Żołnierze Marka Antoniusza. III legion galijski

Tłumaczenie: Jan Jackowicz
Wydawnictwo: Bellona
Mark Antony's Heroes: How the Third Gallica Legion Saved an Apostle and Created an Emperor
978-83-11-11093-9
historyczna

Historia słynnego trzeciego legionu galijskiego, cieszącego się reputacją najgroźniejszej formacji rzymskiej, należy do najbardziej frapujących w dziejach cesarstwa. Autor - na podstawie własnych długoletnich badań, oraz źródeł klasycznych - odtwarza jego dzieje, wojny i kampanie, w których uczestniczył, sylwetki dowódców, uzbrojenie, stosowana taktykę bitewną, a także zwyczaje i życie codzienne jego żołnierzy.

W czasach Marka Antoniusza "Trójka" osiągnęła szczyt sławy, a jednak niebawem, z róznych przyczyn, sława ta zaczęła gasnąć. Niemniej jednak to właśnie ten legion wyniósł na tron jednego z cesarzy rzymskich, uczestniczył w odzyskaniu Armenii, zapobiegł przekroczeniu Dunaju przez Sarmatów, stłumił dwa powstania żydowskie, pomógł Wespazjanowi w zdobyciu władzy. Ocalił też trzykrotnie życie apostołowi św. Pawłowi, umożliwiając mu w ten sposób działalność misyjną w Europie.

Getos | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Książka opisuje dzieje III Legionu Galijskiego kładąc nacisk na okres między 36 r p.n.e a 70 r n.e. Mamy więc tutaj opis walk przy boku Marka Antoniusza, walk z Partami, walk pod Korbulonem o Armenię, walk z powstańcami żydowskimi, walk z sarmackim plemieniem Roksolanów, a całość kończy obszerna część opisująca udział III Legionu w walkach o Cremonę i Rzym po których to walkach abdykował cesarz Witeliusz, a na tronie zasiadł cesarz Wespazjan. Jedna z kohort III Legionu miała także swój udział w zdobyciu Jerozolimy przez Tytusa i ten epizod kończy w zasadzie książkę. Nie jest to książka typowo naukowa, gdyż z założenia Autor chciał chyba trafić do szerszego kręgu odbiorców. Dando-Collins postawił na bardziej zbeletryzowaną formę swojej opowieści, chciał stworzyć coś co będzie bardziej dostępne dla zwykłego zjadacza chleba. Informacje nt. legionowego życia, stopni, organizacji czy uzbrojenia wplata on umiejętnie w treść nie czyniąc z tego oddzielnego, ciężkiego do przebrnięcia dla...

Krzysztof | 2017-06-26
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Świetna książka poświęcona historii jednego z legionów rzymskich. Niezwykły jest wpływ tej jednostki, w której skład wchodzili wyznawcy Baala na dzieje świata, poprzez wydarzenia, które uratowały życie jednemu człowiekowi.
Pozycja, którą czytam z prawdziwą przyjemnością. Czytając ją walczy we mnie z jednej strony chęć szybszego czytania i poznawania naprawdę fascynującej historii, z drugiej zaś chęcią delektowania się lekturą. Wracam do tej pozycji z radością, zapamiętując coraz więcej faktów związanych z III Legionem Galijskim.
Styl tego autora określiłbym jako świetny. Nawet przez moment nie czułem się w jakikolwiek sposób zmęczony lekturą, a wręcz przeciwnie fascynacja rosła z każdą przeczytaną stroną.
Wszystkim gorąco polecam! Sam na pewno jeszcze nie raz wrócę do tej książki!

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Tak samo dobra jak każda inna tego autora. Pisana dobrym językiem, łatwo i szybko się czyta. Wiedza przyswaja się sama :)

Szakal | 2017-06-05
GRAMMATICVS | 2016-02-23