Luboń 1945: Przełamanie obrony Festung Posen.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Festung Posen 1945". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pomost
978-83-89789-06-8
historia
Enyo

Minęło ponad 60 lat, od momentu gdy mroźną nocą z 22 na 23 stycznia 1945 roku oddziały Armii Czerwonej, łamiąc nieznaczny opór jednostek niemieckich, rozpoczęły forsowanie Warty na południe od Lubonia, w rejonie wsi Czapury i leśniczówki Kątnik. Ten epizod zna dobrze każdy, kto choć trochę interesuje się historią i przebiegiem walk o Poznań w 1945 roku. Zdarzenie to oraz wydarzenia kilku następnych dni sprawiły, że wchodzące w skład dzisiejszego miasta Luboń ówczesne wsie: Lasek, Luboń i Żabikowo na trwałe przeszły do historii największej bitwy w dziejach Poznania, zwanej bitwą o Festung Posen.

Enigma | 2016-02-24
Patryś | 2016-02-13