Wojskowa Formacja Specjalna GROM 1990-2000

Wydawnictwo: Gdański Dom Wydawniczy
83-915131-8-1
literatura faktu
Marcin

Operacje specjalne to najwyższy stopień wtajemniczenia w żołnierskim rzemiośle. Do ich prowadzenia są odpowiednio przygotowane tylko nieliczne jednostki, do których należą m.in. amerykańskie: Delta, SEAL Team VI, 22. Special Air Service, izraelska Sayeret Mat'kal czy polski GROM. W prezentowanej książce będziecie mogli poznać pełną historię polskiej jednostki GROM, od momentu jej powstania do dnia dzisiejszego; jej strukturę, organizację, metody szkolenia i rekrutacji. Autor przedstawia także operacje, w których uczestniczył GROM, w większości nieznane dotąd szerszej publiczności. Książka wzbogacona jest ponad 100 ilustracjami.

Czytalski | 2017-05-05
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

[#CzasWojowników] GROM: Początek

Prezentowana pozycja mogłaby się również znaleźć w cyklu [Z kartonu na strychu], gdyż została wydana prawie dwadzieścia lat temu.

Książka autorstwa Huberta Królikowskiego to chyba pierwsza pozycja traktująca o JW 2305. Wydana została na dziesięciolecie istnienia jednostki.
Okładka tej książki w wersji plakatowej przez długi czas widziała na ścianie mojego pokoju. GROM w tym czasie nadal był mało znany zwykłym obywatelom, gdyż jednostka miała wtedy jedną oficjalną misję na koncie, a udział w działaniach na obszarze byłej Jugosławii nie był nagłaśniany.
Autor w zwięzłej formie przekazuje krótką (wtedy) historię oddziału, który był jedyny w swoim rodzaju. W kilka lat od zera stał się równorzędny takim legendom jak Delta Force czy SAS. Była to rzecz bez precedensu, gdyż "blok wschodni" dopiero co przestał istnieć. Ponieważ szczegóły historii opisywałem już przy kilku innych pozycjach (np. GROM.PL 2) nie będę się powtarzał.
Oprócz informacji o JW 2305...

Koval | 2012-08-03
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 29 lipca 2012

Mówiąc o GROMie nieustannie przewija się nazwisko jego założyciela - generała (wtedy jeszcze pułkownika) Petelickiego. O ile więc sama jednostka jest rzeczywiście jednym z najbardziej wartościowych oddziałów szybkiego reagowania tego typu na świecie, o tyle z jego twórcą już nie jest tak różowo. Tym bardziej w świetle niedawnej podejrzanej śmierci. Jego działalność na rzecz GROMu jest niezaprzeczalnie pozytywna, ale wystawianie mu laurki, sztuczne eksponowanie zalet i tworzenie wizerunku „człowieka honoru” (że posłużę się określeniem Michnika) jest co najmniej mylące. Oczywiście nie ulega wątpliwości, że Petelicki był jedną z barwniejszych postaci naszych dziejów najnowszych, ale książka zawiera spore braki pod względem opisu jego sylwetki. Obruszał się, kiedy nazywano go ubekiem. Wolał – co nie dziwi – określenie „agent wywiadu”. Departament I MSW, dla którego pracował aż 21 lat, wchodził jednak w struktury SB. O latach spędzonych w wywiadzie wspominał zdawkowo – co najwyżej o...

Zolwer | 2015-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2015

Książkę Huberta Królikowskiego o GROMie czyta się bardzo szybko. Zasługą tego jest ciekawy temat, styl pisania autora oraz trochę obrazków, które zajmują sporo miejsca, to na plus. A na minus na pewno aktualność, książka wydana w 2001, więc jeśli ktoś chce być na bieżąco, powinien się zaopatrzyć w coś bardziej aktualnego.
W książce znajdziemy trochę wiadomości na temat powstawania jednostki, jej miejsca w strukturze Wojska Polskiego(a raczej problemach z umiejscowieniem). Możemy się dowiedzieć o paru akcjach, w których brał udział GROM, oraz najciekawszy wg mnie opis rygorystycznej selekcji do jednostki.

Bohren | 2012-03-19

Interesuję się wojskowością, zwłaszcza jednostkami specjalnymi, a "zwłaszcza-zwłaszcza" GROM-em. Dlatego pozycja ta musiała być dla mnie obowiązkowa i nie zawiodłem się. Masa informacji - od historii powstania, po szkolenia i treningi, specyfikację używanych przez ową jednostkę broni, aż po opisy niektórych misji. Całość bogato ilustrowana jest zdjęciami z archiwów GROM-u lub prywatnych. Polecam.

Barthez1989 | 2017-09-06
Przeczytana: 2016 rok