też uroczyste tryumfy zwycięskich wodzów, kiedy to pojmanych wrogów składano w ofierze Jowiszowi. Rzymskie uczty i orgie słynęły z przepychu i rozpasania. Umiejętnie sterowana czerń wyrażała swoje niezadowolenie podczas krwawych zamieszek, kiedy to niepopularnych polityków i urzędników dosłownie rozszarpywano na strzępy. Autor opisuje też szalonych cesarzy i ich niesamowite, często groteskowe - ale zawsze rozpasane - upodobania.

Oto poznajemy inny Rzym: mroczny, ponury i krwawy...

Ciekawski | 2018-03-01

Książka bardzo nierówna - są fragmenty, które pełne są naprawdę wartościowych informacji. Inne natomiast wydają się traktować poruszone tematy dosyć powierzchownie. Mimo wszystko uważam, że warto przeczytać.

Adrian Korzeniewski | 2013-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2013

Ta wartościowa pozycja porusza tematy codziennego życia Rzymian, ich orgii, uczt i osławionych igrzysk. Przedstawia rytualne mordy pokonanych wrogów, żądzę sławy triumfatorów, knowania i spiski mieszkańców Romy. Polecam wszystkim, nie tylko historycznym maniakom, przyjemna i łatwa do czytania książka.

Toru Ogiwara | 2012-03-05
Przeczytana: 20 listopada 2011

Niesamowity obraz Rzymu i rozwoju jego kultury oraz jej wpływu na Europę i świat. Wszystko przez pryzmat rzymskich "rozrywek".

meheartblackve | 2012-11-08
Przeczytana: 16 kwietnia 1994