Polska wobec ukraińskich dążeń niepodległościowych w czasie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Niniejsza publikacja jest obszerną monografią ukazującą politykę Rządu polskiego na uchodźstwie oraz jego ekspozytur w Kraju wobec ukraińskich dążeń niepodległościowych w okresie drugiej wojny światowej. Na tle złożonej sytuacji i tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, autorzy przedstawili różne aspekty działalności Rządu polskiego w sprawie ukraińskiej, przy czym szczególną uwagę zwrócono na polityczną i wojskową stronę tej działalności, a częściowo także na czynione zabiegi dyplomatyczne. ... W świetle rozwoju wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej autorzy zdecydowanie rozprawiają się z pojęciem wojna polsko ukraińska używanym przez niektórych historyków, wskazując na brak w tym wypadku zasadności takiego ujęcia. Starają się także odpowiedzieć na pytania jak i dlaczego doszło do tak krwawych i tragicznych wydarzeń, kto i dlaczego do tego czynu popchnął spokojną dotąd ludność ukraińską. Praca w całości stanowi widoczny wkład w badaniach stosunków polsko ukraińskich w latach drugiej wojny światowej i jest cenną pozycją w literaturze historycznej. I chociaż nie wyczerpuje tematu jak to twierdzą sami autorzy , to wnosi trwałe nowe elementy i pobudza do dalszych przemyśleń i pogłębionych badań. Z przedmowy prof. dra hab. Władysława Filara