Wojskowa Formacja Specjalna GROM 1990-2000

Wydawnictwo: Gdański Dom Wydawniczy
83-915131-8-1
literatura faktu
Marcin

Operacje specjalne to najwyższy stopień wtajemniczenia w żołnierskim rzemiośle. Do ich prowadzenia są odpowiednio przygotowane tylko nieliczne jednostki, do których należą m.in. amerykańskie: Delta, SEAL Team VI, 22. Special Air Service, izraelska Sayeret Mat'kal czy polski GROM. W prezentowanej książce będziecie mogli poznać pełną historię polskiej jednostki GROM, od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego; jej strukturę, organizację, metody szkolenia i rekrutacji. Autor przedstawia także operacje, w których uczestniczył GROM, w większości nieznane dotąd szerszej publiczności. Książka wzbogacona jest ponad 100 ilustracjami.

Koval | 2012-08-03
Na półkach: Militaria, Przeczytane
Przeczytana: 29 lipca 2012

Mówiąc o GROMie nieustannie przewija się nazwisko jego założyciela - generała (wtedy jeszcze pułkownika) Petelickiego. O ile więc sama jednostka jest rzeczywiście jednym z najbardziej wartościowych oddziałów szybkiego reagowania tego typu na świecie, o tyle z jego twórcą już nie jest tak różowo. Tym bardziej w świetle niedawnej podejrzanej śmierci. Jego działalność na rzecz GROMu jest niezaprzeczalnie pozytywna, ale wystawianie mu laurki, sztuczne eksponowanie zalet i tworzenie wizerunku „człowieka honoru” (że posłużę się określeniem Michnika) jest co najmniej mylące. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że Petelicki był jedną z barwniejszych postaci naszych dziejów najnowszych, ale książka zawiera spore braki pod względem opisu jego sylwetki. Obruszał się, kiedy nazywano go ubekiem. Wolał – co nie dziwi – określenie „agent wywiadu”. Departament I MSW, dla którego pracował aż 21 lat, wchodził jednak w struktury SB. O latach spędzonych w wywiadzie wspominał zdawkowo – co najwyżej o...

Zolwer | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Książkę Huberta Królikowskiego o GROMie czyta się bardzo szybko. Zasługą tego jest ciekawy temat, styl pisania autora oraz trochę obrazków, które zajmują sporo miejsca, to na plus. A na minus na pewno aktualność, książka wydana w 2001, więc jeśli ktoś chce być na bieżąco, powinien się zaopatrzyć w coś bardziej aktualnego.
W książce znajdziemy trochę wiadomości na temat powstawania jednostki, jej miejsca w strukturze Wojska Polskiego(a raczej problemach z umiejscowieniem). Możemy się dowiedzieć o paru akcjach, w których brał udział GROM, oraz najciekawszy wg mnie opis rygorystycznej selekcji do jednostki.

Bohren | 2012-03-19

Interesuję się wojskowością, zwłaszcza jednostkami specjalnymi, a "zwłaszcza-zwłaszcza" GROM-em. Dlatego pozycja ta musiała być dla mnie obowiązkowa i nie zawiodłem się. Masa informacji - od historii powstania, po szkolenia i treningi, specyfikację używanych przez ową jednostkę broni, aż po opisy niektórych misji. Całość bogato ilustrowana jest zdjęciami z archiwów GROM-u lub prywatnych. Polecam.

wipptal | 2016-08-10
książek: 2045